Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slováci nakročili do čtvrtfinále, udolali Švýcary 1:0

21:58
HELSINKY - Hokejisté Slovenska udělali na světovém šampionátu velký krok k postupu do čtvrtfinále, když v dnešním důležitém souboji v základní skupině v Helsinkách udolali Švýcarsko 1:0. O čtvrté výhře svěřenců českého kouče Vladimíra Vůjtka za sebou rozhodl jediný gól, který vstřelil v 19. minutě útočník Tomáš Tatar. Nulu vychytal Ján Laco.

Slovensko - Švýcarsko (Laco) foto: Reuters

Švýcarsko - Slovensko 0:1

Branka a nahrávka: 19. Tatar (Mikúš). Rozhodčí: Lewis (Kan.), Patafie (USA) - Puolakka (Finsko), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 4257.

Švýcarsko: Berra - Blindenbacher, Streit, du Bois, Josi, Sbisa, Furrer, Seger, Von Gunten - Ambühl, Wick, Brunner - Hollenstein, Romy, Bieber - Niederreiter, Monnet, Rüthemann - Plüss, Trachsler.
Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Marcel Hossa - Haščák.

V duelu dobře pracujících obran a pozorných gólmanů měli první možnost Švýcaři, jenže Brunner na Laca nevyzrál. V 17. minutě tečoval Kopecký Handzušovu nabídku, ovšem zamířil těsně mimo. O chvilku později už se ale slovenský výběr radoval z vedení, Mikúš využil chyby Švýcarů, rychle našel v dobré pozici Tatara a ten nezaváhal.

Ve 25. minutě měl vyrovnání na holi Wick, v poslední možný okamžik mu ale zabránil ve skórování slovenský kapitán Chára. Trestuhodně zaváhal po polovině duelu Bližňák, jenž minul zcela odkrytou branku. Slováky to mohlo mrzet o chvilku později, když ve velmi slušně hrané bitvě nabídli soupeři jedinou přesilovku v celém utkání. Provinění Šatana ale přežili bez úhony. Bez gólové tečky skončily i šance Mikúše a Streita.

Na začátku třetí třetiny měl možnost Brunner, Laco ale ožehavou situaci za pomoci spoluhráčů vyřešil a uhájil čisté konto. Uklidnit svůj tým mohl ve 48. minutě Hudáček, z dobré pozice však nemířil přesně. Poté přišly velké chvíle slovenského hrdiny Laca. Nejprve hasil Sekerovu chybu, pak zhypnotizoval ve velké šanci Ambühla. Vyrovnání se Švýcaři nedočkali ani v závěrečné power play a slovenská radost mohla propuknout naplno.