Kometa vyhrála na Spartě, v Holešovicích uspěla podruhé v sezoně

20:57
PRAHA - Hokejisté Sparty prohráli ve 45. kole hokejové extraligy s Brnem těsně 2:3. Pražané ztráceli již 0:3, přes závěrečný finiš už na body nedosáhli. Kometa tak v přímém souboji o průběžnou třetí příčku dobyla led Sparty i podruhé v sezoně. Vítězný gól si připsal zkraje třetí části útočník Jan Hruška.

Útočníci Komety Jakub Koreis (vlevo) a Martin Dočekal se radují ze vstřelené branky v utkání se Spartou. foto: ČTK

Po slavnostním ceremoniálu, při němž vedení Sparty ocenilo útočníka Jaroslava Hlinku jakožto nejproduktivnějšího hráče klubové historie, se o něco rychleji rozkoukali v prvním duelu po reprezentační pauze hosté.

Hlasy trenérů

Zdeněk Moták (Sparta): „V prvních dvou třetinách jsme určitě nepodávali optimální výkon, nehráli jsme dobře. Neproměnili jsme samostatný nájezd, trestné střílení, ani dvě dlouhé přesilové hry pět na tři, při nichž jsme vůbec nezakončovali a soupeř nám to vyhazoval až k nám do pásma. Hráli jsme je špatně. Až po třetím inkasovaném gólu ve třetí třetině jsme začali hrát a byl to bohužel zase festival neproměněných šancí, kdy jsme po těch dvou vstřelených brankách měli další minimálně tři až čtyři vyložené šance, které jsme neproměnili a nebereme ani bod.“

Karel Beran (Brno): „Byla přestávka a docela dlouhý čas na trénink. My jsme se o to více na zápas soustředili a ukázali si nějaké věci. Měli jsme velký respekt před soupeřem s ohledem na dva jeho výsledky před pauzou, jež hovořily za vše. Věděli jsme o síle soupeře v přesilovkách, měli jsme i štěstí, zachytal nám gólman. Myslím, že 50 minut jsme zahráli výborně, pak nás Sparta dostala trochu pod tlak, ale závěr jsme ubojovali. Takže velká spokojenost.“

Gólman Janus už po 88 vteřinách své zápasové premiéry v dresu Pražanů lovil kotouč ze sítě, kam mu ho však nešťastně srazil spoluhráč Mikuš.

V osmé minutě Sabolič ani na dva pokusy nedokázal překonat Čiliaka. Sparta se vůbec nemohla dostat do tempa, nepomohly jí k tomu ani přesilové hry a hosté tak bez větších potíží střežili těsné vedení.

Pouhých 11 vteřin před první pauzou měl po Mrázkově faulu velkou možnost k vyrovnání Klimek, jenže nařízené trestné střílení zakončil nepřesně.

Z druhé třetiny neuběhly ještě ani dvě minuty a Brňané zvýšili zásluhou Vondráčka, jenž nachytal Januse. Vzápětí poté měla Sparta k dispozici dlouhých 106 vteřin přesilovky pět na tři, sehrála ji však naprosto zoufale a nepřipravila si v ní ani jedinou větší příležitost. Zanedlouho hráli Pražané klasickou početní výhodu, v níž pálil Kumstát do horní tyče.

Brňané se ovšem nepoučili a před polovinou duelu se ocitli znovu jen ve třech, tentokrát na minutu a půl. Sparťané připravili obrovskou „tutovku“ pro Rolinka, který už zakončoval do prázdné branky, ale Čiliak mu famózním zákrokem sebral radost. Už po skončení přesilovky zahrozil Buchtele, puk ale tečoval mimo tyče.

Na začátku 36. minuty vypálil Kempný, Janusovi kotouč vypadl, ke smůle Komety však puk proklouzal vedle tyče. Na druhé straně se až před Čiliaka prosadil Pech, ani on ale nebyl úspěšný. Pak v přesilovce ještě minul puk před prázdnou brankou domácí obránce Pilař.

Kometě se povedl nástup na led i do třetice: Kempný místo střely z mezikruží ještě přihrál Hruškovi a ten zacílil neomylně. Sparta se přesto dokázala vrátit do hry. Při skrumáži v přesilovce vypadl kotouč před Klimka a ten připravil Čiliaka o čisté konto. V 50. minutě navíc snížil na rozdíl jediné trefy Rolinek a Sparta až nečekaně ožila.

