Hokejisté zahájili sezonu vítězstvím, v Liberci udolali Švédy

20:21
LIBEREC - Čeští hokejisté vstoupili do nové sezony vítězně. V prvním zápase turnaje Karjala, který se hrál v Liberci, porazili Švédsko 3:0 a připsali si premiérové tři body do seriálu Euro Hockey Tour.

Zleva: Tomáš Plekanec, Petr Nedvěd, Marek Židlický foto: Reuters

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika se střelecky prosadili až ve třetí třetině. Vedle autorů branek Tomáše Plekance, Michala Vondrky a Jiřího Tlustého měl na výhře velkou zásluhu i pozorně chytající Alexander Salák, který přišel o možné čisté konto až 62 sekund před koncem.

Repríza čtvrtfinále z letošního mistrovství světa nabídla od začátku svižný hokej. Na první příležitosti se ale muselo čekat až do 6. minuty, kdy byli krátce po sobě vyloučeni Kovář se Šmídem a Švédové hráli 88 sekund přesilovou hru pět proti třem.

Pohotový Salák ale všechny střely pochytal, zlikvidoval i Thörnbergovu šanci. Následně gólmana, který září ve švédském Färjestadu, prověřili Melker Karlsson a Pettersson.

Český tým se poprvé vážněji připomněl v 16. minutě, přečíslení tři na jednoho ale zastavil Petružálek, jenž nedokázal ideálně zpracovat Vondrkovu přihrávku. Židlického střelu poté Wesslau vyrazil lapačkou. O obrazu hry ale svědčil poměr střel 16:6 ve švédský prospěch.

Po první přestávce domácí tým zvýšil aktivitu v útočném pásmu a Wesslau si tentokrát připsal dvakrát tolik zákroků než Salák. V 23. minutě kapituloval, když Plekancovu střelu tečoval v přesilové hře Nakládal, rozhodčí však po konzultaci s kolegou u videa gól neuznal pro hru vysokou holí. Neprosadil se ani Petružálek, který po rychlém protiútoku trefil vnější tyč.

Češi inkasovali až v závěru

Hrozili ale i Švédové, otevřít skóre mohl před Salákem osamocený Fasth, mířil ale těsně vedle. Söderberg poté následně trefil i díky zákroku českého gólmana tyč. Bezbrankový stav se změnil až v 41. minutě, kdy se 37 sekund po začátku třetí části prosadil po spolupráci s Nedvědem Plekanec, jedna ze čtyř českých posil z NHL, která zasáhla do hry.

Druhý gól přidal po pěkné kombinaci druhé formace dobře hrající Vondrka a Češi následně duel jasně ovládli. Sice se jim nepodařilo využít 33 sekund dlouhou přesilovku pět na tři, ale v pokračující klasické výhodě tečoval Petružálkovu střelu Tlustý a domácí vedli již 3:0.

Až 62 sekund před koncem se prosadili i hosté. Při přesilovce, podpořené odvoláním brankaře, překonal Saláka Söderberg.

Turnaj Karjala, Euro Hockey Tour v Liberci:

Česká republika - Švédsko 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky
: 41. Plekanec (P. Nedvěd), 49. Vondrka (Koukal, Petružálek), 53. Tlustý (Petružálek, Židlický) - 59. Söderberg (Burnström, S. Kronwall). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Bláha, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 6:7, navíc Šmíd, Židlický (oba ČR) oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5893.

ČR: Salák - Židlický, Šmíd, F. Novák, Čáslava, Kindl, Nakládal, Galvas - P. Nedvěd, Plekanec, Tlustý - Petružálek, Koukal, Vondrka - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Jan Kovář, J. Svoboda. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a Jan Procházka.

Švédsko: Wesslau - Fantenberg, S. Kronwall, Hedman, Viklund, Burnström, Ahnelöv, Mattias Karlsson - Petersson, J. Lundqvist, Melker Karlsson - Hörnvist, Söderberg, Aslund - Gynge, Järnkrok, Backlund - J. Fasth, Martenson, Thörnberg - Rasmussen. Trenér: Pär Marts.