Hokejisté berou na Karjale první bod, Švédům nestačili až v nájezdech

Karjala Cup

13:24aktualizováno  17:53
HELSINKY - Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém zápase na turnaji Karjala v Helsinkách se Švédskem 3:4 po samostatných nájezdech a získali první bod do seriálu Euro Hockey Tour. Všechny branky v normální hrací době padly ve druhé třetině, za Čechy se prosadili Tomáš Filippi, Petr Zámorský a Radek Smoleňák.

Český obránce Adam Polášek a Švéd Dick Axelsson ve srážce. foto: ČTK/AP

Poslední utkání na první akci seriálu Euro Hockey Tour čeká svěřence trenéra Vladimíra Růžičky v neděli, kdy se utkají s Ruskem.

Český tým začal aktivně a od první minuty měl více ze hry než soupeř. Gólové šance si však vytvořit nedokázal. Střely Svačiny, Mozíka nebo Doudery švédského gólmana Nilssona nepřekvapily. V české brance nastoupil Hrubec a na první zákrok při reprezentační premiéře si musel počkat až do 9. minuty.

Švédský kouč Marts na vývoj hry zareagoval oddechovým časem již ve 12. minutě a podle jeho reakce bylo jasné, že s výkony svých svěřenců není příliš spokojen. Seveřané poté zvýšili aktivitu a snažili se napadat české hráče již při rozehrávce, převaha Růžičkova výběru ale pokračovala. Ve 15. minutě byl poměr střel 10:2 pro Čechy, na konci první třetiny 11:4, stav ale zůstal bezbrankový.

Divoká druhá třetina

Úvod druhé části patřil Švédům. Po 44 sekundách byl vyloučen Zohorna a hráči Tří korunek první přesilovou hru v utkání využili. Hrubce překonal Ericsson. Útočník Petrohradu zůstal na ledě a o 22 sekund později se mezi střelce zapsal podruhé.

Na rychle inkasované branky však dokázali Češi vzápětí odpovědět. Ve 23. minutě snížil střelou přes obránce Filippi a připsal si druhou reprezentační trefu v osmém zápase. Šanci vyrovnat měl český tým následně v 59 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, Švédové se ale ubránili.

Češi slaví gól proti Švédům.
Český útočník Dominik Simon před švédským brankářem.
Český obránce Adam Polášek a Švéd Dick Axelsson ve srážce.
Dominik Simon, Vojtěch Mozík a Ondřej Roman pomáhají brankáři Šimonu Hrubcovi.

Sám proti Nilssonovi poté neuspěl Radil, v 35. minutě ale již gólman Kazaně kapituloval podruhé. Tři sekundy před koncem přesilové hry jej od modré překonal Zámorský, který si tak v 26. utkání v reprezentaci připsal premiérovou branku. V hektickém závěru druhé třetiny nejprve v čase 39:23 dostal český tým do vedení kapitán Smoleňák, čtrnáct sekund před odchodem do kabin ale vyrovnal Petersson.

Obě mužstva se snažila přidat čtvrtý gól, Hrubec i Nilsson byli pozorní, i když moc střel na ně nešlo. V polovině třetí části Češi úspěšně přestáli i třetí oslabení. Blízko k rozhodnutí byl v 56. minutě Wandell, Hrubec ale jeho střelu z dobré pozice vyrazil. Zápas se tak musel prodlužovat a o vítězi nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byli stejně jako ve čtvrtek proti Rusku úspěšnější Švédové.

Výsledky Karjala Cupu

• Česko - Švédsko 3:4 sn
    Branky a nahrávky: 23. Filippi (T. Kubalík), 35. Zámorský (Svačina), 40. Smoleňák - 22. Ericsson (Hersley), 22. Ericsson (Paulsson), 40. Petersson (Klasen), rozhodující nájezd Klasen. Rozhodčí: Kaukokari, Rantala - Pesonen, Sormunen (všichni Fin.). Diváci: 2 994. Třetiny: 0:0, 3:3, 0:0 - 0:0.

Česko: Hrubec - Zámorský, Polášek, Mozík, M. Doudera, Vitásek, Krejčík, Pláněk, Kempný - Pohl, Roman, Svačina - Valský, T. Zohorna, Holík - Radil, Birner, Smoleňák - T. Kubalík, Filippi, Simon. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

• Finsko - Rusko 6:2
    Branky a nahrávky: 20. Immonen (Hietanen, Koistinen), 24. Pesonen (Immonen), 29. Lindell (Petrell), 31. Näkyvä (Hartikainen), 32. Osala (Kivistö), 52. Hartikainen (Hytönen, Ohtamaa) - 11. Panarin (Averin, Kovalčuk), 21. Kokarev (Medveděv, A. Radulov). Rozhodčí: Björk, Öhlund (oba Švéd.) - Hägerström, Kiilunen (oba Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 9 516. Třetiny: 1:1, 4:1, 1:0.