Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slovensko zažívá euforii. Místo Kanady je v semifinále

14:13aktualizováno  14:46
Hokejisté Slovenska porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Helsinkách po dramatickém průběhu Kanadu 4:3, přestože ztratili vedení 2:0 a po druhé třetině prohrávali 2:3. Vítězný gól vstřelil v 58. minutě při přesilovce Michal Handzuš. Pro Kanadu turnaj končí, svěřence českého kouče Vladimíra Vůjtka čeká v semifinále vítěz duelu mezi Švédy a českými hokejisty.

Radost hokejistů Slovenska foto: ČTK

Slováci měli nástup do boje o první čtyřku rozhodovaný českými sudími Jeřábkem a Franěm jako z říše snů. Brzkou aktivitou si vynutili faul Getzlafa, a přestože přesilovku nevyužili, krátce po jejím skončení šli do vedení. Radivojevič prudkým nahozením do dojíždějícího chumlu hráčů trefil Kopeckého a od něho skončil puk za zády gólmana Warda.

V 10. minutě udeřili Slováci znovu, když si do vzduchu odražený kotouč stáhl rukavicí pohotově na led Šatan a bez přípravy propálil Warda. Kanaďané se postupně probouzeli a dostávali do tempa, ale mohli děkovat Wardovi, že vychytal velkou šanci Tatara.

Reprezentanti kolébky hokeje ale nakonec ztráceli po první třetině jen jediný gól, neboť v 17. minutě dotlačil puk do Lacovy branky Kane. Druhá část hry patřila Kanadě, která soupeře přestřílela poměrem 17:7 a také otočila skóre. Slováci ještě přežili závar ve svém brankovišti po Laddově ráně, ale po jejich nepovedeném střídání při vlastním oslabení jim ujel Eberle.

Svůj samostatný únik sice ještě neproměnil, ale dokázal Lacem vyražený puk vrátit před branku, kde si ho našel Skinner a v pádu prostřelil slovenského gólmana. Poté nevyužil obrovskou šanci Perry, ale před polovinou zápasu se Slováci museli bránit minutu a půl ve třech proti pěti. V Lacovu brankovišti bylo hodně rušno, ale Kanada za čáru puk nedotlačila.

Vzápětí přišla přesilovka Slováků, v níž Surový z mezikruží minul odkrytou branku a dobrou pozici nevyužil ani Šatan. Po jejím skončení pálil dobře Kopecký, na druhé straně trefil Nugent-Hopkins tyč, ale Kanada šla přesto do vedení, když ve 38. minutě Burrows přetlačil Vydareného a skóroval. Drama vygradovalo ve třetím dějství.

Drama vyvrcholilo ve třetí třetině

Ve 45. minutě měli šance Perry a Tatar, gólmani změnu skóre nepřipustili. Tavares se protlačil až před Laca, ani on ho však překonat nedokázal. Kanaďané už se začali více soustředit na obranu těsného náskoku, jenže v 54. minutě Kaneova přihrávka před branku nenašla adresáta, Tatar rychle vyvezl kotouč, předal ho Bartovičovi a ten nadvakrát propálil Warda.

Jen krátce po opětovném zahájení hry Šatan orazítkoval horní tyč. V polovině 56. minuty musel na trestnou lavici Nugent-Hopkins a Slováci mohli rozhodnout, přesilovka se jim však vůbec nepovedla. S jejím skončením ale přišel hloupý faul kolenem od Getzlafa na Mikúše a s ním i trest na pět minut a do konce utkání.

Po vyhraném vhazování už po pěti vteřinách přesilovky tečoval puk před Wardem Handzuš a strhl vedení opět na stranu Slováků, kteří si šesté vítězství na turnaji po sobě nenechali již vzít ani při power play Kanady.

Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, Ladd) - 6. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo (oba ČR) - Schulz (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 3:3, navíc Getzlaf (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 11.568.

Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Russell, Schenn, Quincey, R. Murray - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Burrows - Purcell. Trenér: Brent Sutter.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Hovorka. Trenér: Vladimír Vůjtek.