Budějovice srovnaly sérii pěti góly v poslední třetině

21:24aktualizováno  21:58
LIBEREC - Hokejisté Českých Budějovic vyhráli druhé čtvrtfinálové utkání play off extraligy na ledě Liberce 6:4 a srovnali stav série na 1:1. Hosté o své výhře rozhodli v přestřelce ve třetí třetině, v níž zaznamenali pět branek. Ve 44. minutě přitom prohrávali 1:3. Dva góly vstřelili domácí Lukáš Vantuch a hostující Jiří Šimánek. Série hraná na čtyři vítězství pokračuje v pondělí a v úterý v Českých Budějovicích.

Bílí Tygři Liberec - České Budějovice. Budějovičtí útočníci Pavel Kašpařík (vpravo) a Jiří Šimánek se radují z gólu. Vlevo je brankář Liberce Marek Pinc foto: ČTK

"Bylo to podobné jako v prvním utkání, tedy vyrovnané. Teď s lepším koncem pro nás. Jsme rádi, že se nám podařilo srovnat stav série na 1:1," radoval se budějovický kouč Milan Kupka. Úvod zápasu patřil stejně jako závěr prvního duelu Jihočechům. České Budějovice byly aktivnější, ale jejich snaze stál v cestě pozorný brankář Pinc. Útočit se ovšem snažili i domácí, takže si několik zákroků připsal i Pincův protějšek Jakub Kovář.

V deváté minutě byl blízko otevření skóre po chybě v rozehrávce hostů Vantuch, Kovář ale jeho střelu vyrazil. Ve 14. minutě skončil zápas pro hrdinu prvního duelu Bulíře, kterého u mantinelu tvrdě atakoval Gulaš a autor tří branek z prvního čtvrtfinále z utkání odstoupil. Českobudějovický útočník také putoval předčasně do kabin s trestem do konce zápasu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Liberec měl následně výhodu dvojnásobné přesilové hry, kterou ale zkrátil svým faulem Kudrna. Přesto se domácí dostali do vedení, když v početní výhodě tečoval Vantuch Rothovu střelu od modré. V závěru první třetiny zranil Vydarený domácího Klimentu, jenž také ze zápasu odstoupil, a Tygři tak museli dohrávat duel s deseti útočníky. "My se jedeme prát dále. Zranění Bulíř a Klimenta jsou v péči lékařů, ale jestli budou hrát příště, to ještě nevím," mrzelo trenéra Liberce Filipa Pešána.

Hosté byli aktivnější, vytvořili si mírnou převahu a nakonec se jim podařilo i vyrovnat, když před Pincem tečoval puk Šimánek. Severočechům se ale ještě před závěrem podařilo dostat zpět do vedení, rychlý protiútok gólově zakončil obránce Trončinský, jehož krásně uvolnil Špaček.

Bílí Tygři Liberec - České Budějovice. Liberecký útočník Lukáš Vantuch (vlevo) v potyčce s útočníkem Budějovic Pavlem Kašpaříkem

Na začátku třetí části nejprve zajistil domácím dvoubrankové vedení - dokonce v oslabení - svým druhým gólem v zápase Vantuch, ale poté úřadovali hosté. V pokračující početní výhodě snížil Podlešák, který tečoval Ptáčkovu střelu a o 42 sekund později vyrovnal Kašpařík. Ve 46. minutě to tak bylo 3:3.

České Budějovice i poté pokračovaly v útočné aktivitě a podařilo se jim dokonat obrat. Čtvrtý gól si připsal Langhammer a hosté poprvé v zápase vedli. Tygři ale po třech inkasovaných brankách nerezignovali a v 50. minutě vyrovnali. Více než sedm tisíc diváků vidělo během deseti minut pět gólů.

Ani poté však gólová přestřelka třetí části ještě neskončila. Oba celky se snažily strhnout vedení na svou stranu a po rychlém protiútoku se to podařilo hostům. Pátou branku Českých Budějovic vstřelil Červený. Za Liberec mohl odpovědět v přesilovce Bárta, ale nedal a domácí nakonec prohráli. Účet zápasu uzavřel při power play Šimánek.

Vítkovice také srovnaly, ale až v nájezdech

Hokejisté Vítkovic vyhráli v druhém duelu čtvrtfinálové série na ledě Pardubic 3:2 po samostatných nájezdech a také vyrovnali v sérii na 1:1 na zápasy. O výhře Ostravanů, kteří se museli obejít bez zraněného brankáře Romana Málka, rozhodl vítěznou trefou v rozstřelu Viktor Ujčík. Klání na čtyři vítězné duely pokračuje v pondělí a v úterý v ostravské ČEZ Aréně.

"Bylo to kvalitní utkání, hodně fyzický hokej. V rovnovážném stavu pět na pět jsme se těžko prosazovali do obrany soupeře. O vítězství jsme se připravili tím, že jsme nedokázali zrealizovat naše gólové šance. Chyběl větší tlak do branky a penalty jsou vždycky loterie. Tentokrát se to přiklonilo k soupeři, musíme zabrat v dalším zápase," zavelel kouč Pardubic Pavel Hynek.

