Hlava skončil třináctý, Harrachov ovládl Freitag

15:16
HARRACHOV - Český skokan na lyžích Lukáš Hlava skončil třináctý v druhém závodu Světového poháru v Harrachově. Z výhry se poprvé v kariéře radoval dvacetiletý Němec Richard Freitag. Druhý dnes skončil Rakušan Thomas Morgenstern a třetím místem umocnil úspěch Němců Severin Freund.

Lukáš Hlava foto: ČTK

Po prvním kole byl Hlava devátý za skok dlouhý 126,5 metru a opět útočil na elitní desítku. To se mu ale na rozdíl od pátku, kdy skončil v Harrachově osmý, nepodařilo. Druhý pokus protáhl jen o metr a klesl na dělené třinácté místo s Polákem Kamilem Stochem.

"Ten druhý skok byl uspěchaný do těžkých podmínek, nechal jsem tam nějaké metry, škoda," prohlásil Hlava.  I tak ale doma potvrdil, že prožívá životní sezonu. Po pěti závodech SP má 107 bodů, což je tolik jako za poslední dvě sezony dohromady, a je průběžně jedenáctý. "Samozřejmě, že jsem za ten víkend tady rád, ale necítím se jako česká hvězda, tou je pořád Roman," jmenoval Hlava reprezentačního kolegu Koudelku, který po čtvrtečním pádu v Harrachově neskákal.

Právě s Koudelkou nyní bojují o desáté místo v průběžném pořadí SP, které zaručuje přímou účast v závodu bez nutnosti absolvovat kvalifikaci. "Budu o tu desítku bojovat, nechci tam být totiž na úkor Romana kvůli jeho pádu. Ty výkony jsou pro mě motivací do dalších závodů," uvedl. Po příštím dílu SP v Engelbergu už chce ale v desítce být. "Abych na Turné měl snazší skákání," myslel už na Turné čtyř můstků na přelomu roku.

Jakub Janda
Gregor Schlierenzauer

Jakub Janda dolétl v Harrachově na čtyřiadvacáté místo.

Němec Freitag vedl po prvním kole skokem dlouhým 129 metrů a ve druhém dokázal odvrátit Morgensternův útok. V posledním pokusu harrachovských skoků dolétl na 137,5 metru, což byl nejdelší pokus dne, a s přehledem vyhrál. Navázal tak na svého otce Holgera Freitaga, který pod Čertovou horou vyhrál v roce 1983.

Spolu s Hlavou bodovali ještě dva Češi. Poprvé v sezoně se do třicítky vešel dvacátým místem Jan Matura a čtyřiadvacátý skončil Jakub Janda. "V sobotu i dnes jsem měl dobré skoky, i když ten druhý byl dnes malinko pokažený, ale celkově super," pochvaloval si Matura.

Jandovi se páteční závod v Harrachově hrubě nevydařil, i proto povolal narychlo spolupracovníka Milana Moravce, bývalého kouče někdejší české plavecké hvězdy, mistryně Evropy a evropské rekordmanky Ilony Hlaváčkové, s nímž nově úzce pracuje na psychomotorickém tréninku.

Na den přesně před šesti lety Janda v Harrachově vyhrál závod Světového poháru. "Jenže za šest let se toho hodně změnilo," usmíval se Janda. S Moravcem teď pracují na návratu i za pomocí mentálního tréninku. "Dnešní závod byl o dost lepší. Mám dobrou výchozí pozici pro další trénink, nemůžu hned chtít vyhrávat," řekl Janda.

V prvním kole se objevilo sedm domácích reprezentantů. Do druhého dějství však nepostoupil čtyřiatřicátý Antonín Hájek, Borek Sedlák obsadil 46. místo, Martin Cikl byl hned za ním a Čestmír Kožíšek skončil poslední, padesátý. Světový pohár skokanů pokračuje příští víkend ve švýcarském Engelbergu. Tam jsou na programu dva závody, které budou generálkou na Turné čtyř můstků.