Boston vyrovnal stav finále play off NHL. Jágr dal pouze tyč

7:53aktualizováno  11:03
CHICAGO - Hokejisté Bostonu porazili ve druhém finále play off NHL Chicago 2:1 v prodloužení a srovnali stav série na 1:1. O první výhře Bostonu v rozhodující sérii Stanleyova poháru rozhodl v 74. minutě útočník Daniel Paille, který se asistencí podílel i na úvodní brance hostů a byl tak vyhlášený hlavní hvězdou duelu.

Radost hokejistů Bostonu Bruins Toreyho Kruga (vlevo) a brankáře Tuukky Raska foto: ČTK

Finále play off NHL - 2. zápas

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Sharp (P. Kane, Handzuš) - 35. Kelly (Paille), 74. Paille (Seguin, McQuaid). Rozhodčí: O'Halloran, McCauley - Sharrers, Racicot. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Střely na branku: 34:28. Diváci: 22.154. Stav série: 1:1.
Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Hossa, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Bickell - Shaw, Bolland, Sharp - Krüger, Frolík, Bollig. Trenér: Joel Quenneville.
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Peverley, Daugavinš - S. Thornton, Kelly, Paille. Trenér: Claude Julien.

Druhý zápas série byl v úvodu z obou stran opatrný, domácí si ale postupně vytvořili výraznou převahu, kterou přetavili i ve vedoucí branku. V 12. minutě otevřel skóre Sharp, jenž prostřelil Raska po závaru v brankovišti Medvědů. O minutu později mohli domácí vést již 2:0, rozhodčí ale přerušili hru dříve, než puk po Toewsově střele přešel čáru. Chicago přestřílelo v první části Boston v poměru 19:4, druhý gól ale domácí přidat nedokázali a nakonec toho litovali.

"V první třetině to vypadalo, jako bychom na ledě vůbec nebyli," uznal trenér Bostonu Claude Julien. "Ve druhé části se to ale začalo otáčet," řekl. "Vypadalo to, jako by měli na ledě více hráčů než my. Štěstí, že jsme inkasovali jen jednou. Šancí měli daleko více," přiznal brankář Tuukka Rask. Jestřábi sice byli i po první přestávce dlouho lepším týmem, střelecky ale již tolik nedominovali a v 35. minutě po ojedinělé akci soupeře inkasovali. Vyrovnal Kelly.

"Byla to skvělá práce všech pěti hráčů na ledě. Já jsem měl jen štěstí, že jsem byl na konci akce a doklepl to do branky," řekl Kelly, jenž se trefil poprvé v letošním play off. Vzápětí po jeho brance navíc mohl přidat druhý gól Bostonu Marchand, po brejku v oslabení ale trefil jen tyč. Stejný hráč se mohl mezi střelce zapsat i ve 44. minutě, Jágrovu gólovou přihrávku ale nezužitkoval. Poté se připomněl i druhý Čech v dresu Bostonu Krejčí, jeho střelu ale Crawford se štěstím vyrazil.

Hosté za svůj zlepšený výkon nebyli odměněni druhým gólem, obranu soupeře již v normální hrací době nedokázali pokořit a muselo se stejně jako ve středečním zápase prodlužovat. V nastaveném čase byly oba týmy mnohem aktivnější než ve třetí části. V 62. minutě mohl rozhodnout Jágr, ale stejně jako v prvním zápase finále trefil v prodloužení jen tyč. Česká hvězda tak i nadále čeká na premiérovou trefu v letošním play off. Tentokráte to však Jágra nemuselo mrzet, po další sérii šancí na obou stranách rozhodl Paille.

"Prodloužení bylo z naší strany nejlepší, o tom není pochyb. Vypracovali jsme si hodně šancí," pochvaloval si Julien. "Na ledě není pro nikoho moc prostoru. Když se dostanete do šance, musíte skórovat," podotkl elitní útočník hostů Nathan Horton, který předešlé utkání se zraněným ramenem nedohrál, ale tentokráte opět nastoupil v elitní Krejčího formaci.

Do Bostonu se tak série stěhuje za nerozhodného stavu. Finále pokračuje v noci z pondělí na úterý. "Jedeme domů s jednou výhrou, takže jsme spokojeni. Dnes se nám podařilo najít cestu, jak vyhrát. Věřím, že teď budeme hrát ještě lépe," řekl útočník Tyler Seguin. Chicago ale po dnešním nezdaru nerezignuje. "Je to jako druhá třetina. Měli jsme výborný začátek, ale pak jsme přestali dělat věci, díky kterým jsme byli úspěšní. Jen jsme stáli," uvedl trenér Jestřábů Joel Quenneville.