Američané smetli domácí Finy 5:0

19:12
HELSINKY - Hokejisté Finska prohráli v utkání základní skupiny mistrovství světa na domácí půdě v Helsinkách s výběrem Spojených států amerických vysoko 0:5. Obhájci titulu, jimž až v pátém vystoupení na turnaji uzmula jako první body Kanada, tak prohráli i další souboj se zámořským soupeřem a právě tým USA je vystřídal na druhé příčce tabulky.

Finsko - USA foto: Reuters

"Takový výsledek jsme nečekali, ale nemyslím, že by vypovídal o průběhu zápasu. Nechali jsme se párkrát vyloučit a dali jim naději vrátit se do zápasu, ale naše hra v oslabení byla dnes naprosto skvělá," pochvaloval si útočník Bobby Ryan v rozhovoru pro web IIHF.

Finsko - USA 0:5

Branky a nahrávky: 17. Pacioretty, 36. Palmieri (Atkinson, Butler), 38. Faulk (Goligoski, Pacioretty), 43. Butler (Petry, Atkinson), 45. Ryan (Smith). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 7:3, navíc Salmela (Fin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 12.652.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Pyörälä.
USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Lasch, Stastny, Pacioretty - Okposo, Smith, Ryan - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - Slater.

"Věděli jsme, že rychle bruslí a poctivě pracují, ale vůbec jsme se jim v tom nevyrovnali," zlobil se útočník Mika Pyörälä. "Nebyli jsme na hru ani trochu připravení," doplnil zadák Janne Niskala.

První gól přinesla až 17. minuta, kdy šla obě mužstva do čtyř. Většího prostoru na ledě využil už po osmi vteřinách Pacioretty a dorážkou propasíroval kotouč za Lehtonenova záda. Finové hráli poté přesilovku čtyři na tři, ale bez úspěchu, přestože Jokinen byl vyrovnání blízko.

Zkraje druhé části přečkali Američané vyloučení Goligoského, a přestože poté sami neuspěli ve dvou početních výhodách v krátkém sledu, jejich druhý úder přece přišel. Jen chvilku po Immonenově příležitosti si dobře najel Palmieri a bylo to 2:0.

V 38. minutě nejprve zachránila Howarda tyč po ráně, kterou vyslal Pyörälä, jenže vzápětí se proti pravidlům provinil sekáním Mikael Granlund a obránce Faulk propálil z kruhu pro vhazování Lehtonena potřetí. Finové, kteří za první dvě třetiny vyslali mezi tyče dohromady pouze deset střel, už do přestávky kontrovat nestihli.

Místo toho zámořský výběr v nástupu do třetí části definitivně rozhodl.

Nejprve skončilo v 43. minutě v brance Butlerovo nahození, kdy měl Lehtonen patrně zakrytý výhled, a o necelé dvě minuty později s přehledem proměnil svou šanci kanonýr Ryan.

Vzápětí dal průchod své frustraci Salmela a po vražení na hrazení inkasoval trest na pět minut a do konce utkání. Howardovu nulu už poté Seveřané prakticky neohrozili.