Hokejisté vedoucí Plzně ukončili vítěznou sérii Sparty

20:12aktualizováno  20:53
PLZEŇ - Hokejisté Plzně porazili ve 33. kole extraligy Spartu 2:1 a počtvrté za sebou tak vyhráli. Pražané naopak neuspěli po sérii pěti výher. Indiáni duel rozhodli dvěma vstřelenými góly v rozmezí 52. sekund druhé třetiny.

Plzeň - Sparta Praha. Radost Plzně z druhého gólu foto: ČTK

Hlasy trenérů

Milan Razým (Plzeň)
"Oba týmy sehrály velmi dobrý zápas před plným stadionem. O výsledku utkání jsme rozhodli dvěma slepenými góly ve druhé třetině. Měli jsme v ní více ze hry, ale věděli jsme, že s takovým týmem jako má Sparta není před třetí třetinou nic rozhodnuto. To se potvrdilo, když se soupeř po druhé přestávce zlepšil a navíc ho nakopl kontaktní gól. V posledních pěti minutách nás hosté dostali až pod drtivý tlak a my můžeme děkovat brankáři Svobodovi, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce."

Jan Votruba (Sparta)
"První třetina byla vyrovnaná. Pro nás bylo důležité, že jsme během ní přečkali dlouhé dvojnásobné oslabení. Ve druhé třetině jsme nehráli dobře. Vůbec si nedokážeme vysvětlit proč. Byli jsme pasivní, neměli jsme střední pásmo a nechávali jsme Plzeň rozjet. Poměr střel byl z našeho pohledu tristní. Dostali jsme dva góly, dalším zabránil skvělý Neuvirth. O přestávce jsme si k tomu řekli své a průběh třetí části byl naprosto opačný. Několikrát jsme Plzeň sevřeli v jejím pásmu a brankou v přesilovce jsme zápas zdramatizovali. Možná nám chyběl důraz v zakončení. Věřím, že na povedený výkon ze třetí třetiny navážeme v dalším utkání."

Utkání začalo ve velkém tempu a více práce měl v úvodu gólman Sparty Neuvirth, který zastavil střely Vlasáka i St. Pierra z bezprostřední blízkosti. V 7. minutě hosté špatně sehráli přesilovou hru a naopak mohl otevřít skóre Dvořák po akci Straky. O pět minut později domácí nezužitkovali krátkou přesilovku pět na tři a vzápětí promarnili i téměř dvě minuty dlouhou stejnou početní výhodu, když se proti voleji Gulaše stačil Neuvirth včas přesunout.

V 16. minutě už před brankou osamocený Straka Neuvirtha bekhendem překonal, ale kotouč zamířil těsně vedle. Z protiútoku musel zasahovat proti tvrdé střele rozjetého Tona brankář Svoboda. Plzeňský gólman měl v závěru první třetiny při sparťanské přesilovce štěstí, že Přibyl nezamířil v dobré pozici přesně. Na začátku prostřední části hosté nevyužili dvě přesilové hry za sebou a jen díky Neuvirthovi drželi nerozhodný stav, když mezitím nepřehodil jeho položený beton Gulaš a Kovářovi samostatnou akci ve vlastním oslabení ukončil faulem Vallin.

Přesilovka sice domácím nevyšla, ale ve 28. minutě početní výhoda nepomohla ani Spartě. Naopak Gulaš vracející se z trestné lavice přihrál při přečíslení Strakovi, který otevřel skóre. Rozjetá Plzeň navíc o 52 vteřin později zvýšila své vedení na 2:0 při přesilovce, když se po zpětné přihrávce Kováře trefil z pravého kruhu Kašpařík.

Hosté po polovině utkání na lépe bruslící Indiány nestačili, Kratěna ale po nezištné příhře Baleje minul před odkrytou brankou poskakující puk a po dlouhém pasu Straky nevyzrál tváří v tvář na Neuvirthovi Balej. Do třetí třetiny zamíchal sparťanský kouč Jandač složením útočných trojic a ve 42. minutě demonstroval zlepšený pohyb hostů dvojitou střelou z levého kruhu Ton. Svoboda zlikvidoval ve 48. minutě i bekhendovou střelu nekrytého Pacovského z mezikruží.

Chvíli na to už však snížil na rozdíl jediného gólu přesilovkovou bombou od modré čáry Sičák.  Domácí defenziva v poslední desetiminutovce chybovala a tři minuty před koncem jen za cenu nedovoleného zákroku Frola přečkala dlouhý nápor Sparty. Početní výhodu hostům ukončil předčasně hostům svým třetím faulem v zápase Rachůnek. Krátká hra bez brankáře již na výsledku nic nezměnila.

