Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Hlava byl v Innsbrucku osmý, Koudelka skončil v nemocnici

15:00aktualizováno  18:11
INNSBRUCK - Lukáš Hlava skončil osmý v třetím závodu Turné čtyř můstků, což je nejlepší umístění českého skokana na lyžích v sezoně. Bodoval i dvacátý Jan Matura. V Innsbrucku suverénně vyhrál domácí Rakušan Gregor Schlierenzauer a dostal se před finále do vedení v Turné. Pro loni pátého muže Turné Romana Koudelku po Innsbrucku letošní ročník skončil kvůli nemoci.

Český skokan na lyžích Lukáš Hlava foto: ČTK

Hlava vyřadil v prvním kole favorizovaného Slovince Jaku Hvalu výkonem 120 metrů, ale figuroval až na 22. místě. Druhý pokus pak v náročných podmínkách, mlze a mrholení, o dva a půl metru prodloužil a posunul se v konečném pořadí o čtrnáct míst. O šest příček tak vylepšil své i české maximum sezony. V pořadí Turné si aktuálně nejlepší český skokan v SP polepšil před finále na 29. místo.

"Jsem spokojený, skoky už byly lepší. První byl trochu brzy a neměl jsem takovou rotaci do vzduchu, tam jsem se trošku srazil. Ale druhý skok byl dobrý," řekl Hlava pod můstkem Radiožurnálu. Z nepříjemně mlhavého počasí si hlavu nedělal. "Neřeším, jestli prší, nebo je hezky. Holt se nedá nic dělat, s tím se musíme poprat." Matura v 1. kole jasně porazil o šest metrů krajana Čestmíra Kožíška, který na Turné skákal poprvé v hlavním závodu a skončil padesátý. I Matura se v druhém kole podobně jako Hlava zlepšil a posunul se z 27. na 20. místo. V hodnocení Turné je jako nejlepší z Čechů jednadvacátý.

Koudelka prohrál v 1. kole o šest a půl metru s Němcem Michaelem Neumayerem z Německa, skončil čtyřicátý a poprvé na Turné nebodoval. "Jsem zklamaný. Co jsme předvedli, to byl amatérismus. Rozhodli jsme se vynechat zkušební kolo a nájezdová rychlost byla pomalá, lyže nebyly rozjetý," řekl Koudelka.

Důvodem k vynechání zkušebního kola bylo jeho nachlazení. "Ráno jsem říkal, že bych zkušební šel, ale David (trenér Jiroutek) říkal, že bych měl šetřit síly. Takhle hrozně by to snad nedopadlo, kdybych šel zkušební (kolo), ale čas už se nevrátí." Podle Radiožurnálu Koudelka, jemuž pomáhal před Turné najít formu i Rakušan Richard Schallert a v německé části Turné poprvé v sezoně bodoval, prestižní seriál opouští. "Bischofshofen není můj můstek a jsou tam následky nemoci, tak nebude špatné to doléčit než být v hektickém stavu," řekl Koudelka.

Vrátit by se měl do seriálu SP již 8. ledna v polské Wisle. "Jeho naděje na solidní umístění v Turné jsou minimální, proto jsme obětovali Bischofshofen. Neskáče extra špatně, ale teď se silově necítil. Ve vzduchu vypadá normálně, a když přijede připravený, tak může skákat do dvacátého místa s výhledem na další zlepšování," řekl kouč David Jiroutek.

Jediný vítěz překonal 130 metrů

Schlierenzauer jako jediný překonal v prvním kole sto třicet metrů: skočil 131,5 a vedl o deset bodů před Norem Andersem Bardalem. Vítěz obou předchozích závodů Turné Anders Jacobsen přistál na 127 metrech a po prvním kole byl třetí jen čtyři desetiny bodu za krajanem Bardalem.

Rakušan sice skočil v druhém kole o 8,5 metru méně než v prvním, ale v mlze a mrholení přesto patřil k nejlepším. Vyhrál skoro o třináct bodů před Polákem Kamilem Stochem, třetí v Innsbrucku skončil Bardal.

Jacobsen byl sedmý a na Schlierenzauera ztratil přes 23 bodů. V celkovém pořadí Turné tak vede Rakušan se ziskem 827,5 bodu, druhý Jacobsen má 816,8.

Turné čtyř můstků tradičně vyvrcholí v rakouském Bischofshofenu, kde je v sobotu na pořadu kvalifikace a v neděli závod.

Výsledky závodu SP ve skocích na lyžích v Innsbrucku

• Třetí díl Turné čtyř můstků: 1. Schlierenzauer (Rak.) 253,7 b. (131,5+123 m), 2. Stoch (Pol.) 240,9 (124,5+123), 3. Bardal (Nor.) 235,4 (125+120), 4. Freund (Něm.) 234,4 (125+120,5), 5. Prevc (Slovin.) 232,3 (124+121,5), 6. Hilde 230,6 (121,5+123), 7. Jacobsen (oba Nor.) 230,5 (127+117,5), 8. Hlava (ČR) 227,9 (120+122,5), 9. Kot (Pol.) 226,7 (121,5+119), 10. Koch (Rak.) 226,6 (121,5+121,5), ...20. Matura 220,4 (117,5+121), 40. Koudelka 99,1 (118), 50. Kožíšek (všichni ČR) 88,7 (111,5).
  • Průběžné pořadí Turné (po 3 ze 4 závodů): 1. Schlierenzauer 827,5, 2. Jacobsen 816,8, 3. Hilde 778,3, 4. Freund 777,1, 5. Bardal 769,5, 6. Stoch 767,0, ...21.. Matura 595,1, 27. Koudelka 578,1, 29. Hlava 575,6, 60. Kožíšek 88,7.
  • Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Schlierenzauer 708, 2. Freund 556, 3. Bardal 430, 4. Kofler (Rak.) 416, 5. Jacobsen 382, 6. Wellinger 355, ...24. Hlava 98, 39. Matura 26, 43. Koudelka 15.