Hokejisté Švýcarska vyhráli skupinu a narazí na český tým

14:46aktualizováno  19:24
STOCKHOLM - Hokejisté Švýcarska zdolali na mistrovství světa Bělorusko 4:1 a vyhráli základní skupinu ve Stockholmu o dva body před Kanadou. Svěřenci trenéra Seana Simpsona zůstávají jediným neporaženým celkem na turnaji a ve čtvrtfinále je čeká Česká republika, která v přímém souboji o postup porazila Norsko. Druhý souboj o semifinále obstarají ve Stockholmu Kanada a domácí Švédsko.

Švýcarský hokejista Andres Ambühl (vlevo) a Bělorus Arťom Kislyj foto: ČTK

Bělorusko - Švýcarsko 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 42. Korvyšin (Andrjuščenko, Šinkevič) - 2. Josi, 51. Bieber (Josi, Berra), 54. Walker (Bieber), 60. Walker. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Valach (SR), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 2206.
Bělorusko: Bělinskij - Kaznaděj, Černook, Graborenko, Jeronov, Šinkevič, Goroško - Kulakov, Kolcov, Kitarov - Ugarov, Meleško, Stas - Andrjuščenko, Kovyršin, Gavrus - Demkov, Stefanovič, Kislyj - Solomonov. Trenér: Andrej Skabelka.
Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Diaz, Blum - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.

Švýcaři se dostali do vedení v 73. vteřině utkání, když si po průniku Josiho při obranném zákroku srazil puk do vlastní branky Šinkevič. Vzápětí trefil ještě Seger tyč. Ve 12. minutě dělal běloruské obraně problémy Suri, vzápětí mohl z protiútoku vyrovnat Andrjuščenko, ale Berra jeho únik kryl.

V druhé třetině se Švýcaři nejdříve ubránili při Blindenbacherově trestu a po polovině utkání mohli zvýšit náskok. Bělinského ale nepřekonal Niederreiter a ve dvou šancích ani Walker. Pak se Bělorusové neprosadili ani při vyloučení Josiho a Bělinskij zneškodnil i Ambühlův únik. Před druhou pauzou přišlo Švýcarsko o útočníka Suriho, jemuž spadl na koleno Černook. Ještě před odchodem do kabin byl blízko vyrovnání Kitarov, skórovat se ale podařilo až po 95 vteřinách závěrečné části Korvyšinovi, který dotlačil puk za Berrova záda.

Odpovědět mohl o chvíli později Niederreiter, v 49. minutě ujel v oslabení Ambühl, ale po blafáku trefil jen beton běloruského gólmana. Švýcaři se dočkali v 51. minutě, kdy po Kitarovově vyloučení zavezl puk do útočného pásma Josi a Bieber po jeho přihrávce z levého kruhu překonal Bělinského.

Výsledek potvrdil dvěma góly Walker, který se nejdříve trefil šest minut před koncem a v čase 59:02 ještě při power play Běloruska zamířil do prázdné branky. Švýcaři si sedmou výhrou vytvořili nový rekord. Dosud vyhráli šest utkání po sobě na MS v roce 1939, kde získali bronz. Nyní mají možnost ukončit dlouhé čekání na cenný kov, které trvá již 60 let. V roce 1953 braly v domácím prostředí také bronz, jenže tento úspěch trochu zastiňuje fakt, že turnaje se zúčastnily pouze čtyři země.

Vše o hokejovém MS 2013

"Máme za sebou skvělou šňůru, jenže to v tuto chvíli už nic neznamená," řekl kouč Sean Simpson. "Už se musíme soustředit na soupeře ve čtvrtfinále. Zatím máme na turnaji stabilní výkonnost, což se nám ne vždy dařilo," doplnil Simpson. Zda na dosavadní suverény turnaje vyjdou ve čtvrtfinále Češi nebo Norové, Švýcaři po svém utkání neřešili. "Oba týmy budou hrát dobře. Nestarám se o to, kdo na nás vyjde, jen doufám, že to bude bitva, v níž oba ztratí hodně sil," podotkl útočník Ryan Gardner, jemuž se však přání nevyplnilo - Češi vyhráli vysoko 7:0.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.