Sparta odvrátila ostudu a zajistila českému hokeji play off Ligy mistrů

22:58
PRAHA - Hokejová Sparta je jediným českým týmem, jenž prošel do osmifinále Ligy mistrů. O svém triumfu ve skupině G a cenném postupu rozhodla domácí výhrou nad Mannheimem 6:3. Liberec se dál neprotlačil, v posledním utkání základní části podlehl ve skupině A v přímém souboji o postup na ledě finského Kärpätu Oulu 1:3 a v obnovené soutěži končí.

Obránce Sparty Adam Polášek (vpravo) se raduje z gólu. foto: ČTK

Sparta začala proti vedoucímu týmu německé ligy aktivně a v páté minutě se dostala do vedení, když se v přesilové hře prosadil Hrbas. Poté ale Pražané nevyužili řadu šancí a soupeř je potrestal. Pohotovou dorážkou vyrovnal Metropolit.

Mannheim se v Praze představil bez své největší hvězdy, NHL ošlehaného útočníka Hechta, na začátku druhé třetinu se mu ale podařilo domácí zaskočit. Slabší chvilku brankáře Novotného využil Tardif a hosté vedli.

Sparta následně vypadla z role, ale díky přesilovkové trefě Formana se jí podařilo vyrovnat. Poté domácí přežili sérii oslabení a ve 40. minutě je po chytré Réwayově přihrávce dostal do vedení Klimek. Ještě více domácí k postupu přiblížil v 52. minutě Kumstát, který zakončil akci faulovaného Rolinka.

Úřadující německý mistr sice už nemohl postoupit do play off, přesto se tři minuty před koncem rozhodl odvolat brankáře a podařilo se mu snížit na 3:4. V pokračující power play ale poté dvakrát inkasoval.

„Mannheim potvrdil, že je výborně organizovaným a silným týmem. Klíčovým momentem zápasu byl asi náš třetí gól do kabin na konci druhé třetiny,“ řekl trenér Sparty Josef Jandač, který trochu litoval, že domácí v první třetině ze svých šancí a množství střel (poměr 21:3) nevytěžili více gólů. „Bohužel se nám nepovedlo odskočit na více branek. Ve druhé třetině pak bylo důležité, že jsme přestáli oslabení a dokázali otočit stav po rychle inkasovaném gólu,“ uvedl Jandač.

Liberec postupovou šanci nevyužil

I Bílí Tygři potřebovali k postupu vítězství v normální hrací době, ale na ledě finského šampiona prohrávali už od čtvrté minuty. Útočník Bulík byl vyloučen za zdržování hry po vyhození puku do hlediště a jednu vteřinu před koncem jeho trestu otevřel skóre Manninen, který zakončil bekhendem do odkryté branky.

Blízko vyrovnání byl v polovině utkání Jelínek, na druhé straně neproměnil únik Kemppainen. Další možnost hostů měl Dlouhý. Ve 44. minutě zvýšil Karpät, když skóroval z dorážky před Schwarzem Junttila. Finský tým s českým bekem Emingerem a útočníkem Humlem v sestavě následně přečkal v oslabení i šanci Valského a ve 49. minutě pojistil jeho postup po teči svou druhou trefou Manninen.

Brankáře Karhunena překonal až v 58. minutě Jelínek. Karpät potvrdil po vítězství ve skupině úspěšnost finských klubů v soutěži a postoupil jako sedmý z osmi účastníků Liigy. Liberci devět bodů na druhém místě na účast v play-off nestačilo.

6. kolo hokejové Ligy mistrů:

Skupina A:

• Kärpät Oulu - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
    Branky a nahrávky: 4. Manninen (Spang, Masuhr), 44. Junttila (Kemppainen, Masuhr), 49. Manninen (Glenn, Masuhr) - 58. P. Jelínek (Filippi). Rozhodčí: Brill, Hakkarainen - Kiilunen, Österholm. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 3011.
  • Košice - Kolín nad Rýnem 4:3 (za domácí Philipp 0+1).

Konečná tabulka:
1. Kärpät Oulu 6 3 2 0 1 17:12 13
2. Bílí Tygři Liberec 6 3 0 0 3 16:15 9
3. Košice 6 2 0 1 3 14:16 7
4. Kolín nad Rýnem 6 2 0 1 3 12:16 7

Skupina B:

• Valerenga Oslo - Färjestad 1:2 sn (za hosty rozhodující sam. nájezd Gulaš).

1. Vídeň 6 4 1 1 0 16:9 15
2. Färjestad 6 1 3 1 1 15:13 10
3. Curych 6 2 1 2 1 17:16 10
4. Valerenga Oslo 6 0 0 1 5 7:17 1

Skupina G:

• Sparta Praha - Adler Mannheim 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
    Branky a nahrávky: 5. Hrbas (Rolinek), 26. Forman (Buchtele, Ďaloga), 40. Klimek (Réway), 52. Kumstát (Rolinek, Pech), 59. Buchtele (Přibyl, Réway), 60. Rolinek (Kumstát, Piskáček) - 17. Metropolit (Tardif, Raymond), 21. Tardif (Plachta), 58. Raymond (Metropolit, Plachta). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Hribik - Lhotský, J. Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 2448.

1. Sparta Praha 6 3 1 1 1 25:19 12
2. Växjö 6 4 0 0 2 19:14 12
3. KalPa Kuopio 6 2 0 1 3 11:15 7
4. Mannheim 6 1 1 0 4 11:18 5

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...