Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hokejisté Kaberle a Krejčí zažili návštěvu u Obamy

Sport

  15:16
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama přijal v pondělí v Bílém domě hokejisty Bostonu, vítěze Stanleyova poháru. Byli mezi nimi i dva zástupci českého hokeje - útočník David Krejčí a obránce Tomáš Kaberle, který se ke svým bývalým spoluhráčům přidal, přestože od léta již v mužstvu není a hájí v současnosti barvy Montrealu.

Americký prezident Barack Obama přijal v pondělí v Bílém domě hokejisty Bostonu, vítěze Stanleyova poháru. Dostal i vlastní dres. foto: Reuters

Chyběl naopak jeden z hlavních strůjců triumfu Tim Thomas. Americký gólman tak dal najevo svoji nespokojenost s politikou současné vlády USA. Boston čeká duel ve Washingtonu, proto bylo pondělí ideální příležitostí k naplánování ceremoniálu. Ještě před jeho začátkem si Bruins užili soukromou prohlídku Bílého domu, při něm pak obdržel Obama od Medvědů jejich dres se svým příjmením a číslem 11 na zádech.

Všichni přítomní se dobře bavili, k čemuž se svým připraveným proslovem přispěl právě sám první muž Spojených států amerických. "Brad Marchand vstupoval do sezony jako hráč čtvrté formace, ale tahle 'záruka nenávisti' skórovala pětkrát v posledních pěti zápasech finálové série," připomněl Obama jednoho z hrdinů a rozesmál politiky a hodnostáře mezi přihlížejícími.

Třiadvacetiletý Marchand skutečně sehrál v cestě za Stanley Cupem velkou roli a často byl u důležitých okamžiků, někdy i kontroverzních. Pondělí ale pro něho bylo velkým dnem. "Moc jsem nevěděl co od toho tady čekat. Ale tohle mé trošku uvolnilo," připomněl Marchand Obamova slova. "Bylo to tady něco speciálního, a když přišlo tohle, byla to legrace. Zdeno Chára do mě přitom zezadu šťouchl. Vše bylo ale jen v dobrém," doplnil Marchand.

Obama vedle dalších vyzdvihl právě i Slováka Cháru, nejvyššího hráče, který kdy hrál NHL. Ten se stal teprve druhým v Evropě narozeným hokejistou, který dovedl tým ke Stanley Cupu z pozice jeho kapitána. Vedle Kaberleho se dostavili i další hráči, kteří již nejsou v týmu - Mark Recchi a Shane Hnidy. Pro oba to nebyl problém, neboť po slavném finálovém vítězství 4:3 na zápasy nad Vancouverem ukončili kariéru. Zato útočník Michael Ryder, jenž v současnosti obléká dres Dallasu, musel kvůli termínové kolizi slavnost vynechat.

Právě Recchiho slova "hrajeme spolu, pijeme spolu", která vyřkl v závěru sezony, neopomenul ani Obama. Po dramatické pauze se otočil k týmu, který stál v průběhu proslovu za ním, a optal se: "Tak kolik jste toho vlastně vypili?" Kouč Claude Julien si návštěvu Bílého domu pochvaloval hned z několika důvodů.

"Beru to tak, že jde o poslední a definitivní tečku za tímto získaným Stanley Cupem a vším, co bylo s tímto úspěchem spojeno. A zrovna tak vás to motivuje k tomu se sem chtít zase vrátit. Takže dnešek pro mě skvěle splnil svůj účel," prohlásil Julien. "Nejúžasnější věcí tady bylo, že se dostanete dovnitř (do Bílého domu), kde je vidět všechna ta historie. A vůbec přitom nehraje roli, že jsem Kanaďan," vyznal se ze svých pocitů Julien.

"Bylo skvělé tady být, moct se tu projít, udělat pár fotek, ale také tu nasát atmosféru a užít si to všechno. Setkání s prezidentem bylo zážitkem a možnost podat mu ruku, to bylo něco velkého," netajil nadšení forvard Patrice Bergeron.

Thomas: Vláda se vymknula kontrole, proto jsem nepřišel

Zcela odlišný postoj měl však brankář Thomas, který na slavnosti záměrně chyběl a bojkotoval ji i přes dlouhodobou snahu klubového vedení jeho rozhodnutí zvrátit. Držitel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off tak vyjádřil svůj nesouhlas s Obamovou politikou.

"Domnívám se, že federální vláda se vymkla kontrole. Ohrožuje práva, svobodu a majetek lidí. Děje se tak na úrovni výkonné, zákonodárné a také soudní, což je zcela v rozporu s ústavou a vizí Otců zakladatelů. Z toho důvodu jsem jako svobodný občan uplatnil své právo a rozhodl se Bílý dům nenavštívit," uvedl ve svém pondělním oficiálním prohlášení Thomas.

"Nejde o politický krok ani náklonnost k jedné z velkých stran, poněvadž za situaci, v které jako země jsme, jsou podle mého názoru zodpovědné obě. Toto je volba, kterou jsem učinil jako JEDINEC," doplnil americký gólman s tím, že více se k celé věci nebude vyjadřovat.

"Mluvil jsem s ním o tom párkrát během posledních pár měsíců, ale rozhodl se nejít," potvrdil generální manažer klubu Peter Chiarelli. "Není to úplně obvyklé a my bychom ho měli raději tady s námi, ale je to jeho volba. Každý má své názory a politická přesvědčení," doplnil ho klubový prezident Cam Neely.

Před Krejčím a Kaberlem se v minulosti podívalo do Bílého domu již několik českých hokejistů. Jedním z nich byl také Kaberleho starší bratr František, jenž slavil zisk slavné trofeje v barvách Caroliny v roce 2006 po dramatickém vítězství nad Edmontonem 4:3 na zápasy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!