Finové poprvé inkasovali, přesto Švýcary porazili 5:2

22:45
HELSINKY - Hokejisté Finska ve svém třetím vystoupení na světovém šampionátu v Helsinkách poprvé inkasovali, přesto porazili Švýcarsko přesvědčivě 5:2. Po dvou gólech obhájců titulu, kteří na turnaji ještě neztratili bod, vstřelili Jarkko Immonen a Valtteri Filppula. Švýcaři naopak poprvé nebodovali.

Finsko - Švýcarsko foto: Reuters

Čisté konto Finů bylo v ohrožení hned v úvodních vteřinách, kdy se po povedené kombinaci dostal do koncovky Du Bois, ale jeden z domácích hráčů mu na poslední chvíli vložil do střely hůl a puk letěl nad Lehtonenovu branku.

Finsko - Švýcarsko 5:2

Branky a nahrávky: 7. Immonen (Niskala, Salmela), 27. Komarov (Järvinen, Joensuu), 37. Immonen (Pesonen, Mikael Granlund), 50. Filppula (J. Jokinen, Hietanen), 52. Filppula (Väänänen, J. Jokinen) - 26. Ambühl (Sbisa), 38. Wick (Streit). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lewis (Kan.) - Schrader, Schulz (oba Něm.). Vyloučení: 4:5, navíc Joensuu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 12.448.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström.
Švýcarsko: Berra - Du Bois, Bezina, Streit, Sbisa, Blindenbacher, Furrer, Seger, Von Gunten - Monnet, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Niederreiter - Rüthemann, Bieber, Hollenstein - Plüss, Traschler, Rubin.

V sedmé minutě se Švýcaři poprvé provinili proti pravidlům, ale Rubin pobyl na trestné lavici jen devět vteřin. Od zadního hrazení odraženou Niskalovu bombu dokázal pohotově dorazit do branky Immonen. Krátce poté jeli dva na jednoho Pesonen a zakončující Granlund, gólman Berra se však proti střelci stihl přesunout a šanci mu zmařil.

Na začátku druhé třetiny hrálo Švýcarsko opět v oslabení, tentokrát se ovšem dokázalo ubránit a krátce poté bylo vyrovnáno. Po 145 minutách a 44 vteřinách se Ambühl stal prvním hráčem na turnaji, který překonal některého z finských gólmanů, když sám zakončil přečíslení dvou na jednoho.

Už o 21 sekund později ale bylo díky Komarovově úspěšné dorážce vedení zpět na straně Seveřanů. Třetí gól Finů přidal v 37. minutě Immonen, jenž si rychle vyjel před brankoviště do střelecké pozice a bekhendem zamířil přesně pod horní tyčku. I Švýcaři si však přichystali rychlou odpověď.

Joensuu fauloval a Wick 59 vteřin po inkasovaném gólu snížil.

V nástupu do třetí části mohl uklidnit Finy i fanoušky v zaplněné hale Jokinen, jenže zkušený obránce Streit zachránil švýcarský tým od další pohromy. Ale pouze dočasně, neboť v 50. minutě pykal za faul Bezina a Filppula už po 19 vteřinách přesilovky zvýšil po pohledné kombinaci na 4:2. Sám pak dorážkou o dvě minuty později zápas definitivně rozhodl.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.