Sparta opět přetlačila Hradec a je krok od semifinále, Brno uspělo ve Zlíně

18:09aktualizováno  22:05
Hokejisté Sparty zvítězili ve třetím duelu čtvrtfinále play off extraligy na ledě Hradce Králové 4:3 a v sérii vedou 3:0 na zápasy. Bitva mezi Zlínem a Brnem je vyrovnanější, náskok 2:1 mají po nedělní výhře na soupeřově ledě hráči Komety.

Hokejisté Sparty se radují ze vstřelené branky v Hradci Králové. foto: ČTK

Sparta vlétla do zápasu v Hradci velmi sebevědomě a od úvodního vhazování se usadila v útočném pásmu. Už po 69 vteřinách mohl otevřít skóre Buchtele, který jel po Čápově hákování trestné střílení, gólmana Kacetla ale rychlým zakončením z forhendu nepřekonal.

Hlasy trenérů

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Sparta vždy vstřelila góly, když je potřebovala. A kdy my jsme je nepotřebovali vůbec. Tam byl určitě rozdíl. Dohánění je vždy složité. Jeden gól by ještě byl OK, ale dohánět dva, tři góly, to se nepovede vždycky. Když Sparta potřebovala, měla ten moment prostě na své straně, klobouk dolů. U Mertla nevím, jaký je přesně problém, v pořádku pro zítřek však asi nebude.“

Zdeněk Moták (Sparta): „Do zápasu jsme dobře vstoupili a záhy jsme vstřelili branku. Přidali jsme i další a první třetina patřila nám. Ve druhé nás trošičku vyvedla z míry dlouhá přesilovka (pět na tři), kterou jsme neproměnili. Ale i tak třetina skončila remízově. Do té třetí jsme znovu dobře vstoupili, vedli jsme 4:1 a způsobili jsme si tam takové mírné komplikace, ale dopadly pro nás dobře, za což jsme rádi.“

Na začátku třetí minuty hráli hosté přesilovku, v níž bylo hodně živo, ovšem před oběma brankami. Kukumberg zakončil přečíslení dvou na jednoho jen do brankáře Novotného, na druhé straně se vyznamenal Kacetl, nedlouho poté ale kapituloval. Když už se zdálo, že Pech prováhal možnost zakončit, parádně našel Kumstáta, který jen usměrnil puk do prázdné branky.

V 10. minutě přišla první větší potyčka, Spartě to však chuť nesebralo a nadále třímala otěže zápasu.

Krátce nato vyhrál Pech buly pro Poláška, ten posunul na Pilaře a jeho rána se zastavila až v síti. Skvělou individuální akcí se ještě do přestávky blýskl Dvořáček, domácí však v tomto případě i díky pořádné dávce štěstí odolali bez úhony.

Zkraje druhé třetiny po Kacetlově prohřešku proti pravidlům měla Sparta k dispozici dlouhou přesilovku pět na tři. Za 102 vteřin si však až v jejím závěru dokázala připravit jedinou šanci, v níž Buchtele při zakončení do odkryté branky promáchl mezi kruhy naprázdno. Hlediště ožilo a o něco pevnější půdu pod nohama získal i Mountfield.

Buchtele pak sice překvapivou střelou zazvonil na brankovou konstrukci, ale ve 33. minutě Novotný za svou brankou zastavil puk pouze pro domácí, chopil se ho Kopta, ihned našel Valcourta a ten se trefil parádně pod horní tyč.

Sparta však brzy kontrovala v přesilovce: Pilař vypálil, Kacetl vyrazil kotouč přímo na hůl Hlinkovi a ten snadno vrátil svému týmu dvoubrankový náskok.

Ve třetí části nejprve Hlinka v přesilovce napálil horní tyč, puk se od ní odrazil před čáru, což posvětil i videorozhodčí. Další početní výhodu už Sparta zásluhou Kumstáta využila a zdálo se být rozhodnuto. Při hře pět na čtyři ale Kudrna snížil na 2:4, ačkoliv se Pražané hodně zlobili, neboť Novotný byl v danou chvíli bez masky.

Kukumberg ještě rozvlnil boční síť a nevyužity zůstaly i další šance Východočechů, v 58. minutě při power play přece jen vykřesal jiskru naděje Šimánek, vyrovnání už se však domácí přes velkou snahu nedočkali.

