Voráček dvakrát asistoval, ale Flyers prohráli. Vrbata pomohl gólem k výhře

21:36aktualizováno  20. ledna 10:42
NEW YORK/PRAHA - Útočník Radim Vrbata přispěl v pondělním utkání NHL osmnáctým gólem v sezoně k výhře Vancouveru na ledě Floridy 2:1 a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Canucks si tak připsali třetí vítězství za sebou po předchozí sérii tří porážek.

Útočník Philadelphie Flyers Jakub Voráček. foto: ČTK/AP

Vrbata otevřel ve čtvrté minutě skóre, když před brankou zužitkoval přihrávku Daniela Sedina. O pět minut později zvýšil Bo Horvat na 2:0, domácí dokázali snížit až v 58. minutě zásluhou Brandona Pirriho.

Hlavní hvězdou Vancouveru byl znovu brankář Ryan Miller, který pochytal 23 z 24 střel a dělilo ho pouhých 192 sekund od toho, aby vychytal třetí čisté konto za sebou. Neprůstřelnost čtyřiatřicetiletého gólmana, jehož předtím nedokázali překonat hráči Caroliny ani Philadelphie, trvala 200 minut a 45 sekund.

Miller přitom v první polovině ročníku lehce zaostal za očekáváním, s nímž před sezonou do Vancouveru přišel jako nová posila.

„Ale já se snažím nedělat si z ničeho těžkou hlavu. Prostě jen chytám, soustředím se na každý zákrok a neřeším, kolik gólů jsem dostal nebo kolik střel musím chytit. Chci prostě týmu pomoci k vítězství a ať už se mi to daří nebo ne, moje práce se nemění,“ řekl Miller.

Vancouver i díky němu vyhrál už patnáctý zápas v sezoně na soupeřově hřišti. „Myslím, že to ukazuje charakter našeho týmu. Rádi bychom samozřejmě zlepšili i naši domácí bilanci, ale vyhrávat venku je prostě těžší a musíte na to být dobře připravení,“ prohlásil trenér Willie Desjardins.

Sestřih z utkání Florida - Vancouver

Ve třetím zápase za sebou bodoval Martin Havlát, jehož New Jersey zvítězilo 5:2 na ledě San Jose. Zatímco v předchozích dvou duelech pokaždé skóroval, tentokrát si český útočník připsal asistenci, stejně jako na druhé straně Tomáš Hertl.

Domácí „Žraloci“ vedli od 4. minuty zásluhou Joea Pavelského, „Ďáblové“ ale ještě do přestávky otočili skóre dvěma slepenými góly. V rozmezí 35 sekund se trefili Jordin Tootoo a Steve Bernier, který dostává více prostoru při absenci nemocného Jaromíra Jágra.

Na začátku druhé třetiny sice domácí vyrovnali, ale v 36. minutě Mike Cammalleri v přesilové hře vrátil hostům vedení, které ve třetím dějství ještě dvakrát pojistili. Z třízápasového výjezdu do Kalifornie se tak Devils vracejí domů s dvěma výhrami a jednou porážkou a mohou začít čerpat síly, díky Utkání hvězd je nyní čeká osmidenní zápasová pauza.

Čtvrtou porážku z posledních šesti zápasů utrpěli hokejisté Philadelphie, kteří podlehli na ledě New Yorku Islanders 4:7. U dvou gólů Flyers zaznamenal asistenci vedoucí muž kanadského bodování Jakub Voráček, který vládne produktivitě soutěže s 55 body (17+38) s tříbodovým náskokem před Tylerem Seguinem z Dallasu.

Pětadvacetiletý Voráček se nahrávkami podílel na brankách Marka Streita a Michaela Del Zotta ve druhé třetině, jimiž „Letci“ zkorigovali skóre na 1:3 a 2:4. V závěru prostřední části byl ale také podruhé v utkání vyloučen a jeho hákování potrestal gólem na 5:2 domácí kapitán John Tavares.

Islanders, kteří vyhráli úvodní část 2:0 a zbytek zápasu kontrolovali, se díky vítězství posunuli do čela Východní konference. Hvězdou utkání byl střelec dvou gólů Nikolaj Kuljomin.

„Krédo našeho klubu je sebevědomí, důvěra, odpovědnost a vedení. Řekl jsem hráčům první den sezony, že nám nikdo nic nedá zadarmo, a proto hrajeme hokej. Zatím musíme být s tím, co předvádíme, spokojení,“ uvedl kouč Islander Jack Capuano, jehož svěřenci budou minimálně do konce nadcházející přestávky vládnout Metropolitní divizi. Na záda se jim přitom dívají celky jako Pittsburgh, New York Rangers nebo Washington.

Philadelphia ztrácí na Islanders propastných dvacet bodů. Důvodem jsou především nepovedené první třetiny, v nichž dostali Flyers 45 gólů, nejvíc z celé ligy. „Musíme do zápasů vstupovat lépe připravení. Sice jsme se nevzdali a tvrdě jsme bojovali, ale pořád je to málo,“ litoval kapitán Claude Giroux.

Sestřih z utkání Islanders - Philadelphia

Dobrou formu v novém roce si naopak udržuje Carolina, která zvítězila 4:1 v Torontu a připsala si šestou výhru z devíti zápasů. Na pondělním úspěchu se jednou asistencí podílel Jiří Tlustý, který bodoval po čtyřech zápasech. Hurricanes přesto zůstali v tabulce Východní konference předposlední.

Výsledky NHL

NY Islanders - Philadelphia 7:4 (2:0, 3:2, 2:2)

Branky: 9. a 25. Kuljomin, 2. Grabner, 32. Bailey, 40. Tavares, 46. Leddy, 59. Lee - 30. Streit (Voráček), 36. Del Zotto (Voráček), 41. Giroux, 58. Vandevelde. Střely na branku: 41:29. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. Kuljomin, 2. Leddy, 3. Grabner (všichni Islanders).

Toronto - Carolina 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 55. Kadri - 21. a 59. E. Staal (na první Tlustý), 8. Malone, 8. Lindholm. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.979. Hvězdy utkání: 1. Chudobin, 2. E. Staal (oba Carolina), 3. Kadri (Toronto).

Florida - Vancouver 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky: 58. Pirri - 4. Vrbata, 9. Horvat. Střely na branku: 24:23. Diváci: 9.373. Hvězdy utkání: 1. Miller, 2. Vrbata (oba Vancouver), 3. Luongo (Florida).

Minnesota - Columbus 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky: 19. Parise - 8. Dubinsky, 46. Wisniewski, 57. Hartnell. Střely na branku: 26:23. Diváci: 19.064. Hvězdy utkání: 1. Wisniewski, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Parise (Minnesota).

St. Louis - Colorado 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Branky: 9. Gunnarsson, 21. Schwartz, 31. Oshie - 14. Duchene. Střely na branku: 30:18. Diváci: 19.187. Hvězdy utkání: 1. Schwartz, 2. Steen, 3. Reaves (všichni St. Louis).

San Jose - New Jersey 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky: 4. Pavelski, 25. Nieto (Hertl) - 16. Tootoo, 17. Bernier, 35. Cammalleri, 52. Zajac (Havlát), 55. Josefson. Střely na branku: 36:34. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Schneider, 2. Henrique, 3. Larsson (všichni New Jersey).

Los Angeles - Calgary 1:2p (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 51. Greene - 54. Monahan, 65. Wideman. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Ortio (Calgary), 2. Greene (Los Angeles), 3. Wideman (Calgary).