Východočeské derby pro Hradec, vedoucí Třinec padl ve Vítkovicích

18:24aktualizováno  21:34
PRAHA - Hokejisté Hradce Králové porazili ve východočeském derby Pardubice 2:1 v prodloužení a připsali si tak pátou výhru v řadě. Domácí Pardubice sice vedly, ale Hradec na začátku třetí třetiny srovnal a vynutil si prodloužení. V něm vstřelil vítěznou branku kapitán Jiří Šimánek. Moravskoslezské derby naopak patřilo domácím: Vítkovice porazily vedoucí Třinec 4:3.

Zleva Stanislav Dietz z Hradce, Tomáš Marcinko z Pardubic, Bohumil Jank a Rastislav Dej (oba z Hradce) a Petr Čáslava z Pardubic. foto: ČTK

Tradičně vypjaté derby mezi Pardubicemi a Hradcem bylo tentokrát vylepšeno postavením týmů v tabulce, neboť pátý Mountfield měl před utkáním pouze jednobodový náskok na šestého soupeře. I osmé vzájemné utkání po návratu Hradce Králové do extraligy bylo vyprodané.

Hlasy trenérů

Miloš Říha starší (Pardubice): „Zápas se rozhodl v první třetině, ve které jsme měli využít přesilové hry. Hradec při našem náporu nestíhal a hodně fauloval. Od druhé třetiny se hra vyrovnala, neboť jsme mužstvo trochu zabrzdili, takže jsme si nevytvořili tolik šancí. Do třetí třetiny jsme vstoupili strašně, asi jsme měli strach a Hradec byl jasně lepší. Vyrovnání podle mě padlo z metrového ofsajdu. Od poloviny zápasu se začaly zákroky posuzovat úplně jinak. Hradec hrál na hranici faulů. I takové utkání ale musíme doma zvládnout.“

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Zápas jsme začali v oslabení, museli jsme bránit přesilovky soupeře, logicky jsme se tak v první třetině k ničemu nedostali. Postupně jsme se ale začali formovat a ve druhé části už jsme měli nějaké ofenzivní akce. Chyběl ale někdo, kdo by šel do branky a šance zakončil. Ve třetí třetině jsme přebrali režii na naši stranu a měli jsme blíže k vítěznému gólu. Naše převaha pak vyústila k rozhodující brance v prodloužení.“

Pardubice si hned v úvodu vynutily více než minutovou přesilovku pěti proti třem, ale Kacetl kromě Havlíkovy rány neměl žádnou práci. Gólovou šanci si Pardubice vypracovaly až při klasické výhodě, když Zohorna dorážel Sýkorovu střelu, avšak Kacetl reflexivně zasáhl. Pár centimetrů pak scházelo k dosažení branky Starému, který tečoval střelu od modré čáry.

V 15. minutě trefil hradecký Kukumberg soupeřova obránce Koríma do hlavy a zápas pro něj kvůli trestu předčasně skončil. Nabídnutou přesilovku domácí znovu nezužitkovali, celkově v první třetině promarnili devět minut v početní výhodě. A málem litovali, když Pospíšilova rána do protipohybu gólmana minula branku jen o centimetry.

Hradec si kompletní přesilovku zahrál až na začátku druhé části, ovšem Šimánkova ani Pospíšilova střela se neujala. Na první branku tak napěchovaná aréna čekala téměř půl hodiny. Po rychlém protiútoku se přes clonu hráčů trefil Radil.

Reprezentační útočník mohl přidat druhý gól záhy, ale při přesilovce čtyři na tři ho Kacetl vychytal. Sýkora pak při přečíslení dva na jednoho mířil vedle.

Hosté se k častému ohrožení branky dostali až v závěru druhé části a Kristan musel likvidovat Knotkovu šanci i nevyzpytatelnou střelu Pospíšila. Ofenzivní chuť vydržela Mountfieldu i po pauze a začali svého soupeře výrazně přehrávat. Povzbudil je i vyrovnávací gól, který po krásné přihrávce Červeného zařídil Skokan.

