Američané porazili Švýcary 5:2 a čeká je Finsko

22:39
HELSINKY - Hokejisté Spojených států amerických porazili na mistrovství světa v závěrečném duelu základní skupiny v Helsinkách Švýcarsko 5:2. Zámořský tým si tak zajistil druhou příčku v tabulce a ve čtvrtečním čtvrtfinále vyzve obhájce titulu Finsko. Zároveň tak vykrystalizovala druhá čtvrtfinálová dvojice z této skupiny - favorizovaná Kanada se utká se Slovenskem.

USA - Švýcarsko foto: Reuters

USA - Švýcarsko 5:2

Branky a nahrávky: 23. Ryan (Pacioretty, Fowler), 37. Fowler (Stastny), 46. Stastny (Ryan, Pacioretty), 47. Goligoski (Abdelkader, Palmieri), 55. Petry (Stastny)- 21. Rüthemann (Brunner, Romy), 55. Trachsler (Plüss, Josi). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Larking (Švéd.) - Kilian (Nor.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9212.

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Atkinson, Stastny, Pacioretty - Ryan, Smith, Okposo - Brown, Abdelkader, Palmieri - Dwyer, Slater, Thompson - Crabb.
Švýcarsko: Berra - Du Bois, Josi, Blindenbacher, Streit, Sbisa, Furrer, Seger, Von Gunten - Rüthemann, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Monnet - Plüss, Trachsler, Hollenstein - Bieber.

Z nepříznivého vývoje turnaje zklamaní Švýcaři již hráli pouze o čest, s favoritem přesto drželi krok a na první gól se čekalo až do druhé třetiny.

I proto, že gólman Berra dokázal skvěle zasáhnout proti Faulkovi. Švýcaři pak nevyužili dvě přesilovky a ještě před přestávkou se znovu vyznamenal Berra při ráně Butlera a hned několika dorážkách Smithe.

Už 21 vteřin po zahájení druhé části se však skóre změnilo a do vedení šli Švýcaři zásluhou Rüthemanna. Vzápětí ale hráli v oslabení, a přestože se ubránili, sedm vteřin po návratu hříšníka Sbisy do hry vyrovnal Ryan. Poté, co nevyužili další příležitosti Von Gunten s Wickem, potrestal Švýcary povedeným usměrněním Stastného přihrávky Fowler. Du Bois krátce poté zazvonil nenápadnou ranou na horní tyč.

Výtečně hrající Stastny, který v duelu zaznamenal tři kanadské body, zvýšil ve 46. minutě při přesilovce na 3:1 a jen o 42 sekund později se prosadil bombou z kruhu pro vhazování i rozjetý Goligoski. Švýcaři ještě ožili s Trachslerovým gólem z 55. minuty, jenže už za 16 vteřin kontroval Petry a bylo rozhodnuto.