Lotyši ztratili dvoubrankový náskok, ale nakonec Němce porazili

23:59
STOCKHOLM - Hokejisté Lotyšska si na světovém šampionátu připsali na své konto první bodový zisk, když v utkání základní skupiny ve Stockholmu porazili Německo 3:2. Lotyši vedli v průběhu duelu už 2:0, po skončení druhé třetiny však bylo vyrovnáno. O vítězi nakonec rozhodl přesilovkový gól Aleksejse Širokovse z 53. minuty.

Lotyšsko - Německo foto: Reuters

Po vyrovnané úvodní desetiminutovce, která byla plná nepřesností, zahrozili po chybě v obraně Němců Lotyši, gólman Endras však pokryl střelu Berzinše i dorážku z Meijovy hole. Němci se nepoučili a ve 12. minutě je za to ztrestal Indrasis, který se dokázal nejlépe zorientovat po závaru před Endrasovým brankovištěm. Další šance Němce Akdaga a Širokovse postrádaly gólovou tečku.

Německo - Lotyšsko 2:3

Branky a nahrávky: 25. Tripp (Hospelt, Lavallée), 33. Hospelt (Reimer, Gogulla) - 12. Indrasis (Sprukts, Galvinš), 24. M. Redlihs (Sprukts, Indrasis), 53. Širokovs (Daugavinš). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Reiber (Švýc.) - Dehaen (Fr.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:0. Využití: 0:1. Diváci: 4162.

Německo: Endras - Ondruschka, Fischer, Krueger, Schubert, Reul, N. Goc, Lavallée, Akdag - Tripp, Hospelt, Furchner - Reimer, Ullmann, Gogulla - Kaufmann, Barta, Kink - Greilinger, M. Goc, Pietta.
Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, K. Redlihs, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrasis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Bukarts, Berzinš, Meija - Saulietis, Štals, Keninš - Jass.

Nabuzení Lotyši přidali v úvodu druhé třetiny další gól, když úspěšně dorážel Mikelis Redlihs, jenže Němci velice rychle zareagovali a po necelých dvou minutách Tripp z otočky snížil. Vrátit dvougólové vedení na stranu Lotyšů mohl po velké šanci při přečíslení dvou na jednoho Daugavinš, jenže nedal a místo toho vyrovnal za pár minut Hospelt.

Němci měli smůlu, že ještě před přestávkou nedokonali obrat, když Ullmann orazítkoval horní tyč, ale ve třetím dějství doplatili na svou nedisciplinovanost. Zatímco za první dvě třetiny se vůbec nevylučovalo, do poloviny té třetí usedli na trestnou lavici postupně hned tři Němci. První dva fauly přestáli, Ondruschkovo vyhození puku do hlediště už nikoliv a Širokovs vrátil Lotyšům vedení.

Německý výběr, který na úvod turnaje porazil 3:0 Itálii, se nechtěl jen tak vzdát, jenže recept na výborně chytajícího Masalskise už hledal v závěru marně. A nenašel ho ani při téměř minutové power play.