Další nejlepší Sparta se nebojí

13:27
PRAHA - Tehdy se říkalo, že to je nejlepší tým Sparty v historii. Petr Nedvěd, Martin Havlát, David Výborný, Jan Hlaváč, Jan Marek, Petr Ton... Co jméno, to velký hokejový pojem. Jenže v play off s outsiderem z Vítkovic na jaře 2005 uhráli Pražané jen jedno vítězství.

Sparta foto: ČTK

"Teď to může vypadat jako podobná situace. Ale každé play off je úplně jiná soutěž. A my chceme tentokrát hrát stejně jako v základní části. Když se nám to povede, máme reálnou šanci na postup," řekl LN obránce Jan Hanzlík před dnešním prvním čtvrtfinále s dalším "slabým" moravským týmem – Kometou Brno.

Před sedmi lety Sparta v základní části zářila a se Zlínem se přetahovala o první místo. To jí ale nakonec o dva body uniklo. Letos Pražané získali Prezidentský pohár, když druhou Plzeň nechali osm bodů za sebou. V obou případech u toho byl nejlepší brankář extraligy Tomáš Pöpperle.

V sezoně 2004/05 se dvacetiletý mladík stal překvapivě jedničkou, když se na podzim zranil Petr Bříza. Nezkušený gólman ale ovládl všechny statistiky. Proto ho kouč Slavomír Lener postavil do branky i v play off, přestože byl už zkušený Bříza zdravý.

Jenže fanoušci v Bubenči sledovali hororový začátek série. Jedna trefa Jiřího Burgera a dvě Vladimíra Vůjtka vyhnaly Pöpperleho z branky. Už v desáté minutě...

V Brně čekají peklo

Byl to snový zážitek kariéry a pak v tomhle zápase přišla studená sprcha. Vítkovice neměly co ztratit, hrály uvolněně," krčil rameny sparťanský gólman. "Tehdy Tomáš teprve začínal kariéru, měl na sobě obrovský tlak. Bohužel si to na začátku vyžral, že snad z prvních čtyř střel dostal tři góly," líčil kanonýr Ton.

Největší favorit play off se z téhle rány už nevzpamatoval. Prohrál 1:5. O den později ještě vydřel těsnou výhru 5:4, pak už slavily jen Vítkovice. "Těch deset minut ovlivnilo celou sérii. Play off je hodně o hlavě a něco podobného vás vždy položí," vzpomínal bek Hanzlík.

Pöpperle pak v průběhu naskočil jen na další dvě minuty. Podle Tona to byla chyba, sami hráči si později řekli, že se měl do branky vrátit, Bříza nebyl po zranění úplně rozchytaný.

"Není špatné, že si můžeme vzpomenout na tohohle strašáka. Moc dobře víme, že dobře začít bude pro sérii s Brnem strašně důležité. Prohrávat po pár minutách je šílené, protože se pak zápas strašně těžko otáčí. Jsme sice favoritem, ale máme před sebou hodně těžkého soupeře," řekl Ton směrem k dnešnímu duelu s Brnem, které v předkole vyřadilo Kladno 3:0 na zápasy. Kometu žene za úspěchem velký hokejový hlad. Play off se naposledy hrálo v Brně před čtvrtstoletím, proto se teď hráči vezou na vlně velké euforie.

Fanoušci Komety Brno.

Sparta se spoléhá, že ji doma hojně podpoří fanoušci. V"pekelné" atmosféře brněnské arény je pak totiž nečeká asi moc přátelské uvítání. "Víme, co nás tam čeká. I v základní části na nás bylo vyprodáno. Viděl jsem kus zápasu předkola s Kladnem a opravdu to tam vypadalo šíleně," usmíval se Hanzlík.

Sparta bude především věřit ve svého gólmana. Pöpperle se totiž dokázal z nepovedeného play off vzpamatovat. "Nějakou chvíli mi to v hlavě strašilo, ale chce to na podobné okamžiky rychle zapomenout," vysvětlil.

V roce 2006 hostoval v Eisbärenu Berlín. První duel v bojích o titul sice prohrál, ale poté už nepřipustil ani jednu porážku. "Tomášovi zkušenost ze série s Vítkovicemi pomohla. Posunulo ho to dál, stal se lepším brankářem," komentoval Ton.

To připouští i Pöpperle. Podle svých vlastních slov s každou odchytanou minutou, každým zápasem sbírá zkušenosti. "Jsem teď psychicky odolnější, už mě nerozhodí hloupý gól či podobné situace, v kterých jsem se dříve babral."

I proto se pamětníci série s Vítkovicemi shodují, že by podobný vývoj jako tehdy dnes neměl nastat. "Máme silný tým a ukazujeme to už od začátku sezony, i když nám nikdo asi moc nevěřil. Umíme bojovat a momentálně nemám obavy, že bychom čtvrtfinále nezvládli," pravil sebevědomý Pöpperle.