Liberci se play off vzdálilo, Bílí Tygři prohráli doma s Litvínovem

20:19aktualizováno  21:35
LIBEREC/PRAHA - Hokejisté Liberce prohráli v dohrávce 50. extraligového kola s Litvínovem 0:2. Severočeské derby rozhodl gól Petera Jánského z 26. minuty, pojistku přidal v závěru do prázdné branky Viktor Hübl. Bílí Tygři přišli o šňůru pěti vítězství a promarnili možnost přiblížit se pozicím, které zaručují účast v předkole play off. Litvínov počtvrté v řadě naplno bodoval a potvrdil tak druhé místo v tabulce.

Petr Vampola (vlevo) brání litvínovského soupeře a pouští ke kotouči spoluhráče Tomáše Bulíka. foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberečtí vstoupili do zápasu aktivně. Na zteč je hnala velká touha po plném bodovém zisku, jímž by se po úterních výsledcích dotáhli k desáté příčce, kterou nyní drží Vítkovice, na jediný bod. Brzkou přesilovku při Trávníčkově vyloučení ovšem přes šance Bakoše a Výtiska nezužitkovali a poté začali vystrkovat růžky i hosté.

Hlasy trenérů

Filip Pešán (Liberec): „My jsme věděli, že přijede soupeř, který má výbornou sezonu, předvádí organizovanou hru a má zároveň trošku lehčí hlavy, ruce i nohy, než máme my. My jsme museli ten dnešní zápas zvládnout, ale chtěli jsme možná až moc. A Litvínov, jak ten zápas odehrál, ukázal tu svoji kvalitu. Myslím, že jsme byli aktivnější, tlačili jsme se do brány, ale naší hře chyběl gól, který by ten zápas dokázal otočit. Bohužel tak nemáme ani bod.“

Radim Rulík (Litvínov): „Věděli jsme, že nás čeká velice těžké utkání, protože Liberec vyhrál pět zápasů za sebou a hraje o všechno. Na druhou stranu jsme byli rádi, že máme i v závěru sezony takhle těžké utkání. Podali jsme dnes obětavý výkon, podržel nás Pavel Francouz a měli jsme i štěstí, protože některé ty střely, co šly na nás, tak byly ztečované vedle brány nebo nad ni. Nechci říct, že jsme vyhráli zaslouženě, ale zároveň jsme tomu šli naproti a mohlo vyhrát jedno i druhé mužstvo.“

Druhý tým tabulky byl při svých šancích nebezpečnější, na brankáře Lašáka ale hosté recept nenašli.

Povedlo se jim to až v 26. minutě, kdy seděl na trestné lavici Gřegořek. Bek Pavlík si vyměnil puk s Ručinským, poté ho bez přípravy napálil od modré čáry směrem na Lašáka, před nímž úspěšně tečoval Jánský.

Sudí si ještě u videorozhodčího překontrolovali, zda se tak stalo v souladu s pravidly, a poté mohli potvrdit vedení Vervy. Lukeš navíc ve velké šanci minul branku.

Ve 34. minutě zkusil štěstí ihned po buly Bakoš, brankář Francouz byl však se svou lapačkou dostatečně rychlý. Ještě před druhou přestávkou připravil Pavelka parádní přihrávkou od modré čáry obrovskou šanci Ručinskému, ten ale selhal a zakončil jen do boční sítě.

V úvodu třetího dějství zahrozil Bakoš, jenže Francouz byl nadále velmi pozorný. Na druhé straně vzal na sebe koncovku přečíslení dvou na jednoho Petružálek, ani Lašák se však nechtěl nechat zahanbit a držel naděje svého týmu nad vodou. Chvilku poté si poradil i se samostatným únikem Hübla.

Poté začal sílit tlak domácích. Vampola pálil z dobré pozice, dostal se i k odraženému puku, jenže ve velké šanci zakončil mimo. Následovala početní výhoda Bílých Tygrů, ani ta kýžené vyrovnání nepřinesla.

Liberecký útočník Tomáš Bulík s bolestivou grimasou.
Jan Výtisk z Liberce před litvínovským brankářem Pavlem Francouzem.
Petr Vampola (vlevo) brání litvínovského soupeře a pouští ke kotouči spoluhráče...
Brankář Ján Lašák.

I ve zbytku hrací doby se hrálo před Francouzem, 56 vteřin před koncem to Liberec zkusil v power play, jenže Hübl s Jánským si precizně pohráli s jediným bránícím hráčem domácích a definitivně rozhodli.

Dohrávka 50. kola hokejové extraligy

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Jánský (Pavlík, Ručinský), 60. Hübl (Jánský). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5409.

Liberec: Lašák - Šimek, Gřegořek, Výtisk, Derner, Vitásek, Ulrych, Plutnar - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, T. Urban - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Litvínov: Francouz - Gula, T. Pavelka, Pavlík, Baránek, Štindl, Chaloupka, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Šrámek, Petružálek, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.