Sparta doma dál vítězí, vyhrála tam i čtrnácté utkání ze šestnácti

17:49aktualizováno  20:32
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili ve 32. kole extraligy Třinec 4:0. Góly vedoucího týmu tabulky obstarali Jan Buchtele, Tomáš Rolinek, Lukáš Pech a Karel Pilař. Brankář Tomáš Pöpperle vychytal již osmé čisté konto v sezoně. Pražané doma vyhráli čtrnáctý ze 16 zápasů, Oceláři ztratili venku pátý duel za sebou a z posledních osmi svých vystoupení se radovali jen dvakrát.

Hokejista Sparty Tomáš Rolinek foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Zdeněk Moták (Sparta)
"Měli jsme z toho utkání určitý strach, protože po té pauze je to vždy záludné. Podali jsme ale podle mého názoru velice kvalitní výkon ve všech směrech a ve všech řadách. V té druhé třetině jsme si vypracovali ještě řadu šancí, které jsme bohužel neproměnili, ale 4:0 s Třincem bereme. A je výborné, že Pepís (gólman Tomáš Pöpperle) si zase udržel čisté konto."

Jiří Kalous (Třinec)
"Musím sportovně uznat, že Sparta je lepší kvalitou a my jsme na ni prostě neměli. Vyhrála zaslouženě a ten výsledek je pro nás možná i milosrdný, protože šance si vytvářela relativně snadno. Ty čtyři obdržené branky jsou pro nás ještě asi dobrým výsledkem."

"Osm nul, to už je hodně. Ale není to jen o gólmanovi, ale o celé hře, co kluci předvádí. Je to vizitka celého týmu," prohlásil Pöpperle, který začíná atakovat rekord Romana Málka, jenž v základní části sezony 2002/03 odchytal v dresu Slavie 11 zápasů s čistým kontem. Zápas lídra soutěže s Třincem, který se před reprezentační přestávkou trápil, se od úvodních minut odehrával podle očekávaného scénáře. Sparta byla směrem dopředu výrazně aktivnější a navíc jí už v páté minutě dodal klid Buchtele, když parádní ranou pod horní tyč zakončil přečíslení dva na jednoho.

Na konci sedmé minuty měli hosté jedinečnou příležitost k vyrovnání, když hráli 86 vteřin v pěti proti třem, jenže Pražané tuto situaci bez větších problémů zvládli. "To byly zlomové okamžiky. Ubráněná přesilovka nám dodala další síly navíc," uvedl domácí útočník Buchtele. V 11. minutě při první početní výhodě Sparty se naopak potil gólman Hamerlík a měl rovněž velkou porci štěstí, když Pilař napálil od modré čáry tyč. Druhá třetina byla festivalem zahozených velkých šancí. Nejprve neuspěl sám proti Hamerlíkovi Ton. Ve 26. minutě předložil Hlinka parádně načasovanou přihrávkou najetému Rolinkovi, ten dopadl stejně. Na druhé straně se vyznamenal Pöpperle proti nájezdu kanonýra Růžičky.

V končící 29. minutě uháněl sám na třineckou branku dokonce v oslabení Klimek a vzápětí se ve stejné pozici ocitl i Ivan Rachůnek. Selhali oba. Další možnost měl Hlinka, Hamerlík byl znovu proti. Ve 34. minutě nezakončil gólově přečíslení první útočné formace Sparty z mezikruží Ton. Sparta se přesto zvýšení náskoku dočkala ve 38. minutě, když Tonovu akci zakončil bekhendem kapitán Rolinek. "Ten druhý gól nás uklidnil," připomněl Buchtele. Zkraje závěrečného dějství vystrašila Pöpperleho nepříjemná Orsavova teč, dokázal na ni však na poslední chvíli zareagovat.

Sparta sice následně zahodila pár šancí, ale ve 48. minutě se nadvakrát prosadil Pech a definitivně rozhodl o tom, komu budou na druhý svátek vánoční náležet všechny body. Výhru Sparty navíc chvilku poté ještě vyšperkoval Pilař. Asistenta domácího trenéra Zdeňka Motáka potěšilo, jakým způsobem jeho tým zápas zvládl. "Měli jsme z toho utkání určitý strach, protože po té pauze je to vždy záludné. Podali jsme ale podle mého názoru velice kvalitní výkon ve všech směrech a ve všech řadách. V té druhé třetině jsme si vypracovali ještě řadu šancí, které jsme bohužel neproměnili, ale 4:0 s Třincem bereme," prohlásil Moták.

