Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Hokejisté Francie díky povedenému úvodu porazili Rakousko 3:1

13:56aktualizováno  15:19
HELSINKY - Hokejisté Francie porazili na mistrovství světa ve skupině v Helsinkách Rakousko 3:1 a připsali si první body na turnaji. Francouze nasměroval k vítězství především povedený úvod - již v páté minutě vedli 2:0. Rakušané se prosadili až ve třetí třetině, kdy už měli tříbrankové manko.

Hokejista Francie Brian Henderson (vpravo) a Rakušan Raphael Herburger foto: Reuters

Francie - Rakousko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Fleury, 5. Da Costa (Roussel, B. Henderson), 38. Desrosiers (Meunier) - 47. Vanek (Peintner, Pöck). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Fraňo - Blümel (oba ČR), Hunnius (Něm.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 3471.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Guttig. Trenér: Dave Henderson.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Klimbacher - Raffl, Koch, Vanek - Welser, Schuller, M. Iberer - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Peintner, Oberkofler, Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Souboj dvou týmů, které v úvodních zápasech nebodovaly, rozehráli pod dohledem českých sudích Martina Fraňa a čárového Petra Blümela výrazně lépe Francouzi. Po chybě obránce Lukase se ve čtvrté minutě dostal do samostatného úniku Fleury a se štěstím překonal gólmana Starkbauma. Uběhlo jen 41 sekund a Da Costa zvýšil povedenou ranou náskok svého týmu. Právě střelec druhé branky byl v 17. minutě i prvním vyloučeným hráčem zápasu a z trestné lavice sledoval, jak Francouzi se štěstím přečkali závar v Huetově brankovišti.

Zpět do hry o důležité body i kvůli setrvání mezi elitou pro příští rok mohl Rakušany vrátit Oberkofler, jenže jeho pokus v 25. minutě skončil sice za Huetovými zády, ale pouze na tyči. Na druhé straně selhal Fleury. Po polovině zápasu vychytal Huet Herburgera, Francouzi nevyužili přečíslení dvou na jednoho, ale ve 38. minutě se blýskl Desrosiers a zvýšil na 3:0.

Ještě před druhou přestávkou uháněl sám proti Huetovi Vanek, rakouská hvězda první velikosti ovšem uspěla až při signalizované početní výhodě ve 48. minutě. Krátce nato zkoumali sudí na videu, zda se mezi střelce nezapsal Bellemare, trefil ale jen tyč. V čase 57:28 měli Rakušané k dispozici přesilovku, sáhli k oddechovému času a okamžitě také k power play, Hueta už však překonat nedokázali.

Vše o hokejovém MS 2013

Francouzi vykročili k záchraně v elitní skupině, kde jsou nepřetržitě od roku 2008, zatímco Rakušanům přibyly starosti. "Toto jsou přesně ty zápasy, které musíme vyhrát. Udělali jsme slušný první krok," prohlásil francouzský útočník Tim Bozon. "Francie odehrála výborný zápas v defenzivě," ocenil Vanek, který střílí góly v NHL v dresu Buffala. "Dali dva brzké góly a my jsme neměli dostatek útočné síly na to, abychom se z toho dostali. Oni své šance proměnili, my ne," doplnil Vanek.