Červenka při premiéře za Chomutov dvakrát asistoval. Třinec i Litvínov padly

20:05aktualizováno  21:16
PRAHA - Hokejisté Chomutova porazili ve třetím kole extraligy Pardubice 3:1 a uspěli tak i ve druhém domácím utkání v sezoně. O výhře nováčka rozhodl v 59. minutě kapitán Michal Vondrka, který poté přidal další gól při power play soupeře. Útočník Roman Červenka, který hrál za Piráty poprvé v sezoně, si připsal dvě asistence. Pardubice tak prohrály i třetí utkání v extraligovém ročníku.

Hokejisté Chomutova se radují z vítězství. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Piráti byli od začátku lepším týmem, co se odrazilo i ve třech přesilových hrách v první třetině. Vyloženou příležitost měl v 7. minutě v signalizované výhodě Hovorka, ale po přihrávce zpoza branky se mu puk svezl po hokejce.

Ve druhé přesilovce přišla další šance Chomutova, Chlouba ale nastřelil jen tyč. Chomutov využil až třetí přesilovou hru, střelu Rutty od modré čáry tečoval Růžička.

I ve druhé třetině se hrál z obou stran rychlý hokej, aktivnější byly Pardubice, které využívaly chyb chomutovské obrany.

Hlasy trenérů

Jan Šťastný (Chomutov): „Mužstvo jsme upozorňovali na to, že Pardubice dvakrát prohrály a jedou k nám zlomit nepříjemnou sérii. Měly jsme výborný vstup do utkání, možná i díky přesilovkám jsme dostali soupeře pod tlak. Kromě jednoho gólu jsme šance ale nevyužili. Ve druhé třetině jsme přestali bruslit a jenom zásluhou vynikajícímu výkonu brankáře jsme šli do třetí třetiny za vyrovnaného stavu. Před třetí třetinou jsme mužstvo upozorňovali, abychom nebláznili a byli jsme trpěliví. Čekali jsme na chybu a ta přišla na konci. A Roman Červenka tou přihrávkou ukázal v čem je geniální."

Václav Baďouček (Pardubice): „V první třetině jsme se dostali pod tlak díky častým vyloučením. Jednu přesilovku domácí využili. Ve druhé třetině byla aktivita na naší straně. Kdybychom proměnili šance, mohlo se utkání vyvíjet jinak. Nám se to ale nepovedlo a v závěru utkání přišla naše hrubá chyba. Tu situaci jsme hráčům ukazovali, že to domácí hrají.“

Vypracovaly si i první vážnou příležitost, když v přesilové hře trefily levou tyč Kopřivovy branky. Následně mohli přidat druhý gól Červenka s Vondrkou, svůj brejk ale ideálně nezakončili.

Ve 28. minutě se po samostatné akci ocitl sám před domácí brankou Rolinek, ale jeho střela z bekhendu skončila těsně mimo.

O minutu později už Pardubice vyrovnaly. Zpoza branky vyjel Tybor a „zasunul“ puk mezi betony Kopřivy. Pardubice opanovaly prostřední část hry i střelecky, na střely vyhrály 20:8.

V závěrečné dvacetiminutovce se hned v 42. minutě do šance dostal hostující Starý, ale z bezprostřední blízkosti Kopřivu neprostřelil.

Domácí si vypracovali největší příležitosti v přesilové hře, ale žádná ze střel elitního tria Červenka, Vondrka, Růžička neskončila v Maxwellově brance. Chomutov nevyužil ani další přesilovou hru, Vondrkova dorážka skončila na hrudi pardubického brankáře.

Pardubice se svojí početní výhodou naložily stejně, dokonce si nevypracovali ani žádnou gólovou příležitost a Piráti se bez problémů ubránili.

Stejně jako v prvním domácím utkání s Mladou Boleslaví rozhodl Chomutov o svém vítězství v samotném závěru. Po Červenkově přihrávce zpoza branky se z první prosadil Vondrka. Konečnou podobu dal poté chomutovský kapitán výsledku při power play hostí.

Finalisté zaváhali, Sparta nadělovala

Litvínov i Třinec, lonští extraligoví finalisté, opouštěli v pátek ledová kolbiště bez bodového zisku. Oceláři doma překvapivě nestačili na Zlín 1:2 a darovali soupeři první triumf v sezoně. Litvínov sice vedl v Hradci Králové po první části 2:0 a později i 4:1, ale soupeř v atraktivní přestřelce nakonec zvítězil 6:4.

Kanonáda byla k vidění i v libeňské O2 areně, kde Sparta podruhé uspěla i podruhé v sezoně. Po skalpu Olomouce tentokrát snadným poměrem 6:2 vyprovodila Vítkovice a vede ligu.

3. kolo hokejové extraligy

Piráti Chomutov - HC Dynamo Pardubice 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. V. Růžička ml. (Rutta, Červenka), 59. Vondrka (Červenka), 60. Vondrka (V. Růžička ml.) - 29. Tybor. Rozhodčí: Fraňo, Hrubý - Hynek, Zavřel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 5036.

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 47. Polanský (Irgl) - 23. T. Sýkora (Cibák, Kotvan), 25. Kubiš. Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:11. Využití: 1:1. Diváci: 4611.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 29. Indrák (Kadlec, Machovský), 59. Hossa (J. Jeřábek) - 12. Radivojevič (Bakoš), 33. P. Jelínek (Valský), 44. P. Jelínek (Radivojevič, Šimek), 60. Radivojevič (Krenželok). Rozhodčí: R. Čech, Šindler - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 1:5, navíc Ševc (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4321.

BK Mladá Boleslav - HC Olomouc 1:2sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 59. Žejdl (Hyka, Trončinský) - 45. Vyrůbalík (J. Knotek), rozhodující nájezd T. Mikúš. Rozhodčí: Horák, Úlehla - Frodl, Jiří Svoboda. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 3663.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Vondráček (Ptáček, Koreis), 37. Kováčik (Hanzlík, V. Němec), 45. V. Němec (Ostřížek, D. Hruška), 47. Kováčik (Jan Káňa II) - 7. Haščák (Rohan, Bartek), 37. Vachovec. Rozhodčí: Hodek, Polák - Hlavatý, Skopal. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 7418.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 6:4 (0:2, 4:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 27. T. Knotek, 31. Bednář (Ihnačák, Pilař), 38. Courchaine (Ihnačák), 40. Pilař (Frühauf, Bednář), 45. T. Knotek, 51. Červený (Dej) - 6. Hübl (F. Pavlík), 17. Lukeš (Hübl), 30. Hanzl (Pavelka), 31. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Tošenovjan, Polonyi. Vyloučení: 9:8, navíc Bednář (Hradec Králové) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 5151.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 6:2 (2:1, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Hrbas (Pech, Glenn), 14. Přibyl, 28. Polášek (Réway, J. Hlinka), 29. Netík (Čajkovský, Přibyl), 30. Cingel (A. Kudrna, Forman), 31. J. Hlinka (Réway, Polášek) - 18. P. Zdráhal z tr. střílení, 54. Sloboda (Balán, Burger). Rozhodčí: Pešina, Souček - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 4913.