Třinecký kouč Jiří Kalous naopak působil při střeleckém trápení svého celku, který se za posledních osm zápasů nepřehoupl ani jedinkrát před dva vstřelené góly, trochu rezignovaně. "Musím sportovně uznat, že Sparta je lepší kvalitou a my jsme na ni prostě neměli. Vyhrála zaslouženě a ten výsledek je pro nás možná i milosrdný, protože šance si vytvářela relativně snadno. Ty čtyři obdržené branky jsou pro nás ještě asi dobrým výsledkem," přiznal Kalous.

32. kolo hokejové extraligy

Sparta Praha - Třinec 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Kumstát), 38. Rolinek (P. Ton, Švrček), 48. Pech (Buchtele, Kumstát), 52. Pilař (Chlapík, T. Rachůnek). Rozhodčí: Homola, A. Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6, navíc Kumstát (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6429.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Philipp, Kubát, Hrbas - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Chlapík, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Třinec: Hamerlík - Roth, Krejčí, Hrabal, Linhart, Kania, Galvas, od 41. navíc Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Orsava - D. Květoň, Peterek, Rákos - Marosz, Bonk, Zagrapan - Matuš, Varaďa, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Slavia Praha - Piráti Chomutov 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Tomica (Kadlec, Žejdl), 20. Klhůfek (J. Doležal, Kadlec), 35. Bednář (Krenželok, Kolařík) - 18. J. Straka (Kubinčák, Novák). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3280.
Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, Šenkeřík - Bednář, Petrovický, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, P. Jelínek, Sklenář - Klhůfek, J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Chomutov: Martin Růžička - Novák, Pulpán, Rutta, Krstev, J. Mrázek, Prošek - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Kubinčák - Račuk, Jaroslav Svoboda, Šagát - od 41. navíc Kůs, Hlava. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Zlín - HC Kometa Brno 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 36. Balaštík (Kubiš, Leška) - 8. Vondráček, 30. J. Káňa II (Kováčik, V. Němec), 31. Burian, 59. T. Svoboda (Žižka, D. Nosek). Rozhodčí: Husička, Čech - Jindra, Skopal. Vyloučení: 10:8, navíc Kubiš - Kováčik oba 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 7000 (vyprodáno).
Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Řezníček, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Sedlák - J. Svoboda, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Š. Novotný, Koreis, Burian - Vondráček, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Plzeň - Karlovy Vary 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Lev (J. Sýkora), 16. Pletka (Martin Straka, Duda), 19. Duda (Martin Straka), 27. M. Dvořák (Holec, Hollweg), 49. Jiří Hanzlík (Pletka) - 2. Dlouhý (Vachovec), 22. Roman Vlach (Rýgl, Hovorka), 25. Zaťovič (Balán). Rozhodčí: Pešina, Kalivoda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 7294.
Plzeň: Machovský - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Schleiss, Lev, J. Sýkora - M. Dvořák, Holec, Hollweg. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Micka, Roman Vlach, Kytnár - M. Látal, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Hradec Králové - Litvínov 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 28. Šimánek (Ptáček, L. Květoň), 48. Vydarený (Mertl, Dej), 60. Šimánek (Frühauf, Tvrdík) - 27. Gula (J. Černý, Hanzl), 42. Gerhát (Stříteský, Ručinský). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:2, navíc Jánský (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 5329.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - L. Květoň, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, Červený - Švagrovský, Langhammer, Škoda - Švihálek, Tvrdík, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - J. Černý, Hanzl, Trávníček - Majdan, Skuhravý, Martynek - Písařík, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Bílí Tygři Liberec - Rytíři Kladno 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 43. Dušek, 51. Bartek (Hunkes, Nedvěd), 64. Nedvěd (Voráček) - 29. Dragoun (M. Hořava, Doudera), 34. Lukáč (Bajaruns, M. Hořava). Rozhodčí: Mikula, Minář - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 5794.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Výtisk, Voráček, Vitásek, Čutta, od 41. min. navíc Šimek - Vampola, Nedvěd, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Pospíšil, Dušek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Kladno: Chábera (43. - 44. Cikánek) - David Růžička, Černošek, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Jankovič - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Eberle, Havlíček, Kuchler - Rudovský, Dalecký, Strnad - Lukáč, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.