Brno slaví vítězství. Kometa otočila zápas s Pardubicemi

17:56
PRAHA - Hokejisté Brna zvítězili ve třetím finálovém utkání play off extraligy nad Pardubicemi 2:1 a stejným poměrem vedou také v celé sérii. Hosté sice v prvním zápasu na jihu Moravy vedli, ale ve třetí části otočila Kometa skóre během tří minut a 17 vteřin díky brankám Jakuba Svobody a Hynka Zohorny. Čtvrté klání se odehraje v sobotu od 18:10 opět na brněnském ledě.

Kometa Brno - Pardubice foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ihned po slavnostním buly boxera Lukáše Konečného se do sebe obě mužstva zakousla s velkou vervou, kterou ovšem přehnal hostující Rákos a po 75 vteřinách putoval na trestnou lavici. Brno si vytvořilo velký nápor, několik ošemetných okamžiků před svým brankovištěm ale pardubický brankář Růžička ustál bez úhony.

V sedmé minutě si musel naopak úlevou zhluboka oddechnout strážce domácí branky Trvaj, když v dalším oslabení ujeli do přečíslení dvou na jednoho Koukal s útočníkem Kolářem, pardubický kapitán Koukal ale v obrovské šanci těsně minul. Brno hrálo vzápětí 47 vteřin ve čtyřech proti třem, jenže k výraznějšímu ohrožení Růžičky se nedostalo. Na konci 14. minuty mohl otevřít skóre Benák, tvrdou ránu namířil jen do Trvaje.

V druhém dějství šancí ubylo, ovšem v 28. minutě se otevřela jedinečná možnost Pardubickým, když Vašíček vyhodil puk do hlediště a obdržel dvouminutový trest. Jenže na trestnou lavici už krátce předtím zasedl Žižka a hosté měli k dispozici 98 vteřin hry v pěti proti třem. Brněnská trojice dlouho statečně odolávala, ale 16 vteřin před koncem prvního trestu se přece jen prosadil Somík.

Ohlasy trenérů

Lubomír Oslizlo (Brno): "V zápase jsme měli mnoho šancí. Rozhodl ho až Hynek Zohorna gólem na 2:1. V závěru Trvaj vytáhl ještě parádní zákrok a nakonec jsme to vítězství vydřeli. Tak se mají hrát zápasy play off."

Ladislav Lubina (Pardubice): "Odehráli jsme dobré utkání, dostali jsme se do jednobrankového vedení, ale bohužel se nám nepodařilo z několika velmi dobrých příležitostí, které jsme měli, odskočit na dvougólový rozdíl. To si myslím, že o tom utkání rozhodlo."

V 35. minutě trefil Polodna parádně padající kotouč, Růžičku ovšem nepropálil. Stejně dopadl i v přesilovce Komety před druhou přestávkou tečující Vašíček, Bičánek pak napálil odražený puk bombou těsně nad.

Krátce po zahájení třetí části vyhodil kotouč mimo hrací plochu Bartek a v následné přesilovce Somík doslova ukradl vyrovnávací gól Divíškovi, když mu sebral puk z hole ve chvíli, kdy se ho nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu play off chystal zamést do branky. Hned po skončení oslabení vyrazili na zteč Kočí s Radilem, přečíslení zakončil bek Východočechů ostrou ranou, ale minul prostor střežený Trvajem.

V 47. minutě už se domácí dočkali, když se Jakub Svoboda v souboji jeden na jednoho dokázal natlačit do zakončení a propasíroval puk za Růžičkova záda.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kometu podporovanou fanatickým publikem vyrovnání neuvěřitelně nabudilo a začala Východočechy vařit ve vlastní šťávě. Několikrát se však blýskl gólman Růžička a vyznamenal se především v 49. minutě proti Balejovi, jenž se dostal k odraženému puku, obkroužil branku, a když už se chystal ho zasunout za brankovou čáru, Růžička mu pravým betonem radost sebral.

Pardubický hrdina sice odolával statečně, ale pouze krátce - v 50. minutě po Koreisově akci dokázal v pádu strhnout vedení na stranu Jihomoravanů Hynek Zohorna. Východočeši hráli chvilku nato přesilovku po třetím vyhození puku do hlediště ze strany Brňanů v dnešní bitvě. Domácí to mohlo hodně mrzet, ovšem Malec za již překonaným Trvajem odpálil puk před dorážejícím forvardem Kolářem do bezpečí.

Pardubice v samém závěru ještě sáhly k oddechovému času i ke hře bez brankáře s šesti bruslaři v poli, na vyrovnání však nedosáhly.

Finále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

Kometa Brno - Pardubice 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 47. Jakub Svoboda (Vašíček), 50. H. Zohorna (Koreis) - 29. Somík (Bartek, Sičák).

Rozhodčí: A. Jeřábek, Polák - Blümel, Gebauer. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M. Hruška, Malec, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Koreis, H. Zohorna - Balej, Polodna, Švaňhal - od 21. navíc V. Němec. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Nahodil, Somík - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos - Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina.