Hokejová Liga mistrů chce získat prestiž

13:55
PRAHA - Středečními zápasy se rozjíždí zcela nový projekt Mezinárodní hokejové federace (IIHF) určený nejlepším evropským klubům. Liga mistrů by se měla stát prestižním podnikem, v němž vedle nezanedbatelných finančních příjmů získá například jeho vítěz právo utkat se s elitním celkem zámořské NHL o Victoria Cup.

Hokejová Slavia slaví titul. foto: ČTK

Nová soutěž, v níž se jako první z českých týmů představí mistrovská Slavia Praha a vítěz základní části minulého ročníku Mountfield České Budějovice, potrvá pět měsíců. Nejen názvem, ale i modelem se podobá své slavné fotbalové sestře. O marketingový úspěch se bude starat agentura Ovation Sports v čele se šéfem Craigem Thompsonem, jenž stál také u vzniku fotbalové Champions League.

Vedení IIHF garantovalo, že Liga mistrů potrvá nejméně sedm let a finančně pokryty má první tři kompletní ročníky. V premiérové sezoně padne na odměny 10 milionů eur. Každý klub si vedle startovného může dále přilepšit bonusy za výhry a postupy, nejlepší tým pak může vydělat až 1,7 milionu eur.

Příspěvek obdrží rovněž příslušné federace a vedení ligových soutěží. Soutěž nejlepších klubů starého kontinentu se začala poprvé hrát v 60. letech minulého století, ale zvláštní pozornost a prestiž si nikdy nezískala. První tři ročníky (1966-68) Poháru mistrů evropských zemí, jak zněl její počáteční název, vyhrál československý mistr ZKL Brno, posléze mu kraloval tehdy prakticky neporazitelný sovětský tým CSKA Moskva.

V roce 1996 se akce, od roku 1982 přejmenovaná na Evropský pohár, převtělila do zbrusu nové podoby. Nová Evropská liga měla být podobně lukrativním zbožím jako fotbalová Liga mistrů, avšak zůstalo jen u přání.

Většina účastníků jí nepřikládala prioritní význam a podle toho vypadaly i některé výsledky, jako například těžko uvěřitelná porážka Sparty 0:7 s anglickým Manchesterem. Odehrány byly nakonec jen čtyři ročníky. V roce 2000 IIHF oznámila, že pro finanční ztrátovost soutěž ruší.

Po tomto krachu měla Evropa svého dalšího šampiona až po pětileté odmlce.

Vzešel z turnaje Super Six šesti mistrovských týmů z nejlepších zemí žebříčku IIHF. Všechny jeho čtyři ročníky byly sehrány v Petrohradu a pokaždé jej opanovala mužstva ruské superligy: Avangard Omsk, Dynamo Moskva, Ak Bars Kazaň a letos Metallurg Magnitogorsk, jehož hokejisté porazili ve finále pražskou Spartu (5:2).

Magnitogorsk si tímto triumfem zároveň jako první vybojoval právo vyzvat tým z NHL, jímž nakonec byli New York Rangers, k duelu o premiérový Victoria Cup. Uplynulou středu v Bernu měl Metallurg soupeře na lopatkách, ale neudržel ani třígólové vedení a podlehl Rangers 3:4.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...