Kovalčuk zařídil hattrickem výhru Ruska nad Německem 4:1

17:55aktualizováno  20:25
HELSINKY - Hokejisté Ruska zdolali v Helsinkách Německo 4:1 a v součtu s loňskou cestou za titulem drží na mistrovství světa už dvanáctizápasovou vítěznou sérii. Hattrickem se o to zasloužila hvězda New Jersey Ilja Kovalčuk. Zatímco výběr kouče Zinetuly Biljaletdinova nasbíral ze dvou zápasů plný počet šesti bodů, Němci mají na kontě po prohře s Finskem v prosloužení jeden.

Ruský hokejista Ilja Kovalčuk (71) slaví gól se spoluhráči foto: Reuters

Německo - Rusko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 46. Tripp (M. Wolf, Ehrhoff) - 24. Kovalčuk (Medveděv), 31. Kovalčuk (A. Radulov), 59. Kovalčuk (A. Radulov, Medveděv), 60. Kokarev (Soin, Svitov). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Morrison (USA). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 3705.
Německo: Endras - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Zápasy s Německem nejsou nikdy snadné. Bojují a nutí nás si body vydřít. V roce 2010 jsme je v semifinále porazili 2:1, loni 2:0," řekl webu Mezinárodní hokejové federace Kovalčuk, který se stal nejlepším střelcem Ruska na světových šampionátech od konce éry Sovětského svazu. Na kontě má 28 tref z 68 utkání a předčil Alexandra Ovečkina (26 gólů z 55 zápasů).

"Je to fajn, ale Ovečkin je mladý a má toho ještě hodně před sebou," prohlásil třicetiletý Kovalčuk na adresu o tři roky mladší opory Washingtonu. "Můj nejdůležitější gól asi všichni znáte. Pamatujete si finále jednoho mistrovství světa," usmíval se v rozhovoru s novináři Kovalčuk, který v roce 2008 v Québeku po gólovém půstu na celém turnaji rozhodl finále proti domácí Kanadě v prodloužení svou druhou brankou v utkání. V úvodní třetině hráli Němci se sbornou vyrovnanou partii a i díky dvěma přesilovkám při vyloučeních Varlamova a Bělova měli střeleckou převahu.

Jenže brankáře Varlamova svěřenci kanadského trenéra Pata Cortiny nepřekonali. Největší šanci nevyužil Baxmann, který ve 13. minutě zblízka gólmana Colorada neprostřelil. Do druhého dějství vstoupila sborná aktivněji a ve 24. minutě jí zařídil vedení kanonýr Kovalčuk. Rusové se pak ubránili i ve třetím oslabení při Svitovově pobytu na trestné lavici a v polovině utkání zvýšil na 2:0 opět Kovalčuk. Varlamov naopak zůstal neprůstřelný při dalších pokusech Němců i při Medveděvově trestu.

První ruská přesilovka na přelomu druhé a třetí třetiny po faulu Nikolaie Goce změnu stavu nepřinesla a ve 46. snížil Tripp, který hned za šest sekund potrestal Pěrežoginovo vyloučení. Vedení favorita pojistil v 59. minutě dorážkou Radulovovy střely Kovalčuk a připsal si už čtvrtou trefu na turnaji. Výsledek ještě dovršil 21 sekund před koncem při power play do prázdné branky Kokarev. "Sehráli jsme dobrý zápas, bylo to vyrovnané jako proti Finsku, ale bohužel jsme na body nedosáhli," litoval německý útočník Yannic Seidenberg.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...