Hokejisté USA vyhráli MS dvacítek, Kanada je bez medaile

16:17aktualizováno  17:41
UFA (Rusko) - Hokejisté Spojených států amerických ovládli potřetí v historii mistrovství světa hráčů do 20 let. Svěřenci trenéra Phila Housleyho zdolali ve finálovém utkání v Ufě obhájce titulu Švédy 3:1. Postaral se o to dvěma trefami v 28. a 31. minutě Rocco Grimaldi. Američané navázali na triumfy z let 2004 a 2010 a po loňské účasti ve skupině o udržení opět ukázali svou sílu v juniorském hokeji.

Radost mladých hokejistů USA foto: Reuters

Americký gólman Gibson byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem MS

Americký gólman John Gibson ovládl individuální ocenění na mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě. Devatenáctiletý hráč Kitcheneru v zámořské juniorské OHL, jehož v roce 2011 draftoval Anaheim, byl po zisku titulu vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje, nejlepším brankářem a dostal se i do All Star týmu.

Ocenění od direktoriátu turnaje na svých postech se dočkali také americký bek Jacob Trouba a kanadský útočník Ryan Nugent-Hopkins. Oba se také dostali i do nejlepší šestice podle akreditovaných novinářů. V All Star týmu je pak doplnili ještě dva Američané - obránce Jake McCabe a forvard John Gaudreau - a švédský útočník Filip Forsberg.

Individuální ocenění MS hokejistů do 20 let v Ufě
Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje)
Brankář:
John Gibson
Obránce: Jacob Trouba (oba USA)
Útočník: Ryan Nugent-Hopkins (Kanada)
Nejužitečnější hráč: John Gibson (USA)
All Star tým (podle akreditovaných novinářů): John Gibson - Jacob Trouba, Jake McCabe (všichni USA) - Ryan Nugent-Hopkins (Kanada), John Gaudreau (USA), Filip Forsberg (Švédsko).

První šanci utkání měl ve třetí minutě Američan Gaudreau. Pak hráli Švédové po vyloučeních Boyce Rotevalla a Arvidssona 35 vteřin v třech proti pěti, ale gólman Lundström odolával. Už při klasické přesilovce měli šance Miller a Kuraly, po jejím skončení ještě Galchenyuk. Na druhé straně ohrozil Gibsona Rask. Ve 13. minutě měli Švédové štěstí, když se puk po střele Grimaldiho odrazil od pravé do levé tyče a zpět do hřiště. Seveřané pak nevyužili svou první přesilovku v utkání a v 19. minutě nezměnila skóre ani možnost Američana Veseye.

V závěru úvodního dějství byl vyloučen Bardreau a po přestávce z toho Švédové vytěžili vedení. Kotouč se odrazil od Jonesových bruslí k Sandbergovi, který se z mezikruží trefil přesně do levého horního rohu Gibsonovy branky. Američané odpověděli ve 28. minutě, kdy se Grimaldi dokázal zbavit dvou bránících hráčů, vybruslil zpoza branky a střelou k pravé tyči překvapil Lundströma. Dočkal se tak své první trefy na turnaji. Housleyho svěřenci po vstřelené brance ožili a nebezpečně dorážel Kuraly.

Ve 31. minutě už se obrat ve skóre podařil, když Troubovu ránu šťastně tečoval tělem opět Grimaldi. Sudí Massy se Smithem si ještě u videa prověřili, zda nezasáhl puk vysokou holí. Vyrovnat mohl v 36. minutě v přesilovce Karlsson, ale Gibson puk vytěsnil. V závěrečném dějství se snažili Švédové smazat ztrátu, ale Američané pozorně bránili a mohli se spolehnout na Gibsona, na kterého nevyzrál po objetí branky Arvidsson. Při Grimaldiho trestu se obhájci titulu také neprosadili. V 54. minutě neuspěl před brankou Sandberg a vzápětí ani Collberg.

Švédský trenér Roger Rönnberg sáhl 100 vteřin před koncem k power play, ale 16 sekund před sirénou potvrdil výhru USA do prázdné branky Trocheck. I v dalším finálovém souboji ročníků 1993 a 1994 tak byli hráči Tří korunek neúspěšní, když s Američany prohráli na MS osmnáctek před dvěma roky v Crimmitschau i loni v Brně. V Ufě Švédové až do finálového souboje nepoznali přemožitele.

Rusko získalo v domácím prostředí bronzové medaile

Rusko získalo v domácím prostředí bronzové medaile, když v boji o třetí příčku porazilo 6:5 v prodloužení Kanadu. Strhující zápas, v jehož průběhu vyslanci kolébky hokeje ani jednou nevedli, rozhodl v čase 61:35 Valerij Nikuškin. Sborná tak dokompletovala medailovou sbírku z posledních tří juniorských mistrovství světa. V týmu poražených opět zazářil kapitán Ryan Nugent-Hopkins, jenž si připsal čtyři body za gól a tři nahrávky.

