Konec černé série. Krizí zmítaná Slavia konečně zvítězila

20:55aktualizováno  21:56
PRAHA - Hokejisté poslední Slavie se po devíti porážkách za sebou dočkali vítězné radosti, když ve 40. kole extraligy porazili Olomouc 5:1. Plný bodový zisk slavili Pražané po dlouhých 20 zápase poprvé od 16. listopadu, kdy vyhráli v Litvínově. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se na tom podílel útočník Michal Poletín, Tomáš Divíšek si připsal gól a tři přihrávky.

Hokejisté Slavie slaví branku. foto: ČTK

Vychutnat výhru si mohli svěřenci trenéra Dušana Gregora před nebývale zaplněnou O2 arenou 6151 diváky, které přilákalo hlavně jednotné vstupné za pouhých 20 korun. „Udělali jsme míň individuálních chyb, podařilo se nám využít nějaké přesilovky a dát góly z dorážek. Podařily se nám konečně takové jednoduché věci, které platí,“ řekl po utkání Poletín.

Úvod přitom patřil hostům, kteří byli aktivnější. Ve druhé minutě se dostal po průniku až před Svobodu Herman, ale nestihl zakončit. Pak se Slavia ubránila při vyloučení Krejčího, ale v šesté minutě už extraligový nováček vedl. Po Paterově střele dorážel Rachůnek. Vyrovnat mohl při Bucově trestu Vlasák, ale minul branku a hosté se ubránili. Sami pak byli blízko gólu v 11. minutě, Maroszův pokus ale stihl Svoboda vytěsnit lapačkou.

Útočník Slavie János Vas tečuje puk.
Útočník Slavie Miroslav Holec (vlevo) a brankář Olomouce Tomáš Vošvrda.
Hokejisté Slavie slaví branku.
Útočník Slavie Michal Poletín (druhý zprava) podruhé překonává olomouckého...

Slavia, které podruhé za sebou chyběl nemocný útočník Bednář, se neprosadila při Paterově pobytu na trestné lavici. A opět zahrozili hosté, ale Majeskému po objetí branky chyběla přesnější muška. V 15. minutě se radovala naopak Slavia, když po nahození Stránského od modré čáry dorážel Poletín. Olomouc se musela bránit následně i při vyloučení Dlouhého, ale Moravané na další fauly už doplatili.

Trest Majeského z konce úvodní části využil 27 sekund po startu druhého dějství Poletín, který bekhendem doklepl puk za Vošvrdova záda po Šenkeříkově ráně. Po Vošvrdově vyhození kotouče do ochranné sítě a postihu Majeského za hru vysokou hůl se sice Olomouc ubránila 24 sekund ve třech proti pěti, ale jen dvě vteřiny po návratu za gólmana pykajícího Dlouhého na led se trefil přesně pod horní tyč z levého kruhu Šenkeřík.

Vyloučení tvrdě trestali

Olomoučtí trenéři Fiala s Dopitou si vzali oddechový čas, ale dříve utrápená Slavia ožila a byla nadále nebezpečná. Zvýšit se snažili Stránský, Sklenář a největší šanci zlikvidoval ve 33. minutě Vošvrda Holcovi.

Hosté se marně snažili zápas zdramatizovat. Když se na konci druhé části dostali po dlouhé době k přesilovce, tak ji zkrátilo po pauze Maroszovo vyloučení. A Slavia využila třetí početní výhodu v zápase, z pravého kruhu se trefil Divíšek, který nosí místo Bednáře kapitánské ‚céčko‘. Ve 49. minutě po Divíškově přihrávce vyhnal z branky Vošvrdu Vlasák a premiéru v extralize si odbyl osmnáctiletý Urbisch.

Na druhé straně se dočkal prvního zápasu v nejvyšší soutěži také o dva roky starší David Novák. Svoboda totiž v 53. minutě dostal trest ve hře za hrubost a musel do šatny. Slavia se ale ubránila 34 vteřin ve třech proti pěti i ve zbytku z pětiminutového trestu. Neinkasovala ani v dalším oslabení v závěru. V největších šancích neuspěli Patera a Rachůnek.

Novák si připsal v závěru hned devět úspěšných zákroků. „Vedli jsme 5:1, tak jsem si říkal, že čtyři góly snad nedostaneme. Snažil jsem se podat co nejlepší výkon. Vždycky jsem si představoval, že budu chytat za Slavii v extralize. Ale že mi tu bude skandovat celá O2 arena, nějakých šest tisíc lidí, to by mě v životě nenapadlo,“ usmíval se Novák.

Kouč Olomouce Petr Fiala byl stejně jako po nedělní prohře v Karlových Varech 1:2 zklamaný. „Podali jsme takový průměrný prvoligový výkon. S takovým bychom v extralize neměli co dělat. Domácí k tomu, aby nás jasně přehráli, stačilo být jen trošku důslední a bruslit. To v naší hře vůbec nebylo a bez toho se hokej v extralize hrát nedá,“ uvedl Fiala.

40. kolo hokejové extraligy:

• HC Slavia Praha - HC Olomouc 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Poletín (J. Doležal, Stránský), 21. Poletín (Šenkeřík, Divíšek), 27. Šenkeřík (Poletín, Divíšek), 43. Divíšek (Šenkeřík, Poletín), 49. Vlasák (Divíšek, Sklenář) - 6. T. Rachůnek (Patera). Rozhodčí: Lacina, Souček - Charvát, Frodl. Vyloučení: 5:12, navíc A. Svoboda (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 6151.

• Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Steel 4:3 (0:0, 2:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Kudrna (Mertl, Pilař), 28. Dej (Pospíšil), 41. Mertl (Kudrna), 54. Kukumberg (Pilař) - 29. Pastor (Roman, Štencel), 34. Olesz (Kudělka), 36. Olesz (Kudělka, Dolejš). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Zíka, Jindra. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 4809.

• HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 36. T. Zohorna (Starý, Píša), 56. Starý (Čáslava, T. Zohorna). Rozhodčí: Mrkva, Polák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:0. Diváci: 8224.

• HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Ručinský (Petružálek), 49. Hübl (Lukeš, Šrámek). Rozhodčí: Koch (Švýc.), Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4094.

• HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Vondráček (Kováčik, Burian), 21. Honejsek (Ton, Ptáček), 54. Honejsek (Ton, J. Hruška). Rozhodčí: Hejduk, Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:5, navíc J. Vlach (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

• HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 50. Lev (Moravčík, Kratěna) - 36. J. Hlinka (Buchtele), 59. Mikuš (Réway). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 6018.

• BK Mladá Boleslav - PSG Zlín 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Broš (Klimenta, Ovčačík), 24. Bárta (Mikulík, D. Výborný), 28. Ovčačík (Látal, Broš), 32. Klimenta (Robar, Ovčačík) - 22. O. Veselý (Čajánek, Žižka), 26. Žižka (Leška), 52. Říčka (Urbanec, Holík). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3410.