Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Lví jízda pokračuje. Pražané dali na úvod čtvrtfinále Doněcku pět gólů

21:33
PRAHA - Hokejisté Lva Praha vykročili skvěle do čtvrtfinále play off Kontinentální ligy, v úvodním duelu série jasně přehráli ukrajinský celek Donbass Doněck 5:2. Svěřenci kouče Kariho Jalonena vedli 4:0 již před polovinou zápasu poté, co vstřelili tři branky během čtyř minut a 23 vteřin. Druhý duel se odehraje v pátek znovu v české metropoli od 19 hodin.

Hráči Lva se radují z druhého gólu. Uprostřed je jeho autor, útočník Jakub Matai. foto: ČTK

Lvi byli od počátku o něco aktivnějším týmem, když už se však dostali až před Laca, slovenský gólman ve službách ukrajinského celku byl připravený. První větší vzrušení tak nabídla až 15. minuta, v níž Pražané hodně kuriózně otevřeli střelecký účet.

Azevedo ranou z úhlu rozezvučel levou Lacovu tyč a před opětovným zahájením hry došlo na konzultaci s videorozhodčím, z níž vzešlo nečekané uznání gólové trefy. Zatímco hostující střídačku verdikt sudích hodně rozladil, zaskočeně vypadali i domácí; ti ale příjemně, neboť mohli slavit vedení.

Ve druhé části přišla pražská smršť. Ullström sice ještě neuspěl, ale ve 24. minutě zvýšil na 2:0 Matai a jen o 45 sekund později se prosadil bekhendovou dorážkou nadvakrát kapitán Novotný. To už bylo moc na Laca, jehož v brankovišti hostů nahradil Leighton.

Útočník Lva Lva Lukáš Cingel před brankářem Donbassu Doněck Jánem Lacem

Ani kanadský gólman se zkušenostmi z NHL však neuhájil čisté konto dlouho, neboť ho v polovině 28. minuty prostřelil Vrána. Definitivně pak soupeře dorazil pátým gólem Zackrisson. Jedinou kaňkou na jinak výtečné dvacetiminutovce byl pro Pražany fakt, že přišli o švédské forvardy Ridderwalla a Ullströma, kteří byli se zraněními nuceni zamířit do kabin a do hry už se nevrátili.

Ve třetím dějství pokračoval Doněck v tvrdé hře, která se v průběhu duelu stupňovala v souvislosti s přibývajícími góly v jeho síti. V 49. minutě ale ukázal i svoji hokejovou tvář, když bez úhony přečkal oslabení a Zacharov po parádní kličce pokazil Vehanenovi čisté konto. V samém závěru ještě snížil Kagarlickij.

Čtvrtfinále play off KHL: Západní konference - 1. zápas:

Lev Praha - Donbass Doněck 5:2 (1:0, 4:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 15. Azevedo (Sekáč), 24. Matai (Ridderwall), 24. Novotný (Ullström, Azevedo), 28. Vrána (Gragnani, Řepík), 38. Zackrisson (Kapanen, Řepík) - 49. Zacharov, 59. Kagarlickij (Zacharov, Kolář). Rozhodčí: Gofman, Soin - Birin, Medveděv. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4668. Stav série: 1:0.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Nakládal - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall - od 30. navíc Birner. Trenér: Kari Jalonen.
Doněck: Laco (24. Leighton) - Piganovič, Kolář, Podhradský, Wilson, Bartulis, Razin, od 38. navíc Silnickij - Kiiskinen, Wirtanen, Laine - Jakucenja, Fedotěnko, Dadonov - Kašpar, Varlamov, Kagarlickij - Zacharov, Běluchin, Torjanik. Trenér: Andrej Nazarov.