Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Hokejisté načali MS výhrou nad Běloruskem, góly dávali v přesilovkách

16:00aktualizováno  18:28
STOCKHOLM - Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Stockholmu výhrou 2:0 nad Běloruskem. O tříbodový zisk se postarali brankami v přesilových hrách Jakub Voráček a Radim Vrbata. Brankář Alexander Salák udržel při své premiéře na vrcholném turnaji sezony čisté konto.

Čeští hokejisté foto: ČTK

Český tým do utkání vstoupil aktivně a rychle si vytvořil herní převahu. Brankář Bělinskij byl ale pozorný a všechny střely chytil, nebo vyrazil. Poradil si i se slibnými pokusy Voráčka nebo Hertla. Bělorusové se připomněli až v 5. minutě, zblokovaná střela Ugarova ale na Saláka neprošla. V 10. minutě byli v rozmezí sedmi sekund vyloučeni Kitarov s Filičkinem a Češi dlouhou přesilovku pět na tři využili. Střely Michálka ještě brankář vyrazil, Voráček se ale trefil přesně pod horní tyč.

Anketa

Jakou známku byste udělili českým hokejistům za výkon v úvodním zápase mistrovství světa proti Bělorusku?

1 81
2 420
3 310
4 69
5 51

Zvýšit vedení favorita mohl po samostatné akci Vrána, ale Bělinského nepřekonal. Poté musel své umění předvést Salák. Při Čáslavově vyloučení jej prověřil Stas, ale neprosadil se stejně jako v závěru první třetiny v gólových šancích Ugarov a Kitarov. Náhradník za zraněného Pavelce si i přes počáteční "nudu" nakonec připsal v první části stejný počet devíti zákroků jako jeho protějšek. Ve 22. minutě mohl vyrovnat Ugarov, ale Salák šanci útočníka Nižného Novgorodu zlikvidoval.

Vše o mistrovství světa v ledním hokeji.

Těsné vedení českého týmu v prostřední třetině nezměnily ani přesilové hry. Při Stasově vyloučení ale svěřenci kouče Hadamczika byli blízko druhé brance. Individuálně se ale neprosadil Hertl, neujaly se dorážky Hanzala a Vrbaty a Tlustý vystřelil z ideální pozice vedle. Z českého pohledu uklidňující druhý gól mohl ve 42. minutě přidat Hudler, ani on ale nemířil přesně.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

V 50. minutě předvedl klíčový zákrok zápasu Salák. Při české přesilovce mohl nejprve zvýšit Tlustý, ale šanci nevyužil a z protiútoku se před českým gólmanem zjevil osamocený Demkov. Salák ale jeho příležitost zlikvidoval a o dvacet sekund později se na druhé straně prosadil na brankovišti pohotově dorážející Vrbata. Česká reprezentace si tak připsala ve 14. vzájemném souboji s Běloruskem třináctou výhru, na MS vyhrála všech sedm soubojů. Druhý duel na severu Evropy ji čeká v sobotu, kdy se od 20:15 utká s domácím Švédskem.

ČR - Bělorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Voráček (Vrbata, Z. Michálek), 50. Vrbata (Hanzal, Šmíd). Rozhodčí: Kaval (USA), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 5127.
ČR: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl, Vrána, Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.
Bělorusko: Bělinskij - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Šinkevič, Maslenikov, Goroško - Kulakov, Kitarov, Meleško - Solomonov, Kovyršin, Kolcov - Stas, Ugarov, Jefimenko - Demkov, Kislyj, Andrjuščenko - Stefanovič. Trenér: Andrej Skabelka.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...