V předkole je rozhodnuto, do čtvrtfinále postupují Pardubice a Boleslav

20:01aktualizováno  21:14
Hokejisté Pardubic porazili ve čtvrtém utkání předkola play off extraligy Vítkovice vysoko 5:0 a ovládli sérii 3:1 na zápasy. Stejně si počínala také Mladá Boleslav, která postoupila přes Plzeň.

Střelec první branky Petr Čáslava z Pardubic (uprostřed) oslavuje se spoluhráči. foto: ČTK

Ostravané v předchozích třech utkáních proti Pardubicím vždy prohrávali v první třetině o dvě branky, a tak tentokrát začali aktivněji a ostřelovali Vejmelku ze všech stran.

V největší šanci neuspěl dorážející Kolouch. Domácí pak promarnili dvacetivteřinovou přesilovku pět na tři. Až při hře pět na pět měl slušnou šanci Tybor, ale svůj únik nedotáhl.

Hlasy trenérů

Miloš Říha mladší (Pardubice): „První třetině nebyla podle našich představ, nebyli jsme vůbec aktivní, což se ukázalo při dvojnásobné přesilovce, ve které jsme ani nevystřelili. V kabině jsme si k tomu něco řekli a nástup do druhé části už byl lepší. Díky přesilovým hrám jsme vstřelili dvě branky. Soupeř více otevřel hru a místy byl až přemotivovaný, dohrával souboje a často fauloval. My jsme přidali další dvě branky a pak už to bylo jen o kosmetické úpravě skóre. Utkání jsme dovedli k zaslouženému vítězství. Krizi ze základní části jsme si přenesli i do předkola. I když jsme první třetinu prvního zápasu odehráli dobře, tak se nám to pak rozpadlo. Ve druhém utkání jsme vstali z mrtvých a vybojovali vítězství na krev. To bylo klíčové pro celou sérii.“

Ladislav Svozil (Vítkovice): „Dneska jsme nezačali vůbec špatně, dlouho jsme drželi bezbrankový stav. Věřili jsme, že domácí začnou být nervózní, my jsme naopak neměli co ztratit. Měli jsme tady prohrát a to se také stalo. Hráli jsme stále v oslabení a Pardubice dokázaly nabídnuté přesilovky proměnit. Pak už jsme neměli šanci. Naše přesilovky přišly až za stavu 5:0, to už nejde nic udělat. Domácí byli dnes lepší. Sérii jsme si prohráli ve druhém domácím utkání, kde jsme po vysokém vítězství nastoupili laxně a prohráli. Pardubice si za tím ve svých domácích zápasech šly více.“

Po opatrné první třetině nastal ve druhé části zlom. Pardubice dostaly do dvoubrankového vedení přesilové hry. Nejprve se důrazem na brankovišti prosadil Čáslava, přesně o čtyři minuty později skóroval osamocený Starý. Čáslava v další šanci sice netrefil odkrytou branku, ale ve 31. minutě zvýšil na rozdíl tří branek Sýkora, který ujel obráncům.

Vítkovice se snažily se ztrátou rychle něco udělat, ale Vejmelka sérii střel zejména z velké vzdálenosti pochytal. Naopak po přihrávce od zadního mantinelu přidal čtvrtý gól Sýkora.

Jedinečnou možnost na snížení stavu dostali vítkovičtí hokejisté v závěru druhé třetiny, kdy měli k dispozici téměř dvouminutovou přesilovku pět na tři. Víc než nebezpečnou střelu Čerešňáka si ale nevypracovali.

Kvůli zranění po soubojích u mantinelu opustili během druhé třetiny hru postupně vítkovický útočník Hlinka a později i domácí zadák Gregorc. Oba viditelně otřesení zamířili rovnou do šaten.

Zkraje třetí třetiny mohl dát hostům naději Kucsera, ovšem jeho dorážku vykopl Vejmelka betonem. Pardubice se soustředily zejména na defenzívu a čekaly na svou šanci. Ta přišla při přesilové hře, ve které se tvrdou ranou pod horní tyč trefil Zohorna.

Hostům naopak nevycházelo vůbec nic, což dokumentoval nehlídaný Kuscera, který zblízka přestřelil branku. Šest minut před koncem navíc Svačina neproměnil trestné střílení.

O vítězi bylo rozhodnuto dlouhé minuty před koncem třetí třetiny. Závěr vyplnila série přesilových her domácích, ve kterých už branka nepadla. Pardubice po třech výhrách v řadě slaví postup do čtvrtfinále.

Mladá Boleslav znovu přepsala klubovou historii

Před beznadějně vyprodaným hledištěm, které bylo z převážné většiny natěšené na dokonání postupu ze strany Středočechů, začali domácí proti Plzni aktivněji. Nejprve minul Pabiška, poté v začínající sedmé minutě spasil hosty před jejich odkrytou brankou povedeným obranným zákrokem Hollweg.

Na konci 11. minuty pálil při přesilovce Mladé Boleslavi Bárta, vychytal ho však Machovský. A plzeňský gólman se zaskvěl i nedlouho poté proti Kašpaříkovi.

