Nagano před 15 lety: O prohře Česka s Ruskem rozhodlo deset sekund

9:30
NAGANO (zvláštní zpravodaj LN) - Čeští hráči do zápasu nastupovali s vědomím, že i remíza jim stačí k tomu, aby vyhráli finálovou skupinu C a ve čtvrtfinále narazili na relativně slabé Bělorusy. Utkání pro ně však začalo velkými problémy, protože již ve 3. minutě měl soupeř po sporném faulu Ručinského a zdržování Haška téměř minutovou přesilovku pěti proti třem.

Jágr v souboji s ruským hráčem na olympiádě v Naganu. foto: ČTK

Obrana i gólman Hašek však pracovali bezchybně, a tak naopak Jágr po samostatné akci stačil vyzkoušet Štalenkova. Vzápětí se blýskl důrazný Dopitův útok, Beránkova dorážka však do branky neprošla. Rozhozenou obranou soupeře ještě o chvilku později proletěl Čaloun, ochránce ruské svatyně mu však v poslední chvíli puk vypíchl. Další nepříjemnost svěřence trenérů Hlinky a Lenera potkala v 11. minutě, kdy se ve středu klužiště srazil Jágr s obrovitým obráncem B. Mironovem a zjevně otřesený odešel do šatny.

Tisk v roce 1998

"Podle doktora mám zhmožděné rameno a naražená žebra," prozrazovala hvězda Pittsburghu. Tato situace jako by vlila ruským hráčům do žil energii a výborný Hašek byl opět nejzaměstnanějším mužem na ledě. Vyznamenal se především při vyložené šanci pittsburghského Morozova. K velké úlevě početné skupiny českých fanoušků do druhé třetiny Jágr nastoupil a hned Štalenkova prověřil tvrdou ránou, poté však jeho tým oslabilo další sporné vyloučení. Když se však Moravec vracel z trestné lavice, přebruslil B. Mironova, klička do bekhendu mu však tváří v tvář Štalenkovi nevyšla.

V plném počtu hrála ČR jen 92 sekund, poté dostal další přísný trest Beránek. Ruský tým však nedokázal najít zbraň na koncentrovanou obranu soupeře, a tak na druhé straně tvrdou polovysokou střelou vystrašil ruského gólmana Čaloun. Ve 32. minutě si hru v početní výhodě zkusil i český tým a po 49 sekundách otevřel skóre. Velký podíl na brance měl centr Patera, který se krásně prosmýkl kolem mantinelu, najel mezi kruhy, přenechal puk do tandemu najíždějícímu Reichelovi, jehož střelu ještě tečoval padající obránce Svoboda bruslí.

Lidové noviny 17. února 1998: O prohře českého týmu s Ruskem rozhodlo deset sekund.

Velice rychlí a důrazní Rusové se z inkasované branky rychle oklepali, Hašek však při jejich šancích opět čaroval. Z kategorie snů byl především jeho zákrok při sólovém nájezdu Žamnova, kdy jeho střelu ze dvou metrů chytil do lapačky. Do závěrečného dějství český tým nastoupil s obranou taktikou, protože věděl, že i případná remíza mu zaručuje díky lepšímu skóre vítězství ve skupině. Na možná až příliš velkou pasivitu však brzy doplatil, když soupeř během deseti sekund 44. minuty zcela obrátil vývoj zápasu.

Nejprve si mezi kruhy najel V. Bure a střelou mezi bruslemi obránce Šlégra vyrovnal, hned po buly pak získal puk Žamnov, protáhl se mezi Svobodou a Hamrlíkem a střelou v pádu vstřelil druhý gól Ruska. Čeští trenéři na to okamžitě zareagovali změnou v sestavě. Nechali sedět Čalouna, Moravce dali na jeho místo k Paterovi a Jágr začal nastupovat ve dvou útocích najednou.

Výsledkem těchto přesunů byl téměř vytrvalý tlak ČR, který však přinesl jen dvě vyložené šance. Do té první se dostal po Jágrově přihrávce Dopita, jeho bekhend však těsně minul branku. Tři minuty před koncem se pak přes čtyři Rusy probil srdnatě bojující Jágr, i když byl faulován, ještě vleže vystřelil, Štalenkov však Rusy podržel.

Česko - Rusko 1:2

Branky: 32. Reichel - 44. V. Bure, 44. Žamnov. Rozhodčí: Fraser - Collins, Rauta vuori. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. Diváci: 7689. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:2.

ČR: Hašek - Šlégr, Šmehlík, Svoboda, Hamrlík, Kučera, Špaček, L. Procházka Jágr, Růžička, Straka - Lang, Reichel, Ručinský - Moravec, Dopita, Beránek, Čaloun, Patera, M. Procházka.

Rusko: Štalenkov - Gusarov, D. Mironov, B. Mironov, Kasparaitis, Kravčuk, Gončar, Juškevič, Žitnik - P. Bure, Kamenskij, Žamnov - Jašin, Fjodorov, Kovalenko - Němčinov, Krivokrasov, V. Bure - Morozov, Titov, Zelepukin.