Češi vyzráli na Rusko i podruhé, drama rozhodl v závěru Svačina

15:23aktualizováno  16:20
PRAHA - Už je to zase o něco veselejší. Čeští hokejisté podruhé za sebou porazili na domácím ledě Rusko, v pražské O2 areně svěřenci Vladimíra Růžičky přetlačili mladý ruský výběr 4:3. Dvěma góly se na výhře podílel sparťanský útočník Michal Vondrka.

Situace při druhé inkasované brance Česka (zleva) Martin Ševc, Alexander Salák, Dmitrij Kugryšev z Ruska, Petr Koukal a Michal Kempný. foto: ČTK

Takhle nějak by to mohlo vypadat na začátku května. Jasně mo Vladimír Růžička drá obloha, slunce svítí a do libeňské moderní arény proudí davy lidí. Na tribunách je jen pár volných míst, v útrobách se tvoří frotny- je vyprodáno. Češi v roce 2015 žijí hokejem a už se těší na start mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Únorový dvojzápas proti Rusku fanoušky potěšil. Po výhře 3:0 v Karlových Varech přidali Češi druhé vítězství nad houževnatým soupeřem z Ruska. Domácí tentokrát dvakrát ztratili vedení, ale vítěznou branku vstřelil z trestného střílení Vladimír Svačina.

Očima Vladimíra Růžičky

„První třetinu jsme odehráli velice slušně, ale bohužel jsme dostali dva góly a soupeř vyrovnal. Při prvním gólu se to tam nějak odrazilo, při druhém jsme udělali chybu. Pak byl zápas hodně vyrovnaný, Rusové nás kolikrát přehrávali rychlostí a bylo důležité, že se nám povedlo se zase dostat do vedení. Soupeř dal na 3:3 po naší chybě v obranném pásmu. Podařilo se nám je zatlačit, dali jsme hned tyčku a z dalšího útoku se další lajna dostala do velké šance a bylo z toho trestné střílení, které jsme proměnili.“

Trenér Růžička trochu změnil sestavu - v prvním útoku vedle Ručinského a Sobotky nastoupil Milan Gulaš místo mladíka Simona. Vynucenou změnou bylo nasazení obránce Adama Poláška, který nahradil omluveného Ondřeje Němce.

V úvodní šanci se ocitl veterán Ručinský, jehož střelu zaclonil Sobotka, puk však mířil těsně mimo. V čase 7:48 už diváci křičeli radostí. Vondrka sebral kotouč na levé straně, nabruslil do pásma a střelou nad rameno překonal ruského brankáře.

Za dvě minuty a čtyři sekundy Češi zvýšili, když se zblízka prosadil Tomáš Zohorna.

Ale Rusové bleskově snížili. Za půl minuty se po nahození puk odrazil od jednoho z hráčů před gólmanem Salák. Gól potvrdil videorozhodčí, jako autor branky byl označen Anton Slepyšev.

A za další minutu hosté srovnali poté, co Anton Lazarev dostal od Loktionova puk do jízdy a bekhendem mezi betony prostřelil Saláka.

Ve druhé třetině nejprve český brankář zlikvidoval dobré možnosti Rusů a pak se znovu trefil Vondrka. Po krásné dlouhé přihrávce od obránce Ševce jel sám na brankáře a rychlou střelou zápěstím mu nedal šanci zasáhnout. Vondrkova reprezentační bilance - dva zápasy, tři góly. A všechny tři se hodně podobaly.

Pak se na ledě opět zajiskřilo, nevyřízené účty z utkání ve Varech měl kapitán Radek Smoleňák i obránce Rostislav Klesla, kteří se do Rusů pustili po mírném ataku na Ručinského.

V závěru druhé části měl domácí tým ještě velký tlak, ale těsně vedle vypálil Vondrka a po Krejčíkově střele se po závaru v brankovišti nikdo z Čechů neprosadil.

Anton Lazarev z Ruska a Martin Ševc z Česka.
Situace při druhé inkasované brance Česka (zleva) Martin Ševc, Alexander Salák,...
Autor druhého gólu Ruska Anton Lazarev se raduje se spoluhráčem Nikitou...
Michal Vondrka z ČR střílí gól Alexandru Šaryčenkovovi z Ruska.

Ve třetí třetině se povedlo Rusům po hezké kombinaci vyrovnat. Střelou bez přípravy zakončoval volný Andrej Popov. Z hlediště se ozývali rovněž ruští příznivci: „Šajbu! Šajbu!“

Rusové měli převahu, ale české mužstvo opět podržel Salák. Rozhodující moment přišel v 56. minutě, kdy byl do sóla dlouhým pasem poslán Svačina, při zakončení ho ruský hráč fauloval a rozhodčí nařídil trestné střílení.

Vítkovický útočník jej proměnil s chladnou hlavou. Najel si z levé strany a když to vypadalo, že se dostal mimo střeleckou pozici, klečícího gólmana Šaryčenkova přehodil.

O2 arenou obíhala mexická vlna. Nadšené publikum skákalo.

Češi v závěru přežili i Svačinovo vyloučení. V seriálu Euro Hockey Tour tak mají na kontě druhou výhru a částečně napravili dojem z úvodních „nulových“ turnajů sezony. Příprava na domácí šampionát pokračuje v dubnu. Do startu turnaje bude zbývat měsíc.

Česko - Rusko 4:3 (2:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Vondrka (T. Zohorna, Koukal), 10. T. Zohorna (Roman, Zaťovič), 30. Vondrka (Ševc, Kempný), 56. Svačina z trest. střílení - 11. Slepyšev (Grigorjev), 12. Lazarev (Loktionov), 46. Andrej Popov (Alexander Popov, Glinkin). Rozhodčí: Björk, Sjöqvist (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 16.452.

ČR: Salák - Nakládal, Klesla, Krejčík, Čáslava, Polášek, Kolář, Ševc, Kempný - Gulaš, Sobotka, Ručinský - Simon, Novotný, Smoleňák - Svačina, Roman, Zaťovič - T. Zohorna, Koukal, Vondrka. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Rusko: Šaryčenkov - Višněvskij, Kiselevič, Ožiganov, Jakovlev, Grigorjev, Gavrikov, Barancev, Koledov - Andrej Popov, Alexander Popov, Glinkin - Slepyšev, Andronov, Kugryšev - Sošnikov, Loktionov, Lazarev - Timkin, Tkačev, Kraskovskij. Trenér: Oleg Znarok.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...