František Výborný (Mladá Boleslav): „Plzeň byla favoritem a i v té základní části se jí dařilo. Naše mužstvo ale po Vánocích naskočilo, když jsme hráli o život, abychom nebyli v baráži, což pro nás bylo hlavním cílem. Neměli jsme pak co ztratit a tohle je sen, který se podařilo dotáhnout k realitě. Pro nás bylo důležité, že jsme zvládli to první utkání v Plzni, kde si hráči ověřili, že můžou hrát i s tou Plzní, s níž jsme měli v sezoně špatnou bilanci. Byl do dnes klasický zápas play off a my jsme věděli, že jet zpátky do Plzně by bylo těžké. Za stavu 3:0 se to zdálo jasné, ale Plzeň naskočila do toho svého kvapíku, jímž dokáže obracet nepříznivé stavy, ale gól na 4:2 nás pak uklidnil.“

Michal Straka (Plzeň): „Celou tu sérii byla Mladá Boleslav lepším týmem, asi kromě toho druhého zápasu u nás doma, kdy jsme vedli. Jinak jsme ale - jako i ten dnešní zápas - dotahovali. Soupeř si zasloužil postoupit. Domácí byli i zkušenější. Chyběl nám takový hráč jako David Výborný, který by to v těch klíčových momentech naklonil na svou stranu. Nechtěli jsme před sérií brečet, že jsme ztratili Ondru Kratěnu, ale samozřejmě Ondra v těch klíčových momentech chyběl. Domácím můžu jen pogratulovat, přeji jim hodně štěstí do další série.“

V 15. minutě měli první vyloženou šanci i Indiáni a strážce domácí branky Martin Růžička měl obrovské štěstí, že neinkasoval z hole Kubalíka.

Plzeňští se pak ubránili v oslabení, ale krátce nato zaskočil Hyka takřka z nulového úhlu Machovského a poslal domácí do vedení. V závěru první části si ještě Plzeň zahrála 12 vteřin čtyři na tři a další čtvrt minuty v pěti proti třem, ale bez úspěchu.

Na začátku druhého dějství sice hosté ještě ustáli bez úhony příležitost Výborného, ale o pár vteřin později se prosadil důrazný Pabiška, jehož trefu posvětil i videorozhodčí. Kontrovat mohli krátce po sobě Hollweg a dvakrát aktivní Kubalík, jenže neuspěli a přišel trest. Ve 30. minutě pykal na trestné lavici Kadlec a Bárta zacílil neomylně.

Plzeň se pokusila zastavit euforii Mladé Boleslavi oddechovým časem a ještě v sobě našla sílu na odpor. Ve 34. minutě tečoval před Růžičkou Kubalíkovo nahození od mantinelu Tomáš Sýkora.

Další šance na obou stranách stavem nepohnuly, ovšem ve 39. minutě se po závaru před Růžičkou prosadil Simon, sudí opět prokonzultovali situaci s kolegou u videa a bylo to 3:2.

Třetí část načala přesilovka Mladé Boleslavi, v níž minul Pacovský. Ve 48. minutě zachránila po Bártově ráně Machovského tyč, chvilku poté minul v dobré pozici Ján Sýkora.

V 54. minutě však uklidnil domácí Klimenta čtvrtým gólem a mistr extraligy z roku 2013 už nedokázal odpovědět. Když se mu nepovedlo vykřesat jiskru naděje ani v dlouhé power play, přišly už na řadu bouřlivé oslavy Středočechů. Pro domácí byl už postup do předkolo historickým mílníkem, účast ve čtvrtfinále je další metou.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápasy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Čáslava (Venkrbec, T. Zohorna), 28. Starý (Benák), 31. P. Sýkora (Marcinko), 36. P. Sýkora (Radil, Venkrbec), 46. T. Zohorna (Čáslava). Rozhodčí: Fraňo, R. Svoboda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:11, navíc T. Zohorna - Vandas oba 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 7102. Konečný stav série: 3:1.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Hyka (Musil, Trška), 23. Pabiška (Kočí), 30. Bárta (Ovčačík, Pabiška), 54. Klimenta (Broš, M. Látal) - 34. T. Sýkora (Kubalík), 39. Simon (Lev, Jeřábek). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 7:12. Využití: 1:0. Diváci: 4200 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:1.

SKUPINA O UMÍSTĚNÍ, 2. KOLO

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Vlasák (Bednář, Pletka), 15. Tomica (M. Čermák, Valach) - 8. Redlihs (Zadražil), 39. Bičánek (D. Hruška, Balán), 46. D. Hruška (Balán, Vachovec), 52. Skuhravý (Bičánek, Šmach). Rozhodčí: Hodek, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5, navíc Štich 10 min. - Duda 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 1120.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Zuzin, 30. Kucharczyk (Skrbek, Řípa), 39. Buc (J. Knotek, Jaroměřský) - 6. P. Jelínek (Krenželok, Valský), 45. Bulík (T. Urban, Jonák). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Bryška, Skopal. Vyloučení: 3:5, navíc Ulrych, Jelínek (oba Liberec) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3297.