Vítkovice se musely obejít oproti čtvrtečnímu úvodnímu duelu bez své brankářské jedničky Málka i beka Kudělky, takže v brance nastoupil od začátku Šindelář a v obraně naskočil Sedlák.

"Roman Málek nechytal poslední zápasy v závěru základní části, v posledním s Třincem chytal jen proto, že Filip Šindelář měl teplotu. To jeho zranění třísla je někdy horší a někdy lepší, teď se stav zhoršil. Uvidíme, pokud to půjde a bude cítit, že týmu pomůže, tak bude chtít chytat. Šindelář podal skvělý výkon; nejenže chytil nájezdy v závěru, ale i dva v průběhu zápasu a další šance. Má velký podíl na dnešním vítězství," chválil svého svěřence trenér Vítkovic Mojmír Trličík.

Hned v úvodní minutě podržel svůj tým domácí gólman Růžička, když kryl Húževkovu šanci. Potom ale příležitosti na obou stranách chyběly. Hosté se ubránili i při trestu Tomáše Káni, v desáté minutě pak minul branku Cetkovský, který zamířil mimo poté, co pokračovala akce po jeho ataku Sedláka, který zůstal ležet v rohu kluziště. V 15. minutě šli pykat zároveň vítkovičtí beci Trnka a Ovčačík a Pardubice po 69 vteřinách přesilovku pěti proti třem využily, když se vleže prosadil kapitán Koukal.

Pardubice - Vítkovice. Obránce Vítkovic Ctirad Ovčačík loví puk z vítkovické branky.

Druhé dějství přineslo už více šancí i branek. Nejdříve se dostal do úniku pardubický útočník Kolář, ale Šindeláře nepřekonal. Ve 23. minutě na druhé straně vysunul Burger Ujčíka, který pohotově otočkou převzal puk na modré čáře a střelou na vyrážečku nejlepší kanonýr v historii play off vyrovnal.

Do vedení se vrátili domácí ve 30. minutě ve vlastním oslabení, když přečíslili soupeře a po Rákosově přihrávce skóroval stejně jako ve čtvrtečním utkání Zohorna. Vyrovnat mohl Burger, jehož dorážku zachraňoval za překonaným Růžičkou Starý. Ve 34. minutě pomohla hostům po Havířově tečované střele tyč.

Vítkovice stihly smazat ztrátu 41 vteřin před koncem druhé části, když obránce Kolář ztratil při hře čtyř proti čtyřem puk za vlastní brankou, Ovčačíka ještě vychytal Růžička, ale na dorážku Jana Káni už nestačil.

V úvodu třetí třetiny se hosté ubránili při Ovčačíkově trestu a ve 44. minutě ujel Cetkovský, ale Šindelář opět svůj tým podržel. Další šanci měli domácí při svém oslabení, kdy opět přečíslili Ostravany, ale po přihrávce útočníka Koláře nezamířil přesně Koukal. Do dalších šancí už oba týmy soupeře nepustily a muselo se prodlužovat.

Na konci nastavení mohl rozhodnout útočník Kolář, ale zblízka trefil Šindeláře. Na nájezdy nastoupil místo domácího Růžičky Salfický, který kryl pokus Šedivého, ale Ujčík i Burger jej překonali. Na straně domácích neuspěli Koukal ani útočník Kolář.

Výsledky hokejové extraligy

PLAY OFF

Liberec - České Budějovice 4:6 (1:0, 1:1, 2:5)
Branky a nahrávky: 17. Vantuch (Roth, Trončinský), 39. Trončinský (Špaček, Bárta), 44. Vantuch (Víšek), 50. T. Urban (Vantuch) - 37. Šimánek (Kašpařík, Martynek), 45. Podlešák (Ptáček, J. Novák), 46. Kašpařík (Mikuš, Šimánek), 49. Langhammer (Kranjc, Kotalík), 53. Červený (Mertl), 58. Šimánek (Mertl). Rozhodčí: Šindler, Homola - Bádal, Bláha. Vyloučení: 6:5, navíc Gulaš (Č. Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7254. Stav série: 1:1.

Pardubice - Vítkovice 2:3sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Koukal (Kolář I, Somík), 30. T. Zohorna (Rákos, Kolář II) - 23. Ujčík (Burger), 40. J. Káňa (Ovčačík), rozhodující sam. nájezd Ujčík. Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9847. Stav série: 1:1.

SKUPINA O UDRŽENÍ

Litvínov - Karlovy Vary 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. F. Lukeš (Ručinský, V. Hübl), 16. Černý (Majdan, Brejčák), 23. Jenáček - 17. Skladaný (Mocek, Dej), 27. Kumstát (Gründling), 39. Zaťovič (Pech), 47. T. Sýkora. Rozhodčí: Husička, Hodek - Novák, Bryška. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4168.

Slavia Praha - Mladá Boleslav 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Micka (V. Růžička ml., Sklenář), 12. Pospíšil (Dušek), 21. Kadlec, 59. Pospíšil - 23. Tomas (Mozík, Balaštík), 30. Podkonický (Vrbata, Žabka). Rozhodčí: Polák, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. Diváci: 3615.