Hokejisté udolali na šestý pokus Švýcarsko. Růžička pak zúžil kádr

15:46
BASILEJ - Čeští hokejisté ukončili sérii pěti porážek od Švýcarska. V dnešním přípravném utkání před světovým šampionátem porazili v Basileji úřadující vicemistry světa 2:1. V zápase, který byl součástí Euro Hockey Challenge, se gólově prosadili Martin Růžička a Vojtěch Mozík.

Radující se čeští hokejisté. foto: MAFRA - Petr Lemberk

ČTĚTE K TÉMATU

Oba trenéři udělali oproti pátečnímu zápasu v Neuchatelu v sestavách řadu změn. Domácí Simpson nechal odpočívat například dvojici hlavních posil z NHL - obránce Josiho a útočníka Brunnera. Kouč Vladimír Růžička naproti tomu do hry nasadil v přípravě na MS poprvé útočníka Červenku, do branky poslal tentokrát Jakuba Kováře.

Růžička vyřadil pět jmen

Z hokejové reprezentace připravující se MS v Minsku (začíná 9. května) vypadli obránci Tomáš Linhart z Třince s Tomášem Kudělkou z Vítkovic a útočníci Radek Smoleňák z Chanty-Mansijsku a Jakub Valský s Tomášem Filippim z Liberce. Trenér Vladimír Růžička je z kádru vyřadil po zápase ve Švýcarsku.

"Vyřadit někoho bylo těžké, ale to teď bude pořád stejné. Mužstvo se bude pořád zužovat. Hráči ukázali charakter a vyřadit hráče jako, je Smoleňák, je hodně těžké," řekl Růžička novinářům v Basileji.

V úterý se k týmu opět připojí útočník Tomáš Rolinek a obránce Tomáš Mojžíš, kteří do Švýcarska necestovali. Nově se bude hlásit zatím jediná posila z NHL Jiří Hudler z Calgary a také další útočník Milan Gulaš z Färjestadu s obráncem Petrem Zámorským ze Zlína.

A právě Červenka se v 5. minutě podílel na první brance zápasu, když přihrál do ideální pozice Martinu Růžičkovi, jenž otevřel skóre. Elitní třinecký střelec si tak v 31. utkání v reprezentaci připsal druhý gól.

Český tým byl aktivnější a Krejčík s Jordánem prověřili připravenost brankáře Mayera střelami od modré čáry, domácí gólman si ale poradil i s následnou dorážkou Filippiho a nekapituloval ani při dvou oslabeních Švýcarů krátce po polovině první třetiny.

Začátek druhé části patřil stejně jako před dvěma dny domácím, kteří svoji zvýšenou aktivitu přetavili i ve vyrovnávací branku. Po Hollensteinově přihrávce překonal Kováře Romy.

Rozuzlení přinesl úprk z trestné lavice

Ve 27. minutě byli v rozmezí šesti sekund vyloučeni Linhart a hodně přísně Mozík, Švýcaři tak měli výhodu dlouhé přesilovky pět na tři. Gól však vstřelit nedokázali a následně sami inkasovali. Mozík se osm sekund po návratu na led dostal do gólové šance, kterou domácí zastavili jen za cenu faulu. Plzeňský obránce dostal možnost trestného střílení, které jistě proměnil. V šestém startu v národním týmu se tak dočkal premiérové branky.

Ve 44. minutě byli Švýcaři hned dvakrát blízko vyrovnání. Nejprve po přečíslení tři na jednoho nepřesně zakončil Plüss, poté se neprosadil Monnet. Podobně dopadl i o dvě minuty později Neuenschwander. Získat větší klid na české hokejky mohl kapitán Smoleňák, z bezprostřední blízkosti ale nedokázal protlačit puk za záda Mayera. Švýcarského gólmana nepřekonali ani Vitásek se Zohornou. Nakonec to ale český tým nemuselo mrzet, těsnou výhru ubránil i při minutové power play domácích.

Hned ve středu odletí Češi do Stockholmu, kde absolvuje generálku na světový šampionát - závěrečný turnaj Euro Hockey Tour. Na Oddset Hockey Games se utká od čtvrtka do neděle se Švédskem, Ruskem a Finskem. Mistrovství světa v Minsku začne 9. května.

Přípravné hokejové utkání Euro Hockey Challenge:

Švýcarsko - Česko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Romy (Hollenstein) - 5. Martin Růžička (Červenka), 29. Mozík z trest. střílení. Rozhodčí: Reiber, Kurmann - Arm, Müller (všichni Švýc.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 4126.

Kádr českých hokejistů v přípravě na MS:

brankáři: Pavel Francouz (Litvínov), Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Alexander Salák (Petrohrad/KHL)

obránci: Lukáš Kovář (Vítkovice), Bohumil Jank (Hradec Králové), Jakub Krejčík (Sparta Praha), Vojtěch Mozík (Plzeň), Ondřej Vitásek (Liberec), Petr Zámorský (Zlín), Jan Kolář (Doněck/KHL), Tomáš Mojžíš (Slovan Bratislava/KHL), Michal Jordán (Charlotte/AHL)

útočníci: Tomáš Nosek, Lukáš Radil, Tomáš Zohorna (všichni Pardubice), Jan Buchtele, Tomáš Rolinek (oba Sparta Praha), Martin Růžička (Třinec), Martin Zaťovič (Karlovy Vary), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Lukáš Kašpar (Doněck/KHL), Robert Kousal (Podolsk/KHL), Jakub Petružálek (Kazaň/KHL), Michal Vondrka (Slovan Bratislava/KHL), Milan Gulaš (Färjestad/Švéd.), Jiří Hudler (Calgary/NHL).