Kanada přišla porážkou o vynikající sérii - medaili totiž získala na předchozích 14 po sobě jdoucích šampionátech. V roce 1998 ztroskotali Kanaďané ve čtvrtfinále shodou okolností rovněž na Rusku. "Jsem samozřejmě zklamaný. A myslím, že stejně jsou na tom i všichni ostatní kluci v kabině," prohlásil po utkání smutný Nugent-Hopkins. "Tvrdě jsme dřeli a bojovali. Čtvrté místo však není něčím, co by Kanada chtěla," vystihl útočník Edmontonu velké zklamání zámořského týmu, který sice vozil z MS medaile, ale titul získal naposledy před čtyřmi roky.

"Odjíždět bez medaile je neakceptovatelné," doplnil další útočník Jonathan Huberdeau. Domácí sborná měla před více než sedmi a půl tisíci diváků parádní nástup a na konci páté minuty vedla 2:0 po gólech Chochlačjova a Jakupova, který se trefil v první přesilovce zápasu při Jennerově trestu. Kanadský kouč Spott se ihned rozhodl probrat své svěřence při oddechovém času a výsledek se brzy dostavil.

Už za dvě minuty a dvě vteřiny Kanaďané snížili, když Nugent-Hopkins poslal z trestné lavice předčasně zpět do hry Mozera. Jenže o dalších 56 sekund později Djakov vrátil Rusům dvoubrankový náskok a vyhnal z branky Binningtona, jehož nahradil Subban. Domácí následně přežili oslabení, ale v 16. minutě se provinili proti pravidlům znovu a Huberdeau po 37 vteřinách početní výhody snížil.

Rusové se cítili, jako by vyhráli zlato

I další prohřešek přišel Rusy draho. Ve 24. minutě stačilo Kanaďanům jen 16 vteřin přesilovky a Scheifele vyrovnal. Vzápětí však poslal Rusy znovu do vedení Mozer a domácí mohli přidat další gól, ale přesilovku nevyužili a sami místo toho v oslabení ve 33. minutě inkasovali z hole Murphyho. Přesně po minutě odehrané ze třetí části ale zužitkoval přesilovku z konce druhé třetiny Jakupov a Rusové byli cennému kovu opět blíž. V 51. Kanada znovu srovnala krok.

Poté co v průběhu zápasu využila čtyři z pěti přesilovek, se při rovnovážném stavu trefil Ritchie a poslal zápas do prodloužení. To nakonec Kanada i přes velkou střeleckou převahu v celém duelu (45:25) prohrála. Na jedné straně nevyužil velkou šanci Hamilton a Nikuškin vzápětí na druhé straně odstartoval radost v ruském podání. "Dali jsme do toho všechno, proto jsme vyhráli," prohlásil kapitán ruského výběru Nail Jakupov.

"Takový je život, takový je hokej. Nejspíš jsme ztratili nějakou energii v předchozích zápasech se Švýcary a pak i se Švédy a ještě ve třetí třetině se každý cítil trochu unavený, ale musím svému týmu za vše poděkovat," doplnil autor dvou branek. "Jsem vážně šťastný. Když porazíte Kanadu, navíc v takovémto utkání a ještě navíc v domácím prostředí... Pro mě osobně je to takřka jako kdybychom vyhráli zlato," uvedl forvard Danil Žarkov.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko)

Finále
USA - Švédsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Sieloff, Trocheck), 31. Grimaldi (Trouba), 60. Trocheck (Miller) - 22. Sand berg (Rakell). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Smith (Kan.) - Raming (Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6001.
USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Sieloff, Jones, McCabe, Gostisbehere - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Biggs, Grimaldi, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Lucia. Trenér: Phil Housley.
Švédsko: Lundström - Nilsson, Vikstrand, Bengtsson, Hägg, Djuse, Arnesson, Djoos - Forsberg, Karlsson, Sandberg - Collberg, Lindholm, Molin - Wennberg, Arvidsson, Rakell - Rask, de la Rose, Sörensen - Boyce Rotevall. Trenér: Roger Rönnberg.

