7:05aktualizováno  8:00
NEW YORK - Český hokejista David Krejčí zařídil hattrickem ve středečním utkání play off NHL výhru Bostonu na ledě Toronta 4:3 v prodloužení, Bruins tak zvýšili své vedení v sérii na 3:1 a v pátek mohou v domácí hale vybojovat postup do druhého kola. Jednu asistenci si připsal Jaromír Jágr.

Český hokejista Bostonu Bruins David Krejčí (vlevo) a jeho spoluhráč Brad Marchand foto: Reuters

Krejčí se dvakrát trefil v druhé třetině, kdy Boston otočil skóre z 0:2 na 3:2. Třetím zásahem pak zápas rozhodl ve 14. minutě prodloužení, v níž úspěšně zakončil rychlý protiútok dvou na jednoho. Sedmadvacetiletý kanonýr tak potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče play off. Ve čtyřech zápasech zaznamenal deset bodů za pět gólů a stejný počet asistencí a má dvoubodový náskok před duem Pavelski, Couture ze San Jose. "Dát hattrick v play off je samozřejmě nádhera," prohlásil Krejčí po zápase, o slávu se ale podělil se spoluhráči.

"Při prvním gólu jsem se natlačil před branku a ani nevím, jestli se puk odrazil do sítě ode mě nebo ne. Při dalších dvou gólech jsem těžil ze skvělé hry Nathana Hortona. Nejprve mi skvěle nabil do palebné pozice v přesilové hře, v prodloužení pak schytal tvrdý zásah, aby rozehrál rychlý protiútok. Všechno je to jeho práce," řekl Krejčí. Podle něj sehrály roli také zkušenosti. Zatímco Boston před dvěma lety vyhrál Stanley Cup a v play off je jako doma, Maple Leafs hrají ve vyřazovacích bojích po devíti letech.

"Uvědomujeme si, že máme zkušený tým, ale je to o tom ty zkušenost správně zúročit. Nám se to myslím podařilo," mínil Krejčí a jedním dechem pochválil brankáře Tuukku Raska. "Nebýt jeho, prodloužení by se dneska nehrálo." První hvězdou zápasu byl nicméně vyhlášen Krejčí. "David dneska skutečně zářil," konstatoval trenér Bostonu Claude Julien, který českého útočníka během play off chválil už několikrát.

"Podal výkon na vrcholu svých možností. Už několik let je pro nás v play off nepostradatelným hráčem. Jsou prostě typy hráčů, kteří v play off ožívají, a on je jedním z nich. Skvěle tvoří hru, je to technicky dobře vybavený hráč, zároveň se nebojí tvrdé hry před brankou a osobních soubojů. Jestli má nějakou slabinu, tak jedině to, že je k sobě až příliš přísný, když se mu nedaří," dodal Julien.

Erat musel kvůli zranění odstoupit ze zápasu

Smolně naopak skončil středeční večer pro dalšího českého útočníka Martina Erata z Washingtonu, který si v závěru první třetiny při tvrdém pádu po střetu s útočníkem New Yorku Rangers Derekem Stepanem poranil levou ruku a odstoupil ze hry. Capitals prohráli 3:4 a série se tak vrátí do Washingtonu za stavu 2:2. Capitals scházejí góly elitních útočníků. V posledních dvou zápasech dal Washington šest branek, ale jen dvě vstřelily první dvě formace. Nejlepší střelec základní části Alexandr Ovečkin vyšel v obou utkáních bodově naprázdno.

"Naše řada musí hrát lépe. Dostáváme se do šancí, ale nevyužíváme je. To se musí změnit," prohlásil Ovečkin. Otočit sérii z 0:2 na 3:2 se povedlo obhájcům Stanleyova poháru z Los Angeles, kteří v pátém duelu zvítězili v St. Louis 3:2 v prodloužení. Dvakrát se trefil Jeff Carter, jenž dostal svůj tým do vedení v první minutě druhé i třetí třetiny. Vítězný gól pak vstřelil po osmi minutách nastaveného času ruský obránce Vjačeslav Vojnov.

Postupový mečbol vybojovali v prodloužení také hokejisté Anaheimu, kteří porazili Detroit 3:2. Rozhodující gól dal po necelých dvou minutách nastaveného času Nick Bonino. Otočit sérii z 0:2 na 3:2 se povedlo obhájcům Stanleyova poháru z Los Angeles, kteří v pátém duelu zvítězili v St. Louis 3:2 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil po osmi minutách nastaveného času ruský obránce Sláva Vojnov.

1. kolo play off NHL

Východní konference - 4. zápasy:

New York Rangers - Washington 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 17. B. Richards, 31. Hagelin, 41. Girardi, 47. Stepan - 34. a 48. Perreault, 40. Brouwer. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17.200. Stav série: 2:2.

Toronto - Boston 3:4 v prodl. (2:0, 1:3, 0:0 - 0:1)
Branky: 3. Lupul, 19. Franson, 38. MacArthur - 33., 37. a 74. Krejčí, 21. Bergeron (Jágr). Střely na branku: 48:45. Diváci: 19.708. Stav série: 1:3.

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 27. Steen, 60. Pietrangelo - 21. a 41. Carter, 69. Vojnov. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18.269. Stav série: 2:3.

Anaheim - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 18. Palmieri, 40. Getzlaf, 62. Bonino - 6. Franzén, 31. Samuelsson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 17.395. Stav série: 3:2.