Švýcaři vyhráli i podruhé, udolali Bělorusko 3:2

22:05
HELSINKY - Hokejisté Švýcarska úspěšně zvládli i své druhé vystoupení na světovém šampionátu, když v základní skupině v Helsinkách porazili Bělorusko 3:2. O výhře Švýcarů rozhodl ve 48. minutě útočník Kevin Romy, dvě branky vítězů zaznamenal Simon Moser. Bělorusové naopak ještě nebodovali, neboť ve svém úvodním duelu podlehli rovněž jednobrankovým rozdílem Finům.

Švýcarsko - Bělorusko foto: Reuters

Švýcarští svěřenci kouče Seana Simpsona měli v úvodním dějství obrovskou střeleckou převahu. Z poměru 19:1 na přesné pokusy mezi tyče ovšem vytěžili pouze jednobrankové vedení. A to i proto, že jejich soupeř měl při své střelbě stoprocentní úspěšnost.

Švýcarsko - Bělorusko 3:2

Branky a nahrávky: 7. Moser (Du Bois), 12. Moser (Romy, Brunner), 48. Romy (Brunner) - 11. Ugarov (Stěpanov, Denisov), 22. Kolcov (Korobov, Kaljužnyj). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Jablukow - Schrader (oba Něm.), Puolakka (Fin.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 5249.

Švýcarsko: Stephan - Du Bois, Bezina, Streit, Sbisa, Blindenbacher, Furrer, Seger, Von Gunten - Moser, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Niederreiter - Rüthemann, Bieber, Hollenstein - Plüss, Traschler, Rubin.
Bělorusko: Koval - Denisov, Korobov, Goroško, Kosťučenok, Stasenko, Černook, Graborenko - Stěpanov, Grabovskij, Ugarov - Kolcov, Kaljužnyj, Kovyršin - Meleško, Stas, Drozd - Kolosov, Kulakov.

V sedmé minutě poslal Švýcary do vedení šťastnou trefou Moser, Bělorusové ovšem odpověděli v polovině 11. minuty Ugarovem, jehož skvěle našel Stěpanov. Už o 91 vteřin později ale Moser úspěšnou dorážkou vrátil vedení na stranu Švýcarů. Vyrovnat mohl ještě do přestávky Kulakov, jenže neuspěl. Co se nepovedlo jemu, zvládl ovšem chvilku po zahájení druhé části Kolcov.

Hra se navíc vyrovnala, i Bělorusové začali pálit přesněji, ale měli také obrovské štěstí, že přestáli závar v Kovalově brankovišti při přesilovce Švýcarů. Koval poté vychytal Rüthemanna, odkrytou branku minul Streit, na druhé straně byli Bělorusové jen kousek od využití přesilovky.

Důležitá bitva se tak rozhodovala až ve třetí třetině. Meleško měl smůlu, když pálil pouze do horní tyčky, posléze ve 45. minutě selhal tváří v tvář Kovalovi Romy. Právě on ale dostal o chvíli později možnost nápravy a ranou z bezprostřední blízkosti vrátil vedení na stranu Švýcarů.

V 56. minutě ovšem fauloval Sbisa a Grabovskij dostal možnost srovnat z trestného střílení, jenže Stephan byl proti. Poslední minutu to Bělorusové zkusili se šesti hráči v poli, Švýcaři už si ale body sebrat nenechali.