Slováci vydřeli výhru nad Kazachstánem. Zvítězili 4:2

17:43aktualizováno  22:50
HELSINKY - Hokejisté Slovenska vybojovali na mistrovství světa druhou výhru, když v Helsinkách porazili Kazachstán 4:2. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka rozhodli o zisku tří bodů až v závěrečné třetině, v níž se dvakrát střelecky prosadil Tomáš Kopecký. Slovensko má na kontě šest bodů, Kazachstán si dnes připsal čtvrtou porážku.

Hokejisté slovenska oslavují branku foto: ČTK

"Nebyl to pro nás jednoduchý zápas. Kazaši hráli v úterý vyrovnaný zápas s Běloruskem a dlouho si drželi šanci na vítězství. My jsme pro ně byli další šance. Těžko jsme hledali recept na jejich obranu, ale naštěstí se nám podařilo vyhrát," řekl asistent trenéra Jerguš Bača.

Slovákům se stejně jako v předešlém duelu proti USA vydařil vstup do zápasu, skóre opět rychle otevřel obránce Graňák. Tentokrát se ale místo v první minutě trefil na začátku druhé.

Další gól však favorit nedokázal přidat a Kazaši postupně vyrovnali hru. Několik důležitých zákroků si připsal brankář Laco, ale ve 12. minutě se Rymarevovi podařilo vyrovnat. Ani inkasovaná branka slovenský tým neprobrala a tři tisíce diváků v Hartwall Areně byli svědky celkem vyrovnaného zápasu. Slováci častěji stříleli, brankář Jeremejev však chytal v pohodě.

Skóre se změnilo až v přesilové hře ve 38. minutě, kdy se prosadil objev finále slovenské extraligy Hudáček. Ani druhá branka jeho tým nenabudila ke zvýšení aktivity a Kazaši opět dokázali odpovědět. Po nedůslednosti v obranném pásmu střílel Puškarev do prázdné branky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Slováci se i potřetí dostali do vedení, když Jeremejeva prostřelil po křížné Barankově přihrávce Kopecký. Znovu už hráči Kazachstánu vyrovnat nedokázali, naopak v oslabení počtvrté inkasovali. Skóre uzavřel třináct sekund před koncem opět Kopecký.

"Byl to psychicky hodně těžký zápas, protože nás všichni pasovali do role favorita. Na mistrovství ale není lehký soupeř," řekl Kopecký, který přiznal, že na Slováky trochu dolehla únava z náročných zápasů proti Kanadě, Finsku a USA. "Ve třetí třetině jsme ale ukázali větší touhu po vítězství. Vyhráli jsme a tři body se počítají. Teď si ale potřebujeme odpočinout a načerpat síly na další zápasy," dodal Kopecký.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Slovensko - Kazachstán 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Graňák (Šatan, L. Hudáček), 38. L. Hudáček (Graňák, Chára), 49. Kopecký (Baranka, Sekera), 60. Kopecký (Handzuš) - 12. Rymarev (Novopašin, Šemelin), 44. Puškarev (Žajlajov, Upper).

Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Jeřábek (ČR) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 3706.

Norsko - Itálie 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Trygg (M. Olimb), 17. Thoresen (Skröder, Bastiansen), 25. Holtet (Skröder, Thoresen), 31. Bastiansem (Spets, M. Olimb), 49. Trygg (Haugen), 55. Skröder (Thoresen, Holtet) - 6. Ansoldi (Tudin), 33. Egger (Larkin, Rocco).

Rozhodčí: Baluška (SR), Buljanov (Rus.) - Arm (Švýc.), Sejmonov (Est.). Vyloučení: 7:7, navíc M. Olimb (Nor.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1357.

Švédsko - Německo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Krüger (Landeskog), 27. Stalberg (Hjalmarsson), 29. Karlsson (Zetterberg, Eriksson), 43. Persson (Larsson), 49. Franzén (Zetterberg) - 20. Gogulla (Hospelt, Schütz), 37. Reimer (Fischer, Gogulla). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Olenin (Rus.) - Dehaen (Fr.), Valach (SR). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.500.

Kanada - Švýcarsko 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Tavares (Eberle, Skinner), 41. Eberle (Tavares), 49. Getzlaf (Ward) - 2. Brunner (Bezina, Romy), 44. Bezina (Romy, Brunner).

Rozhodčí: Fraňo (ČR), Levonen - Puolakka (oba Fin.), Blümel (ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 4829.