Zlín v sérii s Brnem poprvé ztrácí

Oproti úvodním zápasům v Brně sáhl trenér Zlína Rostislav Vlach ke třem změnám v sestavě. V obraně se nově objevili Aleš Holík s Urbancem místo Horáka s Valentou a ve čtvrtém útoku Fořta nahradil po otřesu mozku uzdravený Kubiš. Brňané se představili ve stejném složení jako v posledním vítězném duelu.

Rostislav Vlach (Zlín): „Od nás to nebyl moc povedený zápas. I když jsme v úvodu vedli 1:0 tak jsme měli problémy v koncovce a tutové šance jsme neproměnili. Dostali jsme trochu nešťastné góly. Výkon nebyl z naší strany nebyl na play off. Byl jen průměrný a na Brno nemůže stačit. Před zápasem nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být náš výkon vlažnější. V úvodu jsme měli tlak, ale ve druhé třetině jsme byli deset minut vyloučeni a naše hra kvůli tomu nebyla dobrá.“

Vladimír Kýhos (Brno): „Jeli jsme do Zlína, abychom získali doma prohraný zápas. Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Vypracovali si i dvě šance. Paradoxně jsme dostali gól, který s námi ale moc neotřásl. Měli jsme zejména ve druhé třetině dostatek příležitostí, abychom vedení zvýšili. Střelecká muška nás trošku zradila. Totéž se dá ale říci o Zlínu, který měl také hodně šancí. Pochvalu za bojovný výkon zaslouží všichni od brankáře Čiliaka až k útočníkovi Mrázkovi.“

Zlín vsadil od prvních minut na útočný hokej podložený agresivitou v osobních soubojích. Kometa oplácela stejnou zbraní a po získání kotouče vyrážela do nebezpečných protiútoků. Zlín postupně získal územní převahu, ze které také vytěžil úvodní gól.

Obránce Holík zachytil u modré čáry kotouč, který jen nahodil před brankou, kde zůstal zapomenutý Roman Vlach. Tomu jen stačilo tečovat puk a na změnu směru brankář Čiliak už nereagoval. Zvýšit náskok Zlína mohl ještě ve 14. minutě Petr Holík, který ujel soupeřovým obráncům, situaci ale zachránil Čiliak.

Kometa postupně převzala režii hry. Hodně jí k tomu dopomohly zbytečné fauly protivníka, v oslabení odehráli Berani polovinu druhé třetiny a Kometa tlak využila k otočení výsledku.

Ve 23. minutě ujel Káňa po levém křídle a po jeho přihrávce obránce Ptáček vyrovnal. O chvíli později při vyloučení hlavní zlínské opory Čajánka využil za pouhých 18 sekund početní výhodu Honejsek. Ujel po pravé straně a střelou mezi chrániče nohou překvapil Štůralu.

Šanci vyrovnat měl v úvodu třetí třetiny Okál, své sólo ale zakončil nepřesnou střelou. Kometa už do útočení tolik nepospíchala, zaměřila se více na bránění středního pásma a hru zjednodušovala nahazováním kotoučů do útočné třetiny. Závěrečná snaha Zlína o vyrovnání už vyzněla naprázdno.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápasy

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 33. Valcourt (Kopta), 50. Kudrna (Vydarený, Tvrdík), 58. Šimánek (Kudrna, Pláněk) - 4. Kumstát (Pech, J. Mikuš), 14. Pilař (Polášek, Pech), 36. J. Hlinka (Pilař, Réway), 48. Kumstát (Rolinek, Ďaloga). Rozhodčí: Hejduk, Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 13:10. Využití: 1:3. Diváci: 6593. Stav série: 0:3.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Roman Vlach (A. Holík) - 23. Ptáček (J. Káňa II, Mrázek), 27. Honejsek (Malec). Rozhodčí: Šindler, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 7000 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

SKUPINA O UMÍSTĚNÍ

HC Olomouc - HC Slavia Praha 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Škůrek (Matai, Ondrušek), 28. Beták (Zuzin, Jaroměřský), 38. Řípa (Škůrek, Jaroměřský) - 17. Štich (J. Doležal), 27. Knot. Rozhodčí: Šír, Mikula - Lučan, Kis. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 2617.

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Bartek (Zadražil), 9. Šmach (V. Tomeček), 22. V. Tomeček (Šafář, Harant), 34. Bartek (Duda, Dvořák) - 16. Krenželok (Jonák, Šimek). Rozhodčí: Pavlovič, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 2748.