Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Hokejoví mladíci začali MS dvacítek prohrou. Na nájezdy podlehli Rusku

15:09aktualizováno  15:58
HELSINKY - Česká hokejová dvacítka podlehla v úvodním utkání na mistrovství světa v Helsinkách Rusku 1:2 po samostatných nájezdech. Výběr trenéra Jakuba Petra vedl od 34. minutě po proměněné penaltě Michaela Špačka, ale úřadující vicemistři světa v polovině třetí třetiny vyrovnali díky Arturu Lautovi a v rozstřelu se trefil jen Maxim Lazarev.

Filip Chlapík operuje před ruskou bránou. foto: ČTK

Další zápas čeká Čechy v pondělí od 13:00 SEČ proti Slovensku.

Český tým byl v úvodu aktivnější, ale dlouho se hrálo bez šancí. Gólmana Georgijeva ohrozil v šesté minutě bek Rašner a prověřil jej i Zacha. Za Rusy zahrozil Korškov a nebezpečně vystřelil také Fazlejev. V polovině úvodní části srazil poblíž mantinelu Zbořil Korškova a dostal trest na pět minut a do konce utkání.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:

Skupina B:

ČR - Rusko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Špaček z trestného střílení - 50. Lauta (Fazlejev, Dergačov), rozhodující sam. nájezd Lazarev. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 1:3, navíc Zbořil (ČR) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.106.

Výběr kouče Petra se úspěšně bránil, do střelecké pozice pustil jen Svečnikova. O dvě minuty pak zkrátil oslabení Stránský, který si vynutil faul Bojkova. V pokračující přesilovce pak ještě Svečnikov nebezpečně tečoval Kameněvův pokus. V 17. minutě v největší šanci úvodní části netrefil puk před odkrytou brankou Polunin. Na druhé straně zahrozil Stránský.

V druhém dějství nejdříve pálil Veselý, ještě lepší střeleckou pozici měl z levého kruhu Rašner, ale ruský gólman zasáhl. Vaněčka otestoval Polunin a ve 26. minutě trefil osamocený Kraskovskij horní tyč. Rusové měli tlak při Rašnerově trestu, ale chyběla jim přesnost v zakončení. Následně zahrozil dvakrát Lakatoš, který nejdříve minul z mezikruží a pak při Bojkovově vyloučení na konci kombinace také neuspěl. Stále ještě při přesilovce sice překonal Georgijeva Špaček, ale branka neplatila pro postavení Kašeho v brankovišti. Ve 34. minutě opět Špaček unikl, při neúspěšném blafáku do bekhendu jej fauloval Mikulovič a po trestném střílení už se útočník Red Deer z WHL radoval. Na ruského gólmana vyzrál zakončením do forhendu.

Ruský brankář Alexandr Georgiev odolává nájezdu Davida Kašeho (uprostřed) v...
Michael Špaček dává gól z trestného střílení.

Před pauzou ještě Vaněček vyřešil závar před brankou a po Svečnikovově faulu šli Češi i do třetí třetiny v přesilovce. Zvýšit se při ní snažil Tomášek a už při plném počtu hráčů na ledě Ordoš. Rusové začali zvyšovat aktivitu. Kaprizov ještě bekhendovou střelou neuspěl, ale v 50. minutě už po akci Fazlejeva dotlačil kotouč za překonaného Vaněčka Lauta. Prodloužení neodvrátil Tomáškův pokus ani dvě rány Kameněva.

V nastavení se objevil v největší šanci Hronek. V nájezdech uspěl jako první Lazarev, z české strany se neprosadili Lakatoš, Chlapík ani Kaše. Rusům tak nevadilo, že Polunin a Lauta už na Vaněčka nevyzráli.