7:16aktualizováno  10:11
NASHVILLE - Na dva góly přihrál v pondělním utkání NHL český útočník Martin Erat, jeho Nashville ale nakonec podlehl St. Louis 3:4 po nájezdech. Erat byl v penaltovém rozstřelu jedním ze dvou neúspěšných hráčů domácích Predators, naopak hosté oba své nájezdy proměnili.

Martin Erat foto: ČTK

Hrdinou večera se stal brankář Brian Elliott, který v polovině zápasu za stavu 3:2 pro Nashville vystřídal Jaroslava Haláka. Slovenský gólman v prvním duelu vychytal proti Detroitu čisté konto, tentokrát však z 11 střel hned třikrát inkasoval. Elliott následně zlikvidoval všech 13 pokusů domácích i oba nájezdy. "Elliott zamkl branku, předvedl opravdu velmi dobrý výkon," pochvaloval si svůj strategický tah trenér Ken Hitchcock.

"Prostě jsem se jen snažil odvést co nejlepší práci a pomoci týmu k vítězství," prohlásil Elliott. "Byl to můj první zápas v sezoně, prohrávali jsme, neměl jsem co ztratit. To se vám pak vždycky chytá lépe." Svůj první gól v sezoně vstřelil veterán Václav Prospal, i jeho Columbus ale souboj s Detroitem prohrál po samostatných nájezdech 3:4. Prospal se prosadil v polovině třetí třetiny, kdy v přesilovce dostal Blue Jackets do vedení 3:2.

Domácí však o pět minut později vyrovnali a v nájezdech rozhodl o jejich výhře efektní kličkou švýcarský nováček Damien Brunner. Šestadvacetiletý útočník nikdy nebyl draftován a celou svou dosavadní kariéru strávil v domácí soutěži, kde oblékal dres Klotenu a naposledy Zugu. Při svém nájezdu si ale počínal jako zkušený mazák, když brankáře Bobrovského oklamal stahovačkou a poté po ledě zasunul kotouč k tyči.

"Dal jsem si puk na forhend, pak na bekhend, pak zpátky na forhend. Ve Švýcarsku jsem tenhle blafák zkoušel už několikrát. Většinou pak střílím nahoru, ale tentokrát tam bylo málo místa," popsal své zakončení Brunner. V dresu Red Wings se prosadil také další premiant Brian Lashoff. Dvaadvacetiletý obránce naskočil do svého prvního zápasu v NHL a ve 22. minutě přesnou trefou otevřel skóre utkání.

Krejčí byl vyhlášen hráčem zápasu Bostonu s Winnipegem

Zároveň se po téměř 82 minutách stal prvním úspěšným střelcem Detroitu v sezoně, v úvodním duelu totiž hráči Rudých křídel vyšli proti St. Louis naprázdno (0:6). Na vítězství z úvodního duelu navázali hokejisté Ottawy, kteří při domácí premiéře v novém ročníku porazili před vyprodaným hledištěm Floridu 4:0. Asistenci u čtvrté branky si připsal Milan Michálek, brankář Craig Anderson vychytal jubilejní 20. čisté konto v kariéře.

Dvěma góly se na úspěchu Senators podílel Kyle Turris, který předchozí čtyři sezony NHL strávil ve Phoenixu, jenž ho v roce 2007 draftoval jako třetího hráče v celkovém pořadí. Turris jednou skóroval i v prvním duelu a má tak na kontě už tři branky. Útočník David Krejčí byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu mezi Bostonem a Winnipegem, přestože se na výhře Bruins 2:1 po nájezdech nepodílel gólem ani asistencí. V dresu Jets odchytal celý zápas Ondřej Pavelec a byl pro svůj tým oporou, když zlikvidoval 26 z 27 střel.

V penaltovém rozstřelu na něho ale vyzráli dva ze tří střelců Bruins, zatímco jeho protějšek Tuukka Rask kapituloval jen jednou. Winnipeg měl velkou šanci rozhodnout zápas v prodloužení, kdy po faulu kapitána Bostonu Zdena Cháry získal výhodu přesilové hry. Jenže Bruins se ubránili a ve dvou úvodních zápasech tak ani jednou neinkasovali v oslabení.

"Při přesilovkách soupeře se nám daří dobře bránit už několik let," uvedl obránce Andrew Ference. "Myslím, že naši útočníci si zaslouží mnohem víc uznání, než kolik se jim dostává. Ať už je to Chris Kelly nebo Patrick Bergeron, hodně nám v obraně pomáhají. I díky tomu si v oslabení věříme," dodal Ference.

Výsledky NHL

NY Islanders - Tampa Bay 4:3 (0:0, 3:0, 1:3)
27. Grabner, 37. Martin, 38. Okposo, 42. Ullström - 43. St. Louis, 48. Pouliot, 48. Stamkos. Střely na branku: 44:26. Diváci: 15.322.

Boston - Winnipeg 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
15. Marchand, rozhodující sam. nájezd Bergeron - 2. Thorburn. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,1 procenta. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.565.

Nashville - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
10. Wilson, 18. Fisher (Erat), 33. Hornqvist (Erat) - 11. Tarasenko, 16. McDonald, 53. Pietrangelo, rozhodující sam. nájezd Oshie. Střely na branku: 24:39. Diváci: 17.113.

Calgary - Anaheim 4:5 (2:3, 1:0, 1:2)
17. a 22. Glencross, 20. Tanguay, 55. Stempniak (Horák) - 2. a 52. Getzlaf, 11. a 45. Winnik, 8. S. Koivu. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19.289.

Ottawa - Florida 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
11. a 33. Turris, 58. O'Brien, 59. Silfverberg (M. Michálek). Střely na branku: 37:31. Diváci: 19.952.

Columbus - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
36. Atkinson, 44. Wisniewski, 49. Prospal - 22. Lashoff, 35. White, 54. Dacjuk, rozhodující sam. nájezd Brunner. Střely na branku: 33:42. Diváci: 19.206.

Toronto - Buffalo 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
59. Kadri - 9. Hodgson, 25. Pominville. Střely na branku: 35:20. Diváci: 19.475.