7:20aktualizováno  10:11
COLUMBUS (USA) - Český hokejový útočník Aleš Hemský vstřelil v nedělním utkání NHL svůj pátý gól v sezoně a přispěl tak k výhře Edmontonu na ledě Columbusu 3:1. Obráce Ladislav Šmíd si připsal asistenci a Oilers zlomili sérii pěti porážek.

Český hokejista Edmontonu Oilers Aleš Hemský (vlevo) a Nick Foligno z Columbusu Blue Jackets foto: Reuters

Hemský ve 14. minutě otevřel skóre zápasu, když jeho spoluhráč Taylor Hall vystihl soupeřovu rozehrávku v obranném pásmu a pardubický odchovanec dorážkou překonal rozhozeného brankáře Bobrovského. Domácím se v polovině třetí třetiny podařilo vyrovnat, v 57. minutě však rozhodl o výhře Edmontonu po rychlém protiútoku ve vlastním oslabení Magnus Pääjärvi. Oilers tak vyhráli zápas navzdory tomu, že Blue Jackets jasně dominovali v počtu střel na branku 40:14.

Hlavní hvězdou večera byl hostující brankář Devan Dubnyk, který si připsal 39 zákroků, což bylo jeho osobní maximum v letošní sezoně. "Ten zápas mě maximálně bavil. Ano, měl jsem více práce, než je obvyklé, ale občas se člověk na vítězství prostě nadře. A můj úkol je zastavovat puky, ať jich je hodně nebo málo," prohlásil Dubnyk. "Myslím, že jsme mohli dát aspoň deset gólů. Ale ve finále jsme vstřelili jen jeden a s tím jen málokdy můžete vyhrát," pokrčil rameny obránce Columbusu Jack Johnson.

Obránce Marek Židlický a útočník Patrik Eliáš se jednou asistencí podíleli na vítězství New Jersey v Pittsburghu 3:1. Eliáš tak vylepšil svou bilanci na 14 bodů ve 12 zápasech (tři góly, 11 přihrávek) a zůstal nejproduktivnějším českým hráčem v lize. Devils porazili Tučňáky stejným výsledkem druhý den po sobě. Dvěma góly se o to zasloužil David Clarkson, jenž potvrzuje pověst kanonýra z minulé sezony, kdy dal 30 branek, a s devíti zásahy se dělí o druhé místo v tabulce střelců.

Vokoun se marně snažil vychytat Clarksona

Marně krotil jeho střelecký apetit Tomáš Vokoun, jenž si v brance Penguins připsal 20 zákroků. Poprvé ho Clarkson překonal ve 14. minutě, když se při rychlém protiútoku natlačil před obránce a zavěsil střelou švihem. Podruhé byl Clarkson úspěšný v 34. minutě, kdy v přesilové hře dorazil Eliášovu střelu a zvýšil už na 3:0. "Hráči podali opravdu bojovný výkon. Museli si sáhnout hluboko na dno sil. Už jsme neměli v nádrži moc šťávy, přesto jsme našli cestu k vítězství," pochválil mužstvo po páté výhře v řadě trenér Ďáblů Peter DeBoer.

Dramatický finiš zápasu viděli fanoušci v Detroitu, který hostil Los Angeles. Hostující Kings vyrovnali 53 sekund před koncem třetí třetiny při hře bez brankáře na 2:2, pět sekund před sirénou ale rozhodl o výhře Red Wings Jonathan Ericsson. Obhájci Stanleyova poháru tak prohráli posedmé z deseti zápasů a s pouhými osmi body jsou na chvostu tabulky Západní konference. V Detroitu přitom měli herní převahu a soupeře přestříleli 47:31. "Byl to náš nejlepší zápas v sezoně. S takovým výkonem ve většině případů vyhrajete," podotkl losangeleský útočník Anže Kopitar.

Pozici nejlepšího týmu NHL naopak potvrdilo Chicago, které vyhrálo 3:0 na ledě Nashvillu a bodovalo i ve dvanáctém utkání v sezoně. Brankář Corey Crawford zneškodnil všech 17 střel Predators a vychytal šesté čisté konto v kariéře - první po téměř dvou letech. Blackhawks zůstávají jediným týmem, který ještě neprohrál v základní hrací době. "Je to samozřejmě skvělý pocit," konstatoval Crawford. "Máme v týmu skvělý mix veteránů s nadějnými mladíky, všechno dohromady to pěkně klape a předvádíme teď opravdu skvělý hokej," dodal brankář Chicaga.

Výsledky NHL

Detroit - Los Angeles 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 6. Dacjuk, 18. Brunner, 60. Ericsson - 20. Kopitar, 60. Martinez. Střely na branku: 31:47. Diváci: 20.066.

Columbus - Edmonton 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 50. Umberger - 14. Hemský, 57. Pääjärvi (Šmíd), 60. Gagner. Střely na branku: 40:14. Diváci: 14.364.

Nashville - Chicago 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 27. Krüger, 28. Toews, 45. P. Kane (Rozsíval). Střely na branku: 17:27. Diváci: 17.113.

New York Rangers - Tampa Bay 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky: 1. a 30. Hagelin, 16. Callahan, 53. Asham, 60. Nash - 35. Lecavalier. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17.200.

Pittsburgh - New Jersey 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 41. Neal - 14. a 34. Clarkson (na druhou Eliáš a Židlický), 32. Kovalčuk. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 24:23. Diváci: 18.658.

Buffalo - Boston 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 39. Ennis - 28. Marchand, 48. Bergeron, 60. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 26:39. Diváci: 18.869.

2. Edmonton 12 5 3 4 28:30 13
3. Minnesota 11 5 1 5 24:29 11
4. Colorado 10 4 0 6 21:26 8
5. Calgary 9 3 2 4 25:33 8