Útočník Sparty Jaroslav Hlinka (na snímku s rodinou) byl před zahájením zápasu...
Útočník Sparty Michal Vondrka před brankářem Komety Markem Čiliakem.
Zleva obránce Komety Petr Kuboš, brankář Marek Čiliak, útočník Sparty Michal...
Útočníci Komety Jakub Koreis (vlevo) a Martin Dočekal se radují ze vstřelené...

Následoval seriál obrovských příležitostí Pražanů na vyrovnání. Pech se v 54. minutě po výtečné individuální akci dostal tváří v tvář Čiliakovi, jenže nedal. Chvilku poté zakončoval Hlinka, Čiliak byl opět na místě. Vondrka namířil bekhendový blafák vedle a když Brno poté odolalo i při sparťanské hře bez brankáře, mohlo slavit tři body.

Třinec překonal hranici 1 000 bodů

Oceláři si upevnili pozici v čele tabulky, když na ledě Plzně zvládli divokou přestřelku a vyhráli 6:4. Duel zahájila obě mužstva šesti góly během úvodní dvacetiminutovky. Vedení z první třetiny hosté už neztratili a oslavili výhru na západě Čech po dvou letech. Oceláři si připsal osmnácté vítězství z posledních dvaceti zápasů a v čele si tabulky si drží náskok 14 bodů před druhým Litvínovem.

45. kolo hokejové extraligy

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 47. Klimek (Pilař), 50. Rolinek (Kumstát, Polášek) - 2. Dočekal, 22. Vondráček (Koreis), 41. J. Hruška (Kempný). Rozhodčí: Pešina, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7729.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Bulíř (Vampola, Radivojevič), 11. P. Jelínek (Filippi, Gřegořek), 17. Bulík (Gřegořek), 50. Plutnar (Filippi, Vampola), 57. Šimek (P. Jelínek) - 46. Patera (T. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, Hradil - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 9:8, navíc Majeský (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 3127.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. Gregorc (P. Sýkora), 44. P. Sýkora (Nahodil, Čutta) - 14. Köhler (Urbanec, Marušák), 19. Marušák (Kotvan, Leška), 59. P. Holík (Čajánek). Rozhodčí: Fraňo, Úlehla - Kis, Lučan. Vyloučení: 6:7, navíc Marcinko (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7503.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 4:6 (2:4, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Lev (Mozík, Kadlec), 8. Jeřábek (Kadlec, Bližňák), 30. Lev (Mozík, Kratěna), 33. Simon (Kratěna, Lev) - 2. Nosek (Plíhal, Ružička), 9. Rákos, 19. Plíhal (Hrabal, Hrňa), 20. Dravecký (Polanský, Žejdl), 30. Žejdl (Polanský, Dravecký), 52. Orsava (Hrňa). Rozhodčí: Polák, Pavlovič - D. Jelínek, Špůr. Vyloučení: 5:9, navíc Pulpán (Plzeň) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4411.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. T. Pavelka (Pavlík, Petružálek), 13. Štindl (Ručinský, Chaloupka), 18. Trávníček (Gerhát, Martynek), 28. Petružálek (Pavlík), 60. Hübl (Lukeš) - 17. Pláněk (Skokan, Šimánek), 17. Kukumberg (Červený). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 4545.

HC Vítkovice Steel - HC Slavia Praha 7:5 (4:2, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Szturc (Olesz), 10. M. Hlinka (Stehlík, Olesz), 14. Olesz (Stehlík, Szturc), 16. M. Hlinka (Kovář), 39. Huna (Svačina, Roman), 54. Húževka (Štencel, Svačina), 60. M. Hlinka - 6. Knot (Holec), 17. Bednář (Pletka, Vlasák), 22. Vas, 33. Poletín (Stránský), 57. Vas (Pletka, Bednář). Rozhodčí: Mrkva, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 5025.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. M. Látal (Ovčačík, Klimenta), 24. Stříteský (Klimenta), 49. Jarůšek (D. Výborný, Bárta). Rozhodčí: Šír, Mikula - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 1902.