Berdych hladce postoupil do 2. kola, naopak končí Štěpánek

19:28aktualizováno  20:56
NEW YORK - Nejlepší český tenista Tomáš Berdych na rozdíl od Wimbledonu a olympijských her zvládl na US Open nástrahy úvodního kola. Šestý nasazený ve Flushing Meadow porazil 7:5 a dvakrát 6:3 Belgičana Davida Goffina.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Zatímco Berdych pokračuje, Radek Štěpánek podlehl 4:6, 7:6, 3:6 a 4:6 jedenáctému nasazenému Nicolasi Almagrovi ze Španělska. Český duel v úvodním kole ženské dvouhry vyhrála Andrea Hlaváčková, jež porazila dvakrát 6:4 čtyřiadvacátou nasazenou Kláru Zakopalovou.

Kvitová na kurtu Louise Armstronga

Česká jednička Petra Kvitová odehraje svůj zápas druhého kola US Open proti Francouzce Alizé Cornetové na kurtu Louise Armstronga. Jejich duel přijde na druhém největším dvorci areálu Flushing Meadows na řadu jako druhý v pořadí.

Od 17:00 bude zahajovat program na kurtu číslo 11. Lucie Hradecká, kterou po premiérovém postupu do druhého kola v New Yorku čeká Američanka Mallory Burdetteová. Hned po nich přijde na řadu Jan Hájek, jenž v prvním kole vyzve také domácího tenistu Briana Bakera.

Jednadvacetiletý Goffin letos startuje na grandslamových turnajích poprvé a blýskl se postupem do osmifinále Roland Garros. V utkání s Berdychem měl od začátku spoustu šancí na returnu, ale nakonec prohrál podání jako první.

Berdych však vedení 4:2 neudržel a vyrovnanou úvodní sadu vybojoval až poměrem 7:5. Český tenista se v klíčových chvílích opíral především o dobré podání.

Druhý set pro sebe rozhodl jediným brejkem v osmém gamu. Ve třetí sadě znovu několikrát odvracel brejkbol soupeře, ale od stavu 3:3 získal tři hry za sebou a dovedl zápas do vítězného konce. Klíčová byla statistika využitých brejkbolů; Goffin proměnil jen dva z osmnácti, zatímco Berdych šest ze třinácti.

V dalším utkání českého daviscupového reprezentanta čeká estonský outsider Jürgen Zopp. Čtyřiadvacetiletý hráč rovněž letos zažívá premiéry na turnajích elitní čtyřky, ale až v New Yorku přešel přes první kolo.

Štěpánek na kurt nastoupil v tričku se Sochou svobody, ale v úvodní sadě mu štěstí nepřineslo. V sedmém gamu si prohrál podání a set ztratil. Druhá sada se vyvíjela jako na houpačce. Nejprve Štěpánek vedl 4:2, následně prohrával 4:5 s mankem brejku a nakonec set získal v tie-breaku, který vyhrál 7:5.

Třiatřicetiletý český tenista však ve třetí sadě dvakrát ztratil servis a prohrál ji 3:6. Ve čtvrtém setu se už nedokázal dostat ani k jednomu brejkbolu a kvůli ztracenému podání v páté hře ho prohrál 4:6. Stejně jako na Australian Open a Roland Garros tak vypadl v prvním kole.

Zakopalová nezvládla ani devátý pokus

Úvodní sada zápasu českých tenistek měla divoký průběh a k vidění bylo celkem sedm brejků. Zakopalová otočila z 0:2 na 3:2, ale pak Hlaváčková za stavu 5:3 podávala na vítězství. To se jí nepovedlo, jenže vzápětí znovu sebrala Zakopalové servis a dostala se do vedení.

Ve druhém setu si naopak devět gamů obě hráčky držely podání. Klíčovou chvíli však znovu lépe zvládla Hlaváčková, která v desátém gamu na returnu ukončila zápas a může se těšit na souboj s Galinou Voskobojevovou z Kazachstánu.

Stříbrná medailistka z olympijských her v Londýně tak napodobila svou deblovou partnerku Lucii Hradeckou, která zápas 1. kola vyhrála v pondělí. Zakopalová naopak ani při svém devátém startu na newyorském grandslamu nevyhrála.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...