Rychlý gól a neprostupná obrana. Třinec ve finálové sérii poprvé slaví

19:50aktualizováno  21:30
LITVÍNOV - Hokejisté Třince zvítězili ve třetím utkání finále play off extraligy na ledě Litvínova gólem útočníka Štefana Ružičky 1:0 ze šesté minuty a v sérii snížili na 1:2 na zápasy. Čisté konto vychytal Peter Hamerlík. Čtvrtý duel je na programu ve čtvrtek, hrát se bude opět v Litvínově od 17:20.

Tomáš Plíhal z Třince (uprostřed ) a Filip Pavlík a brankář Pavel Francouz z Litvínova. foto: ČTK

Třinec byl v elektrizující atmosféře od úvodního buly aktivnějším celkem a jeho povedený nástup do důležité bitvy přinesl poměrně brzy i ovoce. V šesté minutě zkusil štěstí smolař druhého zápasu Ružička, puk po jeho střele propadl Francouzovi za záda a doplížil se až za brankovou čáru.

Vzápětí měl vyrovnání na holi Hanzl, bekhendem zblízka ale minul branku, v níž dostal na rozdíl od úvodních dvou zápasů před Hrubcem přednost Hamerlík.

Hlasy trenérů

Miloslav Hořava (Litvínov): „Nezačali jsme to utkání dobře. Začali jsme zakřiknutě, možná pod tíhou takové té nervozity a důležitosti utkání. Třinec byl první třetinu určitě lepší, byl aktivnější, hodně bruslil a vytvořil si hodně šancí. My jsme první třetinu neměli skoro nic. Od druhé třetiny jsme se zlepšili, byl to play off hokej se skvělými gólmany na obou stranách. Ale i tak si myslím, že Třinec měl těch šancí o něco víc a zaslouženě vyhrál.“

Václav Varaďa (Třinec): „Dnes to byl klasický zápas play off. Sice padl jen jeden gól, ale šance byly na obou stranách. Bylo to hodně nervózní utkání na špatném ledě při té hustotě vzduchu, ta teplota tady byla velká. Myslím, že se to na té kvalitě utkání i podepsalo. Ale my jsme rádi, že jsme se dostali zpátky do hry, velice si ceníme prvního bodu v sérii. Vyzdvihl bych střelce jediné branky Štefana Růžičku, který reagoval na to smolné druhé utkání, a samozřejmě Petera Hamerlíka, který odchytal skvělý zápas a byl tím základním kamenem našeho dnešního vítězství.“

V deváté minutě zkusil štěstí Petružálek ranou mezi betony, třinecký gólman je k sobě sklapl včas. Poté Trávníček tečoval Martynkovu ránu, Hamerlík si znovu poradil.

V obrovské šanci následně minul z mezikruží Lukeš. Ve 12. minutě si Verva zahrála první přesilovku zápasu, Třinec se ale bez potíží ubránil.

Ještě před přestávkou mohl vítěz základní části vedení navýšit, když Hrňa uháněl sám na Francouze. Ten jeho zakončení pokryl, ale Hrňa pohotově zareagoval a dorážkou ze vzduchu zazvonil na horní tyč.

Druhé dějství už zastihlo domácí v o poznání lepším rozpoložení, čemuž napomohlo i ubráněné oslabení po Kubátově prohřešku.

O chvíli později trefil Pavelka po Ručinského parádní přihrávce tyč. Na druhé straně přišel další minisouboj kanonýra Hrni s Francouzem, i tentokrát si však mohl radost z dílčího úspěchu vychutnat litvínovský gólman.

Krátce nato byl zase pro změnu hrdinou okamžiku Hamerlík. Nejprve betonem pokryl zakončení Hanzla, jenž si dobře vyjel do palebné pozice, a vzápětí si na něho nepřišel ani Petružálek rychlým zakončením zblízka. Poté se opět snažil odčinit své hříchy z utkání číslo dvě Ružička, Francouz ho však vychytal lapačkou.

Třinečtí ve třetím dějství vcelku dobře kontrolovali těsné vedení. Naopak ve 44. minutě Plíhal ve velké šanci poslal puk nad branku. Chvilku nato Jurčík v dobré pozici nedokázal z dorážky pokořit Hamerlíka a odmazat tak nulu na jeho kontě inkasovaných branek.

Zbyněk Irgl z Třince v souboji s litvínovským Jakubem Petružálkem.
Tomáš Linhart z Třince (vlevo) a litvínovský hráč Ondřej Jurčík.

Pojistku pak měli na holi postupně Orsava, Martynek a Irgl, ale Francouz držel naděje Severočechů. Ti sáhli více než dvě minuty před koncem základní hrací doby k power play, Lukeš na poslední chvíli zachránil prázdnou branku, ale na vyrovnání domácí už nedosáhli.

Finále play off hokejové extraligy - 3. zápas

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 6. Ružička (Dravecký, Linhart). Rozhodčí: Šír, Hradil - Blümel, Bláha. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava ml., Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.