Hokejisté zakončili Karjalu prohrou s Ruskem 0:2 a jsou poslední

13:50aktualizováno  18:30
HELSINKY - Čeští hokejisté prohráli na turnaji Karjala i třetí zápas, když v Helsinkách nestačili na Rusko. Sborná rozhodla o své výhře 2:0 v rozmezí 34 sekund na začátku třetí třetiny. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika při obhajobě loňského triumfu na turnaji obsadili poslední čtvrté místo, které jim patří i v seriálu Euro Hockey Tour, kde mají na kontě po šesti zápasech tři body.

Ruský hokejista Viktor Tichonov (vpravo) a Jakub Krejčík z Česka foto: ČTK

Hlasy po utkání

Alois Hadamczik
"Celoplošně hrajeme dobrý hokej, ale útočníci se nedokážou udržet v útočném pásmu. V předbrankovém prostoru se nedokážeme prosadit. Utkání poznamenala i naše disciplína, udělali jsme tři nesmyslné fauly. Faul patří k hokeji, ale v situaci, kdy má soupeř šanci. Ne sekání u mantinelu nebo vyhození puku. Pak nám v závěru chybí síly, i když jsme oslabení odehráli výborně. To klobouk dolů. Jsem zklamaný z výsledků, zklamaný z hry některých hráčů. Musíme to ale umět unést, takové to je. Musím říct, že když (turnaj) vynechají někteří hráči jako Červenka nebo Vondrka, tak není na kom stavět. Ostatní jsou stejní. Naším nejlepším hráčem na celém turnaji byl brankář (Jakub Kovář) a výborně se ukázal Kaberle. Zlepšil se i Jan Kovář, který by mohl být hráčem, který v budoucnosti potáhne tým. Ukázalo se, že hráči z ruské ligy na tomto turnaji nebyli lepší než ti z české, to je pro mě zklamání. Neměli jsme žádný útok, který by měl být výkonnostně první. Budeme muset přehodnotit, zda není lepší brát mladé hráče, a i když třeba prohrajeme stejně, tak za dva tři turnaje budou lepší. Takový výkon, jako předvedli například Petružálek, Vrána, Kašpar, nebyl dostatečný."

Do české branky se stejně jako v sobotu postavil Jakub Kovář a opět byl hlavní postavou týmu. Při Douderově čtyřminutovém vyloučení si připsal několik výborných zákroků. Nepřekonal jej Nikulin ani Panarin. V 8. minutě mu pomohla po Zubarevově střelec tyč. Jerjomenko v ruské brance měl naopak minimum práce, jeho pozornost vyzkoušeli Nakládal, Vrána nebo Krajíček, vážnější šance to ale nebyly. To Jakub Kovář musel řešit složitější situace, v 17. minutě ho prověřil hned dvakrát na brankovišti pohotově tečující a dorážející Timkin.

Ve druhé části reprezentace vyrovnala se sbornou opticky krok a Jerjomenko měl před polovinou duelu i více práce. Stejně jako Jakub Kovář ale držel čisté konto. Po chybě v ruské rozehrávce jej nepřekonal Petružálek, gólem neskončila ani akce Jana Kováře v přesilové hře. Druhá polovina prostřední dvacetiminutovky se nesla ve znamení českých vyloučení. Rusové měli dokonce 57 sekund výhodu přesilových her pět na tři, gól ale vstřelit nedokázali. Panarina vychytal Jakub Kovář, hned dvakrát nemířil přesně v ideální pozici Popov.

Na začátku třetí třetiny útočník Omsku tečoval pohotově Pěrežoginovu střelu od modré a otevřel skóre. O 34 sekund později se Rusové prosadili podruhé, když na konci rychlé kombinace druhé formace byl přesně střílející Varnakov. Rusko tak po 68 sekundách třetí třetiny zlomilo zápas na svou stranu. "Vypadá to, že to rozhodlo celý zápas, ale mohlo to dnes rozhodnout cokoliv. Měli dlouhou přesilovku pět na tři a kdybychom vyhráli, tak jsme mohli říct, že ubráněná pět na tři rozhodla. Mohly to být dva zákroky v přesilovce v první třetině," řekl Jakub Kovář, podle nějž tým nastoupil do poslední části trochu laxně.

I proto, že z kabiny přišel na střídačku pozdě. "Neměli jsme ani čas se rozkoukat. Byli jsme trošku nepřipravení," přiznal Kovář, který byl stejně jako v sobotu proti Finsku nejlepším hráčem zápasu. Češi se snažili utkání zdramatizovat, vytvořit si převahu ale nedokázali. I nadále musel nebezpečnější šance likvidovat Jakub Kovář, kterého prověřili Pěrežogin nebo Těreščenko. Skóre už se ale nezměnilo. "Snažili jsme se to otevřít, ale vypadalo to, že jsme neměli síly. V celém zápase nás Rusové moc nepustili do šancí. Že bychom měli nějaké vyložené, to ne. Hráli 1-4 a celý zápas jsme jezdili do plných," uvedl obránce Tomáš Kaberle. Reprezentace tak potřetí v sezoně a podruhé na Karjale vyšla střelecky naprázdno.

Turnaj Karjala, druhý díl Euro Hockey Tour v Helsinkách

ČR - Rusko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 41. Popov (Pěrežogin), 42. Varnakov (Burmistrov, Panarin). Rozhodčí: Fonselius, Kaukokari - Hägerström, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 7:3. Bez využití. Diváci: 6777.
ČR: Jakub Kovář - Doudera, T. Kaberle, Nakládal, Piskáček, Krajíček, Kutlák (44. Krejčík) - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Petružálek, Vrána, I. Rachůnek - Sekáč, Roman, Rolinek - Kašpar, Kousal, Buchtele. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Rusko: Jerjomenko - Nikulin, Alexandrov, Čudinov, Medveděv, Zubarev, J. Birjukov, Kiselevič, Rjasenskij - Pěrežogin, Těreščenko, Popov - Varnakov, Burmistrov, Panarin - Gluchov, Kablukov, Prochorkin - Tichonov, Timkin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Finsko - Švédsko 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Karalahti (Lehterä, Salminen), 57. Hagman (Immonen, Karalahti) - 18. Arlbrandt (Olausson, Danielsson), 29. Klasen (Ullström), 62. Erixon (S. Hjalmarsson, Klingberg). Rozhodčí: Hodek, Hribik (oba ČR) - Kiilunen, Suominen (oba Fin.). Vyloučení: 3:5, navíc Komarov (Finsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 11.641.
Finsko: Hovinen - Kukkonen, Jaakola, Hietanen, Lepistö, Karalahti, Mäntylä, Väänänen, Marttinen - Pihlström, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kontiola, Pyörälä - Salminen, Hagman, Lehterä - Hartikainen, Wirtanen, Osala - Enlund. Trenér: Erkka Westerlund.
Švédsko: H. Karlsson - Klingberg, Andersén, Rahimi, Erixon, Burström, Alm, Fälth - Thörnberg, J. Lundqvist, Klasen - Möller, Rödin, Olausson - Rasmussen, Janmark-Nylén, Danielsson - Arlbrandt, Ullström, S. Hjalmarsson. Trenér: Pär Marts.