Kometa vstoupila do semifinále senzačním obratem

21:59aktualizováno  22:54
PLZEŇ - Hokejisté Komety Brno otočili první zápas semifinále play off extraligy a na ledě Plzně vyhráli 4:3. Kometa uspěla v úvodním duelu série stejně jako ve čtvrtfinále, v němž nakonec překvapivě vyřadila vítěze základní části Spartu. O výhře Brna nad Indiány, kteří vedli dvakrát o dvě branky, rozhodl gól Jakuba Svobody z 55. minuty.

Semifinále play off hokejové extraligy Plzeň - Kometa Brno.Tomáš Pitule z Plzně a českobudějovický brankář Jiří Trvaj. foto: ČTK

Druhý zápas série hrané na čtyři výhry je na programu v úterý opět v Plzni. Domácím se podařil raketový vstup do utkání. Již po 76 sekundách otevřel skóre před brankou osamocený Johnson a zaskočené hosty potrestal podruhé o 80 sekund později při signalizované početní výhodě Dan Růžička. I plzeňský bek byl před brněnským gólmanem Trvajem sám.

Plzeň - Kometa Brno 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. Johnson (Michal Dvořák, Vykoukal), 3. Dan Růžička (Martin Straka, J. Jeřábek), 31. Johnson (Kratěna, Vlasák) - 23. Jaroslav Svoboda (Dlouhý), 34. Kováčik (Žižka, L. Čermák), 50. Divíšek (Jakub Svoboda, Vašíček), 55. Jakub Svoboda (Divíšek, T. Svoboda). Rozhodčí: Homola, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 10:6. Využití: 1:1. Diváci: 7705. Stav série: 0:1.

Indiáni již ve 3. minutě vedli 2:0 a s hosty to mohlo vypadat ještě hůře. "Začátek nám krutě nevyšel, než jsme se stihli rozkoukat, tak to bylo 2:0. Možná nám to ale pomohlo. Pak jsme se rozkoukali, snížili jsme na 2:1, a přestože soupeř opět odskočil, vyrovnali jsme a podařilo se nám po zásluze vyhrát. Myslím si, že jsme byli lepší," řekl trenér Brna Lubomír Oslizlo.

Při Malcově vyloučení mohli další branku přidat Duda nebo Pletka, ani jeden z nich ale v dobré pozici ideálně nezamířil. Kometa poté opticky srovnala s domácími krok, ale ve 14. minutě málem opět inkasovala. Pitule však v přečíslení dva na jednoho přesně nezakončil.

"Vydařil se nám vstup, vedli jsme a měli jsme i další gólovky. Nepodařilo se nám ale přidat třetí gól, který by utkání nasměroval jinam," zlobil se kouč Plzně Milan Razým. "Soupeř se pak oklepal a my jsme udělali moc technických chyb. Byla tam špatná střídání, vyhozené kotouče, fauly v útočném pásmu. I kvůli vyloučením nám ve třetí třetině docházely trochu síly, Kometa měla výraznou převahu a dokázala zápas otočit," dodal.

Na začátku druhé třetiny se Brnu podařilo snížit. Nedorozumění brankáře Svobody s obráncem Kaberlem využili Dlouhý s Jaroslavem Svobodou. Kometa ožila, tlačila se do útoku a před Svobodou bylo horko. Vyrovnat mohl Podkonický, ale neuspěl stejně jako po dalším Svobodově zaváhání při rozehrávce Čermák.

Hokejisté Plzně se brzy radovali z vedení 2:0, ale předčasně

Kouč domácích Jelínek si vzal oddechový čas, aby tlak hostů přibrzdil. Plzeň následně přežila další oslabení a byla blízko třetí brance. Kratěna však z úhlu trefil jen horní tyč. Lépe si vedl v 31. minutě Johnson, jenž zakončil další Kratěnovu akci v přesilové hře přesnou střelou.

Z dalšího dvoubrankového vedení se však domácí radovali krátce, Kometa odpověděla také v přesilovce. Svobodu prostřelil obránce Kováčik. A ještě ve druhé třetině byli hosté blízko vyrovnaní, Petrovický se však při hře ve čtyřech neprosadil. Další možnost srovnat krok měla Kometa ve 46. minutě, kdy hrála v pěti proti třem. Slibnou přesilovku však po 23 sekundách ukončilo Divíškovo vyloučení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V 50. minutě se hosté dočkali a o vyrovnání se po rychlém protiútoku postaral právě Divíšek. Západočeši se snažili získat vedení zpět, tlačili se do útoku, ale po rychlém protiútoku Komety opět inkasovali. Premiérové vedení v zápase zajistil hostům Jakub Svoboda. Vyrovnat se již domácím nepodařilo, i když více než minutu hráli power play.