Hokejová senzace. Česká '18' šokovala Kanadu a je poprvé ve finále MS

20:32
LAPPEENRANTA - Na takový úspěch mládežnický hokej marně čeká už skoro věčnost. Česká reprezentace do 18 let si poprvé zahraje ve finále mistrovství světa. Svěřenci trenéra Jakuba Petra porazili na šampionátu ve Finsku v dramatickém semifinále 4:3 v prodloužení obhájce titulu Kanadu a v neděli budou bojovat o historické zlato s USA. Medaili na MS získá česká osmnáctka po osmi letech.

Radující se čeští hokejisté. foto: iihf.com

Hrdinou zápasu se stal David Kaše, jenž vstřelil vítězný gól v sedmé minutě prodloužení. Napodobil spoluhráče Jakuba Vránu, který pouze o minutu dřív ukončil čtvrteční čtvrtfinále s Ruskem, jež Češi porazili v nastavení 3:2.

"Je to neskutečný pocit dát vítězný gól, ještě proti Kanadě. První cíl - získat medaili - jsme splnili. My ale chceme přivést do Čech zlato," prohlásil po zápase Kaše.

NÁZOR K TÉMATU

Čeští mladíci měli proti Kanadě skvělou první polovinu zápasu. Skóre otevřel už po 75 sekundách dorážkou Vránovy střely Špaček. Nejlepší střelec šampionátu Vrána ve 28. minutě a poté Smejkal ve 33. minutě poslali tým kouče Petra do vedení 3:0.

Kanaďané ovšem ještě do přestávky snížili díky Barzalovi v přesilovce a v třetí třetině zásluhou Hickettse a Audettea skóre vyrovnali. V poslední pětiminutovce řádné hrací doby ještě zazvonila branková konstrukce obou branek, ale gól nepadl.

"Když jsme vedli 3:0, tak už to vypadalo, že nám to k postupu do finále bude stačit. Ale v této kategorii je to nesmírně ošemetné, což se potvrdilo. Koncovky zápasů má Kanada výborné, místy jsme se dostávali pod drtivý tlak," uvedl trenér Jakub Petr.

Trenér: Věříme si i ve finále

V prodloužení museli Češi nejprve přežít dvě minuty v oslabení po vyloučení Pastrňáka a pak přišla velká chvíle Kašeho. Chomutovský útočník se natlačil před kanadskou branku a v pádu překonal gólmana McDonalda střelou nad rameno.

"Ubránění oslabení tři na čtyři byla obrovská týmová práce. Myslím si, že jsme šli vítězství více naproti," řekl Petr.

České hokejisty čeká v neděli od 18:00 historicky první finále proti týmu USA, jenž jim v základní skupině uštědřil jedinou porážku na tomto šampionátu (3:0).

"S Amerikou jsme letos hráli čtyřikrát a vždy jsme prohráli, ale finále je finále. Porazili jsme Rusko, nyní další hokejovou velmoc a věřím, že můžeme uspět i v neděli," dodal kouč Petr.

MS hokejistů do 18 let ve Finsku - semifinále:

• Česko - Kanada 4:3 p (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
    Branky a nahrávky: 2. M. Špaček (J. Vrána), 28. J. Vrána (M. Špaček, Zbořil), 33. Smejkal (Veselý), 67. D. Kaše - 35. Barzal (Audette, Quenneville), 46. Hicketts (Bleackley), 53. Audette (Barzal). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Penkivech (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 1603.
  • USA - Švédsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
    Branky: 4. Matthews, 28. Hitchcock, 49. Larkin, 60. Eichel - 3. G. Franzén.