Kanada čtyřmi góly duel otočila, Finové poprvé padli

21:49aktualizováno  22:44
HELSINKY - Hokejisté Kanady připravili na mistrovství světa v Helsinkách první porážku Finsku. Úřadující šampiony porazili v jejich domácím prostředí 5:3, přestože v polovině zápasu prohrávali 1:3. Kanada tak má jistotu postupu do čtvrtfinále, kde nebudou chybět ani Finové.

Finsko - Kanada (Skinner) foto: Reuters

Finsko - Kanada 3:5

Branky a nahrávky: 6. Pihlström (N. Kapanen), 11. M. Koivu (J. Jokinen), 28. J. Jokinen (Salmela) - 26. Burrows (O´Reilly, Methot), 35. Tavares (Skinner, Russell), 39. Skinner (Nugent-Hopkins, Keith), 47. E. Kean (Perry), 60. Eberle (Tavares, Keith). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Larking - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 13.059.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, Kontiola, Komarov - Pihlström, N. Kapanen, Pyörälä.
Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Methot, Phaneuf, Russel, Quincey, Schenn - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Purcell - Burrows.

Souboj o první místo ve skupině a nejlepší výchozí pozici pro čtvrtfinále nabídl vyprodané Hartwall areně výborný hokej. Úvodní šance Jokinena a Skinnera ještě gólem neskončily, ale v 6. minutě se domácí dostali do vedení, když rychlý protiútok zakončil přesně Pihlström.

Nepřesní rozhodčí poté Finům nabídli krátkou přesilovou hru pět na tři, kterou domácí sice nevyužili, ale klasickou výhodu proměnili v druhou branku. Kanadě se na začátku druhé třetiny podařilo snížit, ale Seveřané odpověděli další využitou přesilovkou a získali dvoubrankové vedení zpět.

Zámořští hráči však ještě v druhé třetině vyrovnali. Lehtonena nejprve překonal po přečíslení Tavares a poté předvedl své kvality Skinner, jenž finského gólmana překonal po rychlém objetí branky. Vrátit vedení na stranu domácích mohl Pyörälä, ale jeho teč skončila na tyčce. I díky tomu mohl vzápětí dokonat obrat Kane.

"Nezačali jsme dobře, ale pak jsme se zlepšili. Vrátili jsme se k našemu forčekingu a dostávali jsme se do šancí, což se nám v úvodu nedařilo," řekl Skinner, který byl autorem důležité vyrovnávací branky na 3:3. "Všichni jsme věřili (že není nic ztraceno), ještě bylo hodně času. Jen jsme potřebovali začít hrát jednoduše," dodal devatenáctiletý útočník.

Finové se následně snažili vyrovnat, prodloužení si ale nedokázali vynutit ani v závěrečné power play. V té naopak sami inkasovali.