Zleva Jan Semorád z Pardubic a Bohumil Jank z Hradce Králové.
Zleva Stanislav Dietz z Hradce, Tomáš Marcinko z Pardubic, Bohumil Jank a...
Zleva Lukáš Radil z Pardubic a brankář Ondřej Kacetl z Hradce Králové.
Zleva Jaroslav Kudrna z Hradce Králové a Tomáš Zohorna z Pardubic.

Obrátku skóre měl na hokejce chvíli poté Pospíšil, který si položil Kristana, ale pak trefil pouze brankářův beton. Sám na brankovišti neuspěl ani Skokan a Mertlovu střelu z první zastavila tyč.

Když pak ani jeden z týmů nevyužil přesilovou hru, zápas v nezvykle klidném tempu dospěl do prodloužení. To trvalo jen minutu a osm vteřin, než Šimánek po průniku přisoudil druhý bod hostům.

Liberec je bez trenéra, Čada skončil ze zdravotních důvodů

Před pátečním soubojem Bílých Tygrů se Zlínem (0:1) přišla ze severočeského tábora překvapivá zpráva – trenér Rostislav Čada ze zdravotních důvodů u mužstva skončil. Tým během utkání koučoval asistent Milan Černý a trenér farmy v Benátkách nad Jizerou Filip Pešán.

„Hokejový klub Bílí Tygři Liberec s politováním oznamuje, že trenér Rostislav Čada požádal ze zdravotních důvodů o uvolnění z funkce hlavního trenéra a klub jeho žádosti vyhověl. Bílí Tygři touto cestou děkují Rostislavu Čadovi za dosavadní práci u hlavního týmu,“ stojí v oficálním prohlášení.

Výsledky 43. kolo hokejové extraligy

HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Burger (E. Němec), 35. Olesz (Štencel, M. Hlinka), 42. Svačina (Roman, Huna), 56. Kucsera (Vandas, Húževka) - 8. Nosek, 13. Orsava (Kreps), 48. Nosek (Adamský, M. Doudera). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:7. Využití: 3:1. Diváci: 10.004 (vyprodáno).

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Mountfield Hradec Králové 1:2p (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Radil (Korím, Semorád) - 42. Skokan (Červený), 62. Šimánek (Pilař). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7, navíc Kukumberg (Hradec Králové) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha 5:3 (1:1, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. J. Sýkora (Schleiss, Jeřábek), 24. J. Sýkora (Johnson, Pulpán), 38. Johnson (Jeřábek), 39. Lev (Kubka), 59. J. Sýkora - 12. Bednář (Šenkeřík, Sklenář), 35. Bednář (Vlasák), 37. J. Doležal (Šenkeřík, Stránský). Rozhodčí: Hejduk, Polák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 5209.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Lukeš (Kubát, Hübl), 25. Lukeš (Jánský, Pavlík), 29. Ručinský (Petružálek) - 50. Trška. Rozhodčí: Šindler, Úlehla - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4671.

HC Olomouc - HC Kometa Brno 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávka: 1. Herman (T. Rachůnek), 34. Herman (Houdek, Skrbek), 56. J. Knotek (Skrbek, Cibák) - 11. Koreis, 25. J. Hruška (Ton, Honejsek), 27. Burian (Ptáček, Kempný), 37. Ostřížek (Dočekal), 49. L. Čermák (Dočekal, J. Káňa II), 52. Vondráček (Burian). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 5500 (vyprodáno).

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 9:1 (3:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Réway (J. Hlinka), 13. Chlapík (Volek), 20. Ďaloga (Buchtele), 22. Buchtele (J. Hlinka, Réway), 24. Kumstát (Rolinek), 28. M. Procházka (Chlapík), 29. Klimek (Rolinek), 57. J. Hlinka (Sabolič, Réway), 60. Volek z trest. střílení - 58. D. Hruška (Balán, Duda). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Frodl, Charvát. Vyloučení: 9:7, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 10.261.