Hokejisté rozstříleli Bělorusy 6:1 a posunuli se na druhé místo tabulky

15:45aktualizováno  18:43
PAŘÍŽ - Čeští hokejisté deklasovali ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Paříži Bělorusko 6:1 a připsali si premiérové tři body do tabulky skupiny B. Reprezentace porazila Bělorusko i v osmém vzájemném souboji na šampionátech. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel kapitán Jakub Voráček.

Petr Vrána se raduje z gólu do sítě Běloruska. foto: ČTK

Slováci byli minutu od propadáku. Itálii však nakonec porazili v prodloužení

Češi vykročili za očekávanou výhrou již v první třetině, ve které se prosadili Petr Vrána a Radko Gudas. Soupeř na začátku druhé části snížil, ale Roman Červenka, Radim Šimek, Voráček a Michal Kempný zajistili favoritovi očekávaný triumf.

Další utkání čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pondělí, kdy se od 20:15 utkají s Finskem.

Online Bělorusko - Česko čtěte ZDE:

Český tým se po pátečním večerním zápase proti Kanadě rozjížděl velmi pomalu. Pomohla mu první přesilová hra, ve které se sice Voráček a spol. neprosadili, po jejím skončení si však vytvořili výraznější tlak.

Do vedení se favorit dostal ve 14. minutě, kdy Vrána tečoval střílenou přihrávku od Birnera mimo dosah brankáře Lalanda. Druhý gól padl při hře čtyři na čtyři, střelou od modré se prosadil Gudas a zaznamenal premiérovou trefu v reprezentaci.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Brankář Francouz, který dostal ve druhém duelu MS přednost před Mrázkem, si v první třetině připsal jen jeden zákrok, zatímco jeho protějšek Lalande 14.

V úvodu druhé třetiny ale kapituloval i český gólman. Jeho tým hrál v oslabení a dvě sekundy po skončení trestu snížil Pavlovič.

Bělorusové přidali a byli nebezpečnější, český tým mohl ale uklidnit Kovář. Po samostatné akci trefil jen tyč. Neprosadil se ani z přečíslení Plekanec, Birner se v oslabení dostal do samostatného nájezdu, zakončil však vedle.

Při Denisovově vyloučení Češi soupeře dostali pod drtivý tlak, gól však nevstřelili. Střela Jeřábka na konci trestu běloruského beka skončila na tyči. Prosadil se až ve 36. minutě Červenka, kterého nezištně našel Horák.

David Pastrňák operuje před běloruskou bránou.
Roman Červenka a Kristian Chenkel z Běloruska.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky byli vyloučeni Voráček a Jeřábek, na sedm sekund pykali i současně, Bělorusko ale snížit nedokázalo. Při Lisovecově trestu poté hned dvakrát nebezpečně střílel Červenka, druhého gólu v zápase se ale nedočkal.

Skupina B - Paříž:

Česko - Bělorusko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 14. Vrána (Birner, Řepík), 18. Gudas (Voráček), 36. Červenka (Horák, Jeřábek), 48. Šimek (Voráček, Radil), 50. Voráček (Pastrňák, Kundrátek), 60. Kempný (R. Hanzl, T. Zohorna) - 22. Pavlovič (Lisovec, Denisov). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 6635.
Česko: Francouz - Gudas, Šimek, Rutta, Kempný, Jeřábek, Krejčík, Kundrátek - Radil, Jan Kovář, Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka.
Bělorusko: Lalande (50. Karnauchov) - Korobov, Lisovec, Graborenko, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Denisov - A. Kosticyn, Kovyršin, S. Kosticyn - Pavlovič, A. Stas, Linglet - Děmkov, Kulakov, Droz - Kogalev, Šarangovič, Stefanovič - A. Volkov.

Když byl ale obránce soupeře minutu po návratu na led vyloučen opět, Češi již početní převahu využili. Po Voráčkově přihrávce přesně vystřelil Šimek.

Český kapitán se pak zapsal mezi střelce i sám, když dokončil Pastrňákovu akci. Lalande následně opustil běloruskou branku. Jeho náhradník Karnauchov inkasoval již jen jednou, 14 sekund před koncem ho překonal Kempný.

Bělorusko patří k nejoblíbenějším protivníkům českých hokejistů na MS. Od roku 1998, kdy se s ním náš tým poprvé v samostatné historii na světovém šampionátu potkal, dokázali Češi zvítězit ve všech osmi zápasech.

Češi je přestříleli v poměru 34 ku 9 brankám, naposledy se oba týmy střetly v osmifinálové skupině MS 2009 ve švýcarském Bernu, kde se po dvou gólech Petra Čajánka a jedné Patrika Eliáše radoval český tým z vítězství 3:0.

Pohled na statistiku také odhalí, že český tým s tímto soupeřem nejčastěji skóruje v rozmezí 25. a 30. minuty (4 branky), je ale třeba si dávat pozor na poslední pětiminutovku první třetiny, kdy se Bělorusové prosadili z celkových osmi gólů dvakrát.