Výsledky 33. kola hokejové extraligy

Plzeň - Sparta Praha 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Martin Straka (Gulaš, Frolo), 29. Kašpařík (Jan Kovář, Kratěna) - 49. Sičák (J. Hlinka, I. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 1:1. Diváci: 7146.
Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Kratěna - Johnson, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Sparta: Neuvirth - Jan Hanzlík, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Vallin, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Tenkrát, Přibyl, I. Rachůnek - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Bahenský, Forman (43. Foster). Trenéři: Jandač a Votruba.

Třinec - Bílí Tygři Liberec 6:5 po sam. náj. (2:1, 2:1, 1:3 - 0:0) Branky a nahrávky: 9. Adamský (Peterek), 15. Lojek (Adamský), 27. Klimenta (Polanský, Adamský), 37. Adamský (Polanský), 50. Hudler (Hrabal), rozh - 20. P. Nedvěd (Pospíšil, Čakajík), 40. Filippi (P. Nedvěd), 44. Pospíšil (Vantuch), 53. Filippi (P. Nedvěd, Čakajík), 60. P. Nedvěd. Rozhodčí: Blecha, Minář - Bryška, M. Čech. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3695.
Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Zagrapan - D. Květoň, Hudler, Rákos - Klimenta, Polanský, Adamský - Orsava, Peterek, Varaďa. Trenéři: Turek a Janků.
Liberec: Pinc (na nájezdy Vošvrda) - Čakajík, Štich, Jánošík, Čutta, Výtisk, Vitásek, Havíř - Bulíř, P. Nedvěd, Bárta - Duda, Filippi, Víšek - Pospíšil, T. Urban, Vantuch - Roman Vlach, Galamboš, Bortňák. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.

PSG Zlín - Piráti Chomutov 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Matějíček (Melenovský, Fořt), 10. Kubiš (Balaštík, Hamrlík), 26. Balaštík (Linhart, Hamrlík), 32. Melenovský (Kubiš), 60. Kubiš (Linhart, Leška) - 9. Pavlas (Michael Frolík, D. Hruška), 11. Zálešák (Michael Frolík). Rozhodčí: Husička, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 4417.
Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Kotvan, Tesařík, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Kubiš - Okál, Čajánek, Veselý - Honejsek, Holík, F. Čech - Fořt, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Chomutov: Kostúr (32. Hanuljak) - Palin, Mrázek, Pulpán, Rýgl, Trefný, Bartejs, Pavlas - D. Hruška, Zálešák, Michael Frolík - Důras, Y. Treille, Hřebejk - Lušňák, Sikora, Hromas - Chlouba, Gajovský, M. Procházka. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

Karlovy Vary - Pardubice 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Bicek (Zaťovič, J. Drtina), 45. D. Nosek (J. Drtina, Pech) - 3. Radil (Buchtele, Kousal). Rozhodčí: Souček, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. Diváci: 2912.
Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, J. Látal, Kloz, Gründling, Gulaši, MacDonald, Grman - Zaťovič, Pech, Bicek - J. Doležal ml., V. Polák, Vachovec - Skladaný, Skuhravý, Zucker - J. Heřman, Pohl, Košťál. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Gawryletz, Píša, Vašíček, V. Kočí, M. Drtina - Bartek, Somík, T. Nosek - Starý, Šagát, T. Zohorna - Radil, Kousal, Buchtele - Semorád, Cetkovský, Nahodil. Trenéři: Trličík a Lubina.

Litvínov - Kometa Brno 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. Smolka (Kubinčák, J. Černý), 31. Martynek (R. Pšurný), 40. Majdan (Lukeš, V. Hübl), 41. Majdan (Kubát), 56. Hanzl (Ručinský, Stříteský) - 18. J. Hruška (J. Svoboda, Valach), 43. Divíšek (T. Svoboda, Dočekal). Rozhodčí: Homola, R. Polák - Bejček, Ondráček. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 4250.
Litvínov: Franěk - Jareš, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Charousek, Sklenička - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Kubinčák - Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Kometa Brno: Trvaj - Valach, Žižka, Švrček, Bičánek, Malec, Valábik - Petrovický, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Holec - Zohorna, J. Hruška, J. Svoboda - Erat, Koreis, M. Hořava - od 41. navíc Dočekal. Trenéři: Venera a Oslizlo.