O 3. místo
Rusko - Kanada 6:5 v prodloužení (3:2, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Chochlačjov (Djakov, Jarullin), 5. Jakupov (Jarullin, Nestěrov), 8. Djakov (Tkačjov), 25. Mozer (Šalunov), 41. Jakupov (Kapustin), 62. Nikuškin (Tkačjov, Sergejev) - 7. Nugent-Hopkins (Scheifele), 16. Huberdeau (Nugent-Hopkins, Murphy), 24. Scheifele (Nugent-Hopkins, Murphy), 33. Murphy (Nugent-Hopkins, Huberdeau), 51. Ritchie (Harrington). Rozhodčí: Dumas, Patafie - George (všichni USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:4. Diváci: 7617.
Rusko: Makarov - Jarullin, Nestěrov, Djakov, Dyblenko, Mironov, Koledov, Sergejev - Jakupov, Chochlačjov, Kapustin - Kučerov, Slepyšev, Grigorenko - Tkačjov, Nikuškin, Kosov - Šalunov, Sigarjov, Mozer - Žarkov. Trenér: Michail Varnakov.
Kanada: Binnington (8. Subban) - Harrington, Hamilton, Ouellet, Wotherspoon, Rielly, Murphy - Rattie, Nugent-Hopkins, Huberdeau - Scheifele, Strome, Drouin - Ritchie, Jenner, Danault - Lipon, MacKinnon, McNeill - Camara. Trenér: Stephen Spott.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. Česká republika, 6. Švýcarsko, 7. Finsko, 8. Slovensko, 9. Německo, 10. Lotyšsko - sestup.

Individuální statistiky
1. Nugent-Hopkins (Kan.) 6 zápasy/15 bodů (4 branky + 11 asistencí), 2. Armia 6/12 (6+6), 3. Markus Granlund 6/12 (5+7), 4. Teräväinen (všichni Fin.) 6/11 (5+6), 5. Gaudreau (USA) 7/9 (7+2), 6. Daňo (SR) 6/9 (4+5), 7. Trouba (USA) 7/9 (4+5), 8. Huberdeau (Kan.) 6/9 (3+6), 9. Miller (USA) 7/9 (2+7), 10. Andrighetto (Švýc.), Scheifele (Kan.) oba 6/8 (5+3), ...21. Jaškin 6/6 (3+3).

Střelci: 1. Gaudreau (USA) 7 branek, 2. Armia 6, 3. Markus Granlund, Teräväinen (všichni Fin.), Andrighetto (Švýc.), Scheifele (Kan.), Kučerov (Rus.) všichni 5, 8. Arvidsson, Collberg (oba Švéd.), Bíreš, Daňo (oba SR), Nugent-Hopkins, Strome (oba Kan.), Trouba (USA) všichni 4, ...15. Frk, Hyka, Jaškin všichni 3.

Nahrávači: 1. Nugent-Hopkins (Kan.) 11 asistencí, 2. Markus Granlund (Fin.), Miller oba 7, 4. Galchenyuk, Jones (všichni USA), Armia, Teräväinen (oba Fin.), Huberdeau (Kan.), Rakell (Švéd.) všichni 6, 10. Šidlík, Daňo (SR), Martschini (Švýc.), Salomäki (Fin.), Trouba (USA), Jakupov (Rus.) všichni 5, ...28. Hertl, Jaškin oba 3.

Nejproduktivnější obránci: 1. Trouba 7 zápasů/9 body (4 branky + 5 asistencí), 2. Jones 7/7 (1+6), 3. McCabe (všichni USA) 7/6 (3+3), 4. Pokka, Ristolainen (oba Fin.) oba 6/6 (2+4), ...7. Šidlík 6/5 (0+5).

Plusové a minusové body: 1. Pokka (Fin.) 10 kladných bodů, 2. McCabe 9, 3. Jones (oba USA), Lindbohm (Fin.) oba 8, 5. Müller (Švýc.) 7, ...21. Hrbas 4.

Nejtrestanější hráči: 1. Camara 31 trestných minut, 2. Lipon (oba Kan.) 27, 3. Gostisbehere (USA), Ničuškin (Rus.) oba 25, 5. De la Rose (Švéd.) 22, ...7. Musil 18, 8. Frk 16.

Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků: 1. Gibson (USA) 95,54, 2. Vasilevskij (Rus.) 95,00, 3. Lundström (Švéd.) 94,39, 4. Makarov (Rus.) 93,28, 5. Nyffeler (Švýc.) 90,24, ...7. Bartošák 89,57.

Brankáři podle průměru inkasovaných branek na zápas: 1. Gibson (USA) 1,36, 2. Lundström (Švéd.) 1,60, 3. Vasilevskij (Rus.) 1,81, 4. Bartošák 2,74, 5. Subban (Kan.) 2,76.

Brankář s čistým kontem: 1 - Vasilevskij (Rus.), Gibson (USA), Juvonen (Fin.).

Diváci: Celkových 31 utkání navštívilo 110.175 diváků, v průměru 3554 na zápas.