Slováci udolali Francii a slaví postup

19:03
HELSINKY - Hokejisté Slovenska se stali posledními jistými účastníky čtvrtfinále mistrovství světa, když v závěrečném vystoupení v rámci základní skupiny v Helsinkách přestříleli Francii 5:4. Postupem mezi nejlepší osmičku si navíc zajistili přímou kvalifikaci na olympiádu v Soči 2014.

Slovensko - Francie foto: Reuters

Slovensko - Francie 5:4

Branky a nahrávky: 3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera) - 8. Y. Treille (Rouleau, Desrosiers), 15. T. Da Costa, 40. Fleury (Meunier), 46. Roussel (S. Da Costa). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber (Švýc.) - Schulz (Něm.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:5, navíc Meunier (Francie) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7481.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Haščák.

Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa.

Vítězný gól vstřelil v 51. minutě z přesilovky Branko Radivojevič, který v předchozím průběhu utkání již jednou skóroval a připsal si i asistenci. Tři body nastřádal také obránce Andrej Sekera, který zaznamenal tři finální nahrávky.

Přímý souboj o postup do čtvrtfinále odstartovali Slováci skvěle, když po necelých sedmi minutách vedli už 2:0. Nejprve propálil gólmana Hueta povedenou ranou Bartovič a poté uspěl z dorážky Kopecký. Už o 21 vteřin později však vrátil Francii do hry hráč pražské Sparty Yorick Treille a po chybě Slováků vyrovnal ještě do přestávky Stéphane Da Costa.

V úvodu druhé části vychytal Miklíka Huet, ale činit se musel také jeho protějšek Laco, proti němuž se ve slibných šancích objevili postupně Fleury, Hecquefeuille a Meunier. Právě francouzský kapitán musel však krátce poté na trestnou lavici a po Handzušově teči Chárovy rány Slováci znovu vedli, jenže 39 sekund před druhou sirénou opět srovnal Fleury.

Naprosto stejně dlouho ze třetí třetiny potřeboval na svou první trefu v utkání Radivojevič, Francouzi se ale nevzdávali a ve 46. minutě Roussel vyrovnal na 4:4. Svůj tým ale znovu uklidnil Radivojevič, když prostřelil Hueta přes dobře clonícího Handzuše. Více než minutu před vypršením základní hrací doby to Francie zkusila s hrou bez brankáře, Radivojevič mohl dokonat hattrick, ale